Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kamianna jako uzdrowisko apiterapeutyczne to byłby hit na skalę ogólnopolską. W przyszłym roku chcą wykonać odwierty

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Kamianna to miejscowość znana przede wszystkim z Pasieki "Barć". Wioska mogłaby się stać pierwszym w Polsce uzdrowiskiem apiterapeutycznym
Kamianna to miejscowość znana przede wszystkim z Pasieki "Barć". Wioska mogłaby się stać pierwszym w Polsce uzdrowiskiem apiterapeutycznym Damian Radziak
Gmina Łabowa przygotowuje się do wykonania próbnych odwiertów w poszukiwaniu wód mineralnych w Kamiannej. Jeśli uda się znaleźć złoża, gmina rozpocznie starania o utworzenie strefy uzdrowiskowej, której dodatkowym atutem byłaby apiterapia. - To może być hit - ocenia Jan Golba, prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

Według mieszkańców Kamiannej na terenie wioski są źródła wód leczniczych. To już dwa lata temu postanowiły sprawdzić władze gminy Łabowa i od tego czasu przygotowują się do próbnych odwiertów, które dopowiedzą na pytanie, czy miejscowość ma szansę stać się uzdrowiskiem. Dzięki współpracy ekspertami od złóż wód mineralnych i leczniczych udało się wytypować miejsca, w których należy wykonać odwierty.

- Chcemy sprawdzić cztery lokalizacje i wykonać odwierty na około sto metrów głębokości. Koszt jednego wiercenia to około 300-400 tysięcy złotych i aktualnie pracujemy nad znalezieniem środków finansowych w przyszłorocznym budżecie – mówi Sławomir Rybarski, zastępca wójta gminy Łabowa. - To ogromny koszt, którego sami nie jesteśmy w stanie udźwignąć. Dlatego szukamy też środków zewnętrznych. Odwierty chcielibyśmy wykonać w przyszłym roku, jak tylko roztopi się śnieg.

Od wyników tych badań zależy, czy Kaminna będzie ubiegać się o status uzdrowiska. Będzie to możliwe pod warunkiem, że odkryte zostaną złoża wody mineralnej, bądź leczniczej.

- Nastawiamy się, że prędzej będą to wody siarczkowe, które będzie można wykorzystać do zabiegów leczniczych - zaznacza Rybarski. - Jednak w połączeniu z miodem, z którego słynie Kamianna, to byłaby ciekawa oferta dla kuracjuszy i turystów.

O tym przekonany jest również Jan Golba, burmistrz Muszyny a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP. Podkreśla on, że Kaminna ma odpowiednie dla uzdrowiska warunki: tereny zielone, bazę noclegową, coś co ją wyróżnia, czyli mód, a do tego struktura wsi pozwala łatwo wprowadzić strefy uzdrowiskowe.

- Apiterapeutyczne uzdrowisko to byłby hit na skalę krajową. W Polsce nie ma jeszcze takiego uzdrowiska, które wykorzystywałoby także lecznicze walory miodu i produktów pszczelich - zaznacza Golba. - Coraz więcej osób szuka też miejsc, gdzie można odzyskać równowagę psycho-fizyczną. To jest też przyszłość uzdrowisk.

Także mieszkańcy liczącej nieco ponad 220 mieszkańców Kaminnej mają nadzieję, że ich wioska zyska status uzdrowiska. Ich zdaniem podniosłoby to prestiż nie tylko miejscowości ale całej gminy. Byłby to też bodziec dla rozwoju wsi, a także nowych inwestycji.

- Spełniłoby się marzenie księdza Henryka Ostacha, który w 1960 roku zapoczątkował tutaj pasiekę. Chciał, żeby w Kamiannej powstało sanatorium apiterapii, nawet w tym celu wykupił 26 hektarów hali Jaworzynki - przypomina Jacek Nowak, który do Pasieki Barć trafił w 1986 roku, a w 1993 wykupił ją na własność. - U nas można odpocząć w ciszy, daleko od zgiełku miasta, bez zasięgu telefonii komórkowej. Status uzdrowiska pewnie by tego nie zmienił ale dał nowe możliwości. Nam pewnie bodziec do tego, żeby w końcu zacząć świadczyć zabiegi apiterapii. Od lat o tym myślimy.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kamianna jako uzdrowisko apiterapeutyczne to byłby hit na skalę ogólnopolską. W przyszłym roku chcą wykonać odwierty - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto