Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejne kontrowersje wokół budowy stadionu Sandecji Nowy Sącz. Przetarg przeprowadzony z naruszeniem przepisów

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
PAP informuje o kolejnych nieprawidłowościach związanych z budową stadionu Sandecja. Tym razem chodzi o przetarg
PAP informuje o kolejnych nieprawidłowościach związanych z budową stadionu Sandecja. Tym razem chodzi o przetarg wizualizacje Blackbird
Postępowanie przetargowe na budowę stadionu Sandecji w Nowym Sączu zostało przeprowadzone z naruszeniem ustawy prawa zamówień publicznych. Tak uznał Urząd Zamówień Publicznych, który przeprowadził kontrolę doraźną przetargu na tę inwestycję. Do tych informacji dotarła Polska Agencja Prasowa. "Gazeta Krakowska" wielokrotnie informowała o innych nieprawidłowościach związanych z budową.

Na początku 2021 roku na budowę stadionu, nowego urzędu miasta oraz parkingu miasto Nowy Sącz wzięło kredyt na kwotę niemal 144 mln zł, który trzeba będzie spłacić do 2038 roku. Stadion na ponad 8100 miejsc ma kosztować 75 mln zł i zostać przekazany miastu przez wykonawcę, sądecką firmę Blackbird, do 30 czerwca 2023 roku.

Tym czasem nie milkną kontrowersje wokół jego budowy. Już w sierpniu 2022 nadzór budowlany prowadził tam kontrolę w związku ze skargą projektanta pierwszej wersji stadionu architekta Tomasza Siedlanowskiego. Informacje, do jakich dotarła „Gazeta Krakowska” wiele wskazywały na to, że inwestycja prowadzona jest w niewłaściwy sposób, bez ostatecznego planu i zgody na jego realizację.

Zamiast przetargu aneks. Informacje PAP

Teraz okazuje się, że to nie koniec kontrowersji. Tym razem chodzi o postępowanie przetargowe, a konkretnie jego brak.
Umowę na budowę stadionu miejskiego w Nowym Sączu prezydent tego miasta Ludomir Handzel podpisał w czerwcu 2021 roku z firmą budowlaną Black Bird z Nowego Sącza. Zgodnie z nią w pierwszym etapie inwestycji planowana była budowa stadionu dla 4500 kibiców.

W marcu 2022 roku zawarto aneks do umowy z generalnym wykonawcą budowy stadionu miejskiego. Określono w nim, że obiekt przy ulicy Kilińskiego będzie posiadał zamkniętą bryłę, która pomieści 8111 widzów. I właśnie ten aneks teraz zakwestionował Urząd Zamówień Publicznych.

PAP powołuje się na wyniki kontroli doraźnej przeprowadzonej przez Urząd Zamówień Publicznych w miejskiej spółce Nowosądecka Infrastruktura Komunalna.

"Już po rozstrzygnięciu przetargu na budowę obiektu w systemie „zaprojektuj i zbuduj”, urzędnicy zdecydowali o rozszerzeniu inwestycji o dobudowę dodatkowych trybun i zamknięciu bryły stadionu. W tej sprawie w marcu zeszłego roku spółka zawarła aneks do podpisanej umowy, a powinna – zdaniem UZP – rozpisać na to przedsięwzięcie odrębny przetarg. Według UZP takie rozszerzenie stanowi bowiem „istotną zmianę umowy” i jego wykonawca powinien był zostać wybrany w przetargu - informuje PAP.

Według UZP zamiana umowy stanowiła nowe zamówienie, i jako taka wymagała przeprowadzenia nowego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

PAP do czasu publikacji depeszy nie otrzymała stanowiska miasta Nowego Sącza w tej sprawie. Konsekwencją naruszenia przepisów może nałożenie przez UZP kar finansowych.

W tych branżach szukają pracowników. Coraz częściej poszukujemy pracy dodatkowej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kolejne kontrowersje wokół budowy stadionu Sandecji Nowy Sącz. Przetarg przeprowadzony z naruszeniem przepisów - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto