Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejny pusty lokal na sądeckiej starówce. Z centrum znika znana kawiarnia Secesja

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Kawiarnia Secesja znika z mapy Nowego Sącza
Kawiarnia Secesja znika z mapy Nowego Sącza Klaudia Kulak/ Secesja FB
Aromatyczna kawa, gorąca czekolada, ciepła herbata i desery. Z tego słynęła kawiarnia Secesja w Nowym Sączu. Niestety lokal podobnie jak kilka innych sąsiadujących z nim na sądeckiej starówce kończy swoją działalność.

„Starówka” to słowo, które w ostatnim czasie w Nowym Sączu odmieniane jest przez wszystkie przypadki. Jej powolną agonię w ostatnim czasie widać bowiem jeszcze wyraźniej. Centrum miasta teraz to w większości puste lokale, gdzie kiedyś przecież tętniło życie miasta. Zamiast reklam, za większością witryn znaleźć można jedynie szyldy informujące o tym, że lokal jest do wynajęcia.

Rzeczywiście w ostatnim czasie w Nowym Sączu lokali i sklepów ubywa, a co za tym idzie, starówka zupełnie pustoszeje. Kryzys energetyczny i mały ruch spowodował, że zamknięta została nawet słynna restauracja Imperial, która działała tutaj od wielu lat. Inne ograniczyły działalność do weekendu. Niewiele już zachęca zarówno przedsiębiorców do prowadzenia swoich biznesów w centrum miasta, ale też ludzi do jej odwiedzania, bo oferta staje się coraz bardziej uboga. Z klientami żegna się też znana kawiarnia Secesja.

- Z ogromnym żalem i łzami w oczach informujemy, że z dniem 7 stycznia 2023 roku zamykamy naszą kawiarnię. Jest nam tym bardziej przykro, że codziennie odwiedzają nas kochani stali klienci , za którymi będziemy ogromnie tęsknić. Zainwestowaliśmy wiele pracy , emocji, pomysłów i oczywiście środków finansowych w stworzenie tego wyjątkowego miejsca. To przecież samo centrum Starówki, a jednak jakby wymarłej. Przetrwaliśmy pandemię i inne kryzysy. Jakoś brak już sił - napisali na swoim profilu w miediach społecznościowych właściciele restauracji.

Tak wygląda sądecka starówka. Zdaniem radnego Grzegorza Fecki jednym z powodów jest brak parkingów i chciałby to zmienić

Więcej miejsc parkingowych antidotum na agonię starówki? Sąd...

Jak ożywić starówkę?

O problemie wymierania starówki od dłuższego czasu alarmuje radny Michał Kądziołka. Jak twierdzi, zgłasza się do niego coraz więcej przedsiębiorców, którzy są zaniepokojeni sytuacją na sądeckiej starówce.

- Ich zdaniem starówka umiera i trudno się z nimi nie zgodzić. Wystarczy spojrzeć na kamienice w centrum. Boleję, że jedyne, co zrobiono w kierunku poprawy sytuacji to wywieszenie baneru przed czterema laty „Ta kamienica czeka na inwestora”. Niestety nadal czeka i jeżeli będziemy siedzieć z założonymi rękami, nic się nie wydarzy - mówi Kądziołka.

Tego samego zdania jest radna Iwona Mularczyk - Jak w takich warunkach ma odżyć sądecka starówka? Ludzie po pracy przyjeżdżaliby tutaj chętniej, gdyby mogli chociaż za darmo zaparkować po 16. Aż przykro patrzeć jak teraz wygląda centrum miasta. Wiele lokali się zamyka i decyzja o wydłużeniu godzin płatnego parkowania do 18 to nie była dobra decyzja - mówi.

Więcej parkingów w centrum antidotum na kryzys

Na problem z parkingami w centrum zwrócił również uwagę radny Grzegorz Fecko. Jego zdaniem klienci wolą pójść na zakupy do galerii handlowych, bo tam mają przede wszystkim gdzie zaparkować. W centrum bywa to utrudnione.

- Chciałbym, żebyśmy zrobili to, na co mamy realny wpływ. W ciągu ostatnich lat parkingów w centrum miasta ubyło, a to na pewno nie sprzyja starówce. Galerie mają darmowe parkingi i tym wygrywają. Jak stworzyć nowe parkingi? Uważam, że moglibyśmy wszystkie dwupasmowe jezdnie biegnące w jednym kierunku redukować - przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” radny Grzegorz Fecko.

Jak dodaje, takie rozwiązanie sprawdziło się już w innych miastach między innymi w Krakowie. Dodatkowo jego zdaniem na wyłączonym pasie ruchu mogłyby powstać ścieżki pieszo-rowerowe.

- To poprawiłoby dostępność centrum miasta dla rowerów, bo dotychczas nie była najlepsza. Kawiarnie, lodziarnie i restauracje w centrum miałby szansę odżyć, bo zatrzymywaliby się w nich chociażby rowerzyści. Dodatkowo przybyłoby miejsc parkingowych i ludzie nie martwiliby się, że jadąc do centrum nie będą mieli gdzie zostawić swojego samochodu. To też dodatkowe wpływy do budżetu miasta - dodaje Fecko.

Rada do spraw ożywienia starówki

Z kolei Michał Kądziołka uważa, że propozycja radnego Fecko powinna zostać wzięta pod uwagę, ale żeby centrum ożywić trzeba podjąć więcej aktywności.

- Temat starówki powinien być potraktowany poważnie i powinna zostać stworzona jasna strategia jej ożywienia. Kwestia parkingów też powinna być wzięta pod uwagę - przyznaje nasz rozmówca

Jego zdaniem wszystkie tego typu pomysł powinny zostać zebrane, a w mieście powinna powstać rada do spraw ożywienia starówki. Jej zadaniem byłoby przelać na papier pomysły, a potem przeanalizować i je wdrożyć.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto