Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia Soli w Wieliczce – najstarsza firma świata [wideo]

Katarzyna Kobiela
Katarzyna Kobiela
Kopalni Soli w Wieliczce zawdzięczamy rozwój gospodarczy ...
Kopalni Soli w Wieliczce zawdzięczamy rozwój gospodarczy ... Łukasz Żołądź
Kopalni Soli w Wieliczce zawdzięczamy rozwój gospodarczy Królestwa Polskiego oraz edukacyjny, bo to z jej dochodów wybudowano Akademię Krakowską, dzisiejszy UJ.

Lista uczestników Photo Day 10.0 w Kopalni Soli w Wieliczce


W 2009 roku jedna z japońskich firm Tokyo Shoko Research zajmująca się badaniami, sprawdziła jakie są na świecie najstarsze firmy, przedsiębiorstwa i marki oraz kiedy powstały. Pierwsza była firma Keiunkan, powstała w Japonii w 705 roku i była pierwszym hotelem. Jeśli chodzi o polskie marki, to najwyżej, na 14 miejscu, uplasowała się Wieliczka, gdzie w 1044 roku powstała kopalnia soli i nieprzerwanie działa do dziś.

Jak powstawał wielicki biznes

Kopalnię, zwaną Magnum Sal alias Wieliczka, wymieniały już dokumenty tynieckie wydane ok. 1044 przez Kazimierza I Odnowiciela. W XI wieku istniały już też pierwsze szyby, najstarszy Stara Góra, został zniszczony podczas najazdu tatarskiego w XIII wieku. W połowie tego wieku powstały szyby Góra Regis, które zachowały się do dziś.

W 1368 roku Kazimierz Wielki wydał Statut Żup Krakowskich i ustalił tym samym monopol wielickiej kopalni w wydobyciu soli w państwie polskim. Od najdawniejszych czasów sól stanowiła podstawę ekonomiczno-gospodarczą państwa. Rosnące dochody z kopalni stanowiły jedną trzecią dochodów Polski. Żupy utrzymywały dwór królewski, opłacały zamki strzegące szlaków handlowych oraz osoby szczególnie zasłużone dla kraju.

Sól zamiast lodówki

Od średniowiecza sól służyła jako środek płatniczy w formie "krusz solnych" i zastępowała pieniądz metalowy. Poza tym była niezbędna do konserwacji żywności, zwłaszcza mięsa, masła, ryb, garbowania skór, ale również do produkcji prochu strzelniczego. Sól była dobrem luksusowym.

Kraków zawdzięcza Wieliczce budowę Akademii Krakowskiej, późniejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego, która w całości została sfinansowana z dochodów kopalni soli za czasów Kazimierza Wielkiego. Oprócz tego w XV wieku dochody z żupy pozwoliły na odbudowę i rozbudowę Zamku Królewskiego na Wawelu.

W XVII wieku kopalnia przeżywała pewne kłopoty związane z polityką prowadzoną przez swojego dzierżawcę, co doprowadziło do buntów, a w 1690 strajku górników. Górniczy zryw został szybko i skutecznie stłumiony. Sześciu najbardziej aktywnych uczestników strajku ścięto i poćwiartowano, czterech zaś wbito na pal.

Atrakcje nie tylko dla Chopina i Matejki

Dziś kopalnia jest wielką turystyczną atrakcją. Składa się z 20 komór, położonych na głębokościach od 64 do 135 metrów, liczy około 3 km trasę, którą przemierzali między innymi Kopernik, Goethe, Chopin, Franciszek Józef I czy Matejko, ale również George Bush czy Javier Solana. Rocznie kopalnię odwiedza ponad milion turystów z całego świata.

W wielickiej kopalni można wziąć podziemny ślub, odbywają się tam okolicznościowe imprezy, wystawy, bale. Działa tam również Podziemny Ośrodek Rehabilitacyjno-Leczniczy, gdzie leczone są schorzenia układu oddechowego przy wykorzystaniu naturalnego mikroklimatu podziemnych komór solnych.

Zobacz też:

Koncert wierszy i piosenek lirycznych Marleny Zynger [wideo dziennikarza obywatelskiego]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Trener Wojciech Łobodziński mówi o sytuacji kadrowej Arki Gdynia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto