Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ruszyła kwalifikacja wojskowa dla roczników 1998-2003. W Małopolsce wezwano ponad 20 tys. osób!

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Marzena Bugala- Azarko / Polska Press
- Do stawiennictwa na kwalifikację, wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast wezwali: 16 500 osób z rocznika 2003, tzw. rocznika podstawowego; 3 928 osób z roczników 1998-2002, tzw. roczników starszych, a ponadto kobiety urodzone w latach 1998-2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu ich pozyskania w szkołach medycznych, weterynaryjnych lub psychologicznych. Łącznie wezwaniami do kwalififikacji wojskowej przed powiatoowymi komisjami lekarskimi w 2022 roku w Małopolsce objetych jest 540 kobiet i 20 428 mężczyzn - powiedział w poniedziałek 4 kwietnia Łukasz Kmita, wojewoda małopolski. Kwalifikacja wojskowa będzie się odbywać w 23 miejscach w Małopolsce, a nad jej sprawnym przebiegiem będzie czuwało kilkaset osób. Procedura zakończy się 8 lipca br.

FLESZ - Sankcje dla Rosji muszą być miażdżące

od 16 lat

- Na kwalifikację mogą zgłosić się również ochotnicy, którzy złożyli wnioski o powołanie do czynnej służby wojskowej i ukończyli 18. rok życia (do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata). Serdecznie zachęcamy do zgłaszania się ochotników, którzy chcą się przysłużyć Ojczyźnie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Jak mogliśmy usłyszeć, kwalifikacja wojskowa obejmie m.in. powiat krakowski, a na pierwszy ogień pójdą mężczyźni i kobiety z gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Wojewoda Małopolski zaznaczył również, że bez względu na okoliczności, zainteresowanie wstąpieniem do wojska rośnie. Obecnie 1300 osób służy w 11 Małopolskiej Brygadzie WOT.

O szczegółach prowadzonej kwalifikacji opowiedział zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie ppłk Paweł Wójcik. W trakcie kwalifikacji prowadzona będzie ewidencja wojskowa osób, które się stawią, orzekana będzie zdolność fizyczna i psychiczna do służby wojskowej i wstępnie będą one kierowane do jej odbycia.

- Od dzisiaj przez kilkanaście kolejnych tygodni będziemy proponować osobom, które się stawią, szereg możliwości związania się z wojskiem. Zaczniemy od służby kandydackiej w czterech uczelniach wyższych wojskowych, poprzez edukację wojskową studentów w ramach programu legii akademickiej aż po terytorialną służbę wojskową, która pozwala łączyć naukę z pracą aż do zawodowej służby - powiedział ppłk Paweł Wójcik

Zaznaczył też, że tegoroczna kwalifikacja wojskowa jest szczególna ze względu na ustawę o obronie ojczyzny, która wejdzie w życie 22 kwietnia. Wedle jej zapisów pojawi się dobrowolna zasadnicza służba wojskowa pełniona w dwóch okresach: 28-dniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową oraz do 11 miesięcy szkolenie specjalistyczne. Po ukończeniu zasadniczej służby wojskowej lub jeszcze w trakcie jej trwania, dowódca jednostki będzie mógł powołać żołnierza do zawodowej służby wojskowej. Od 22 kwietnia zniesione zostaną również książeczki wojskowe, wojewódzkie sztaby wojskowe i wojewódzkie komendy uzupełnień.

- Od 23 kwietnia będziemy w nowej rzeczywistości. Pojawi się Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji oraz Wojskowe Centra Rekrutacji, których przedstawiciel będzie realizował zadania w ramach kwalifikacji wojskowej - dodał ppłk Paweł Wójcik

- 11 Małopolska Brygada WOT jest gotowa. Pododdziały naszej brygady, która cały czas się rozwija, są otwarte na każdego Małopolanina, który taką służbę na rzecz RP chce odbyć i tym samym wesprzeć ojczyznę. Cały czas będziemy też wspierać województwo w zadaniach kryzysowych - zaznaczył dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcin Siudziński

Wezwania na kwalifikację

Kwalifikacja wojskowa ma na celu wprowadzenie do ewidencji wojskowej danych osobowych osób stawiających się do kwalifikacji oraz określenie zdolności do pełnienia służby wojskowej przez obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane są przez wójtów lub burmistrzów (prezydentów miast) za pomocą wezwań, które doręczane są co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem stawiennictwa. Jeżeli z ważnych przyczyn wezwana osoba nie może stawić się w wyznaczonym terminie, powinna zawiadomić o tym właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta). Powinna to zgłosić najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji oraz podać przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się do kwalifikacji. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin stawiennictwa.

Osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie stawiły się do kwalifikacji (a były do tego zobowiązane), a ukończyły 24 lata, mają obowiązek zgłosić się w wojskowej komendzie uzupełnień właściwej ze względu na miejsce pobytu stałego. Obowiązek ten trwa do ukończenia 55 lat.

Oznaczenie kategorii zdrowia

W ramach kwalifikacji wojskowej ustala się następujące kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej:

1) kategoria A – zdolny do służby wojskowej,
2) kategoria B – czasowo niezdolny do służby wojskowej, której termin nie może przekroczyć 24 miesięcy,
3) kategoria D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyłączeniem wskazanych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej,
4) kategoria E – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w czasie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto