Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar spotkał się z samorządowcami. Wśród tematów m.in. likwidacja szkół

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Wojciech Matusik
Rady seniorów, wprowadzenie standardów ochrony małoletnich z perspektywy jednostek samorządu terytorialnego i planowane zmiany w obszarze edukacji. To tematy jakie pojawiły się na czwartkowym spotkaniu wojewody małopolskiego z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego.

- Jesteśmy w trakcie konkursu na kuratora. Wiem, że ten kontakt samorządów z kuratorium nie był dotychczas najlepszy. My, chcemy to zmienić. Chcemy zagwarantować, że kuratorium nie będzie ideologiczne, a merytoryczne. Nastąpiła też zmiana na stanowisku MWKZ. Najważniejszym celem tej zmiany jest przyśpieszenie wydawania istotnych decyzji - mówił wojewoda małopolski

Jak dodał, jego intencją jest by MUW był urzędem otwartym.

-To nie znaczy, że na wszystko będziemy się godzić, ale o wszystkim możemy porozmawiać. Będziemy chcieli usprawnić m.in. wydawanie decyzji, byście nie musieli tyle na nie czekać - zwrócił się do zebranych Krzysztof Jan Klęczar.

O instytucji Rad Seniorów i konieczności tworzenia nowych w Małopolsce, mówiła z kolei I wicewojewoda małopolski Elżbieta Achinger. Jak mogliśmy usłyszeć, Gminy w znaczącej większości (147 na 170 jednostek) nie mają opracowanego dokumentu dotyczącego polityki senioralnej. Jedynie 23 jednostki zadeklarowały, że mają programy lub strategie dedykowane seniorom, w którym większość z nich w ankiecie wpisała strategie, w których kwestie senioralne są tylko częścią. 11 jednostek ma natomiast opracowane dokumenty, które w całości są poświęcone osobom starszym.

- W 37 gminach jest zatrudniona osoba odpowiedzialna za sprawy senioralne, natomiast w 8 jest cały zespół, wydział, departament, do którego kompetencji należą kwestie osób starszych. W większości jednak (124 gminy) nie ma wyznaczonej osoby czy zespołu, który zajmowałby się osobami 60+ - mówiła I wicewojewoda małopolski

O nowych rozwiązaniach w zakresie ochrony małoletnich opowiedział dyrektor Wydziału Polityki Społecznej MUW Jacek Kowalczyk.
15 lutego w życie wchodzą w życie zapisy ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Do 15 sierpnia 2024 roku osoby kierujące jednostką systemu oświaty (placówką wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną czy sportową) mają obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich. Od 15 sierpnia Wójt, Burmistrz, prezydent miasta, starosta oraz marszałek województwa będą przeprowadzać kontrole wprowadzenia tych standardów w placówkach.

- Kluczowym elementem tych standardów jest wprowadzenie zasad bezpiecznych relacji personel-dziecko, ale też wprowadzenie procedury interwencji oraz wskazanie osoby odpowiedzialnej czyli np. opracowanie zasady i procedury podejmowania interwencji w sytuacji podejrzenia krzywdzenia lub posiadania informacji o krzywdzeniu małoletniego czy procedury związanej z składaniem zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego - mówił Jacek Kowalczyk.

Oprócz tego standardy wprowadzane w placówkach powinny zawierać m.in. wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi czy procedury ochrony przed szkodliwymi treściami w internecie.

W nowelizacji ustawy o ochronie małoletnich, pojawia się też obowiązek weryfikacji przez włodarzy jednostek samorządowych osób zatrudnianych w placówkach oświatowych pod kątem ich historii w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym.

dr Gabriela Olszowska, p.o. Małopolskiego Kuratora Oświaty na wstępie poinformowała o powołaniu osoby pełniącej funkcję Pełnomocnika ds. Równości. Następnie, zwróciła uwagę na problem likwidacji szkół.

- Coraz więcej rodziców przychodzi do mnie z kwestią likwidacji, zamiany, połączenia, włączenia szkół. Jeśli w Państwa regionie, któraś z tych zmian ma być wprowadzona to proszę o sygnał. W ankiecie, którą Wam rozdałam możecie opisać tendencje jaka panuje w Waszej gminie - czy uczniów przybywa czy ubywa. Jak wygląda struktura placówki reorganizowanej i jak miałaby wyglądać struktura placówki docelowej? Od razu mówię, że bardzo niedobrym rozwiązaniem są klasy łączone. Jeśli z kolei w nowej szkole miałyby się pojawić bardzo liczne oddziały to proszę się liczyć z moją negatywną decyzją. Nie można łączyć np. dwóch oddziałów po 15 osób, bo robi się chaos. Kolejna kwestia - dwuzmianowość w nowej placówce. Tu też proszę się od razu liczyć z tym, że jeśli choćby będzie 1,5 zmiany to też wydam ocenę negatywną - mówiła Gabriela Olszowska

Fontanna młodości czyli przełomowe odkrycie

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto