Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój jest gotowa na budowę toru saneczkowe. W połowie 2023 roku chcą przystąpić do projektowania obiektu

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Tak jeszcze w lutym wyglądał odbudowany na potrzeby zawodów tor saneczkowy w Krynic-Zdroju.
Tak jeszcze w lutym wyglądał odbudowany na potrzeby zawodów tor saneczkowy w Krynic-Zdroju. Krynica wczoraj i dziś / print screen Facebook
Krynica-Zdrój od kilku lat walczy o budowę toru saneczkowego. Wszystko na to wskazuje, że w końcu może się to udać. Zakończyły się m.in. wymiany działek, trwa kompletowanie dokumentacji, a jeszcze w połowie przyszłego roku w planach jest wykonanie profesjonalnego toru na sanki, bobsleje i skeleton. To ostatnie olimpijskie dyscypliny sportowe, które nie mają w naszym kraju własnego obiektu.

Czy góra Iwonka w Krynicy-Zdroju będzie miała profesjonalny tor saneczkowy? Tego sądecki poseł Patryk Wicher nie wyklucza i jest coraz mocniej przekonany, że działania, które zostały podjęte przez władze gminy Krynica oraz jego samego zaowocują. Przedstawia plany, które zostaną zrealizowane w 2023 roku.

- W połowie przyszłego roku zostaną wprowadzone zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego. Zakończyły się wymiany działek. Uporządkowaliśmy kwestie Lasów Państwowych oraz kwestie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. To wszystko trwało miesiącami, można powiedzieć latami. Ale jesteśmy na finiszu i jak wszystko dobrze pójdzie to w połowie przyszłego roku będziemy z pełną dokumentacją do rozpoczęcia projektowania. Wstępne projekty już mamy. Jesteśmy w kontakcie z projektantami takich torów saneczkowych. Pod tym względem wszystko idzie dobrze - deklaruje poseł Patryk Wicher.

Zanim tor z prawdziwego zdarzenia powstanie to w planach jest budowa czterech małych obiektów w ramach rządowego programu. Jeden z nich ma powstać przy Zespole Szkół im. Władysława Orkana w Marcinkowicach.

- Koszt budowy małych obiektu to kilka milionów złotych każdy, mają one pokazać, że to będzie żyło i pozwalało naszym sportowcom trenować. Nie są to obiekty, które powstaną w zamian, ale mają być uzupełnieniem - mówi "Gazecie Krakowskiej" sądecki poseł.

W ubiegłym sezonie dzięki zaangażowaniu trenera Lesława Poręby z KTH Krynica, przy pomocy pracowników krynickiego MOSiR-u i działaczy sportów saneczkowych udało się wyremontować część starego toru saneczkowego na Górze Parkowej. Był on wykorzystywany dopóki pogoda na to pozwalała, niedawno został on rozebrany, bo u stóp Góry Parkowej powstaje amfiteatr.

Będą szukać środków na budowę toru saneczkowego

Po zmianie planu zagospodarowania przestrzennego gmina Krynica wraz z posłem będą starać się o znalezienie środków na projekt, który może kosztować 2-3 mln zł. Wicher chciałby, aby obiekt był filią Centralnego Ośrodka Sportu - Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. Budowa sztucznego toru to koszt ok. 140 mln biorąc pod uwagę wzrost cen.

Burmistrz Piotr Ryba podkreśla, że zależy mu na tej dyscyplinie sportu i wytrwale będzie dążył do celu, jakim jest budowa sztucznego toru saneczkowo-bobslejowo-skeletonowego w Krynicy-Zdroju. Uważa także, że udało się już w tym kierunku bardzo dużo zrobić.

Historyczny tor powstał ponad 90 lat temu

Popularny w całej Europie tor saneczkowy w Krynicy-Zdrój oddano do użytku 1929 roku, rok wcześniej powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe, dzięki któremu obiekt powstał w uzdrowisku. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w luty 1930 roku, rewelacyjni okazali się wtedy kryniczanie. Kilka lat później rozegrano tam Mistrzostwa Europy, a w 1958 rok Mistrzostwa Świata. Kolejne Mistrzostwa Świata organizowano w Krynicy w 1962 roku. Tor przeżył wiele prestiżowych wydarzeń, ale z czasem popadł w ruinę, mimo że był kilkakrotnie remontowany.

Historyczny tor saneczkowy przy Górze Parkowej lata świetności ma już dawno za sobą. Drewniana, rozpadająca się konstrukcja służyła jednak jeszcze zawodnikom KTH Krynica, gdzie została reaktywowana sekcja saneczkarstwa. Był on wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywano na nim zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych, Mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych, a także Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krynica-Zdrój jest gotowa na budowę toru saneczkowe. W połowie 2023 roku chcą przystąpić do projektowania obiektu - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto