Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. Polacy z kilkunastu krajów świata przyjadą na Igrzyska

Alicja Fałek
Rok temu zimowe Igrzyska odbyły się na Podkarpaciu. Wzięli w nich udział Polacy z m.in. USA, Rosji, Australii, czy Kazachstanu
Rok temu zimowe Igrzyska odbyły się na Podkarpaciu. Wzięli w nich udział Polacy z m.in. USA, Rosji, Australii, czy Kazachstanu Arch. Wspólnota Polska
Od 25 lutego do 3 marca 2018 r. w Krynicy-Zdroju odbędą się Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Burmistrz Dariusz Reśko nie kryje zadowolenia. - To idealna forma promocji gminy - podkreśla.

Nawet dwa tysiące Polaków, żyjących na co dzień w wielu krajach świata zjedzie do Krynicy pod koniec ferii zimowych.

W siedzibie Senatu RP Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju oraz Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska podpisali list intencyjny dotyczący organizacji XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w 2018 roku. Zawody odbędą się po raz pierwszy w sądeckim uzdrowisku w dniach od 25 lutego do 3 marca 2018 roku.

- Dla uzdrowiska możliwość goszczenia takiej imprezy to doskonała okazja do zaprezentowania się z jak najlepszej strony, promocji oraz ściągnięcia turystów - mówi Dariusz Reśko, burmistrz Krynicy-Zdroju.

Sport i integracja

Pierwsze Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy odbyły się na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie w 1934 r. W czasach PRL na pewien czas zawieszono ich organizację. Do idei w latach 90-tych XX wieku powróciło Stowarzyszenie Wspólnota Polska, która co dwa lata organizuje zawody letnie oraz zimowe. Partnerem jest Polski Komitet Olimpijski.

Ostatnie Zimowe Igrzyska odbyły się w 2016 r. na Podkarpaciu. Tym razem polonijni sportowcy wraz z rodzinami przyjadą do Krynicy z ponad dwudziestu krajów świata. Będą rywalizować w kilkunastu olimpijskich dyscyplinach sportów zimowych.

- Głównym celem imprezy jest integracja środowisk polonijnych, zwłaszcza młodzieży i umacnianie ich kontaktów z krajem ojczystym - podkreśla burmistrz Reśko. - Nie od dziś wiadomo, że sport jest jedną z najlepszych form integracji.

Promocja uzdrowiska

Dzięki Zimowym Igrzyskom Polonijnym zimowy sezon turystyczny zostanie wydłużony o tydzień, bo zawody mają się rozpocząć tuż po zakończeniu ferii zimowych.

- Nasi przedsiębiorcy nie tylko z branży hotelarsko-gastronomicznej będą mieli szansę na większy zarobek - uważa Daniel Lisak, kierownik Krynickiej Organizacji Turystycznej. - Termin też jest dogodny ze względu na pogodę. Przełom lutego i marca gwarantuje zimową aurę i śnieg.

Burmistrz uzdrowiska liczy jednak, że Igrzyska Polonijne będą doskonałą promocją dla Krynicy. Ceremonia otwarcia i zamknięcia imprezy transmitowana będzie przez TVP Polonia. Do tego codzienne informacje z przebiegu Igrzysk.

- Co najważniejsze za taką promocję gmina nie zapłaci - przekonuje Reśko. - My, jako współorganizatorzy, będziemy musieli zapewnić wsparcie osobowe, udostępnić budynki i miejsca, w których będą rozgrywane poszczególne rywalizacje.

Zdaniem burmistrza Światowe Igrzyska Polonijne, to kolejne po Forum Ekonomicznym i konkursach Miss wydarzenia, budujące pozytywny wizerunek Krynicy. Liczy, że w ten sposób przyciągnie do uzdrowiska turystów. - Najlepsza jest rekomendacja osób, które już nad odwiedziły - dodaje Reśko.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 26

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto