Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. Słynna willa "Wisła" po generalnym remoncie. Uroczy zielony pensjonat w centrum uzdrowiska działa na nowo [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Słynna willa Wisła zmieniła oblicze. Jak wygląda w środku ten kultowy budynek? Zobacz
Słynna willa Wisła zmieniła oblicze. Jak wygląda w środku ten kultowy budynek? Zobacz fotopolska.eu- pocztówka/ Damian Radziak/ fb Restauracja Smaki Wisły
Pensjonat Wisła w Krynicy-Zdrój to zabytkowy, pochodzący z lat 80. XIX wieku budynek usytuowany przy Bulwarach Dietla. Obiekt w 2015 roku zmienił właścicieli i został zbudowany na nowo. Od weekendu majowego "Wisła" działa w nowym wydaniu. Jest tam restauracja " Smaki Wisły", która jak na razie serwuje dania na wynos oraz hotel. Uroczy zielony pensjonat w centrum Krynicy ma 130-letnią historię, teraz ożył na nowo.

Nowe oblicze Wisły w Krynicy

Nowy właściciel zakupił obiekt liczący ponad 130 lat w 2015 roku. Budynek był w nienajlepszym stanie. W ciągu trzech lat został niemal odtworzony. Z oryginału najprawdopodobniej niewiele pozostało, drewniany budynek znikł i następnie został wybudowany na nowo z cegły. Został obity drewnianymi deseczkami i odtworzono na nim elementy dekoracyjne. 1 maja nastąpiło otwarcie restauracji "Smaki Wisły".

To kultowe miejsce zmieniło się nie do poznania. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pensjonat Wisła w Krynicy odwiedzały elity

W "Wiśle" w okresie międzywojennym zatrzymywały się wybitne osobistości ze świata kultury i polityki. Tutaj podczas Festiwali im. Jana Kiepury mieszkał Bogusław Kaczyński. Gościła tu Helena Modrzejewska, stołował się marszałek Piłsudski, a królowa holenderska wpadała na ciastko. Zielony pensjonat na krynickim deptaku ma niezwykłą, 130-letnią historię.

Krynica-Zdrój w czasach dwudziestolecia międzywojennego to okres świetności pensjonatu, w niezwykle modnym wówczas uzdrowisku, bywały elity.

W Wiśle zawsze było niezwykle elegancko, a kuchnia serwowała wyrafinowane potrawy, które podbiły podniebienie samego marszałka Józefa Piłsudskiego, który odpoczywając w kurorcie - choć zakwaterowany w innym pensjonacie - wysyłał żołnierzy z menażkami po obiady do Wisły.

Bywali tu artyści, arystokraci, wielkie sławy epoki: Helena Modrzejewska, Ludwik Solski, Gabriela Zapolska, Tadeusz Boy Żeleński, Bogusław Kaczyński, dyrektor artystyczny festiwalu im. Jana Kiepury, każdego roku zatrzymywał się w Wiśle. Uważał, że w zielonym pensjonacie na Bulwarze Dietla, w samym sercu kurortu, najlepiej czuć ducha dawnej Krynicy. I jak się okazuje nie chodziło tylko o atmosferę.

W pensjonacie od początku ubiegłego wieku działała ekskluzywna cukiernia. Na ciastka wpadała tu w 1938 roku księżniczka holenderska Juliana ze świeżo poślubionym małżonkiem, księciem niemieckim Bernhardem Lippe-Biesterfeldem. W 1948 po abdykacji matki została królową Holandii.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto