Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój: spotkanie Sądeczan z całego świata

Jerzy Wideł
Józef Oleksy od siedmiu lat lat przewodniczy KPZS
Józef Oleksy od siedmiu lat lat przewodniczy KPZS fot. Jerzy wideł
Pod koniec XX Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, jak nakazuje tradycja, spotkali się członkowie i sympatycy Klubu Przyjaciół Ziemi Sądeckiej. To swoisty klan ludzi rodem z Sądecczyzny, zamieszkałych albo pracujących w kraju lub za granicą.

O ich znaczeniu świadczy przybycie także licznych przedstawicieli władz sądeckich gmin. Minutą ciszy uczczono pamięć gen. Franciszka Gągora, członka KPZS, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. - Łączy nas sądecki patriotyzm, wspólnota korzeni, doświadczeń, skojarzeń z tą piękną ziemią - deklaruje Józef Oleksy były premier, a zarazem przewodniczący klubu. - Lobbowanie w Warszawie czy Krakowie za sprawami sądeckimi jest ze wszech miar godne poparcia. Traktuję to nawet jako obowiązek nas, członków klubu mieszkających poza swoją małą ojczyzną.

Piątkowe posiady zgromadziły grubo ponad dwieście osób. Sala balowa Starego Domu Zdrojowego pękała w szwach. Dyskusja koncentrowała się nad tym, kto z sądeckimi korzeniami zrobił największą karierę w jednoczącej się Europie. Niewątpliwie do tego grona należy zaliczyć prof. Marka Jeżabka z PAN w Krakowie, który pracował w szwajcarskim centrum CERN. To jest najwyższa, światowa półka naukowców.

W gronie klubowiczów nie brakuje też innych znaczących postaci, jak prof. Tadeusz Popiela, Julian Dybiec, Bolesław Faron czy emerytowany pułkownik - prof. Marek Habela, który przed laty przygotowywał Mirosława Hermaszewskiego do lotu w kosmos w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. - W kraju już się policzyliśmy, teraz czas na Europę i świat - wyjaśnia sekretarz klubu Jerzy Leśniak. Stałym punktem spotkań klubowych jest wręczanie stypendiów najlepszym sądeckim maturzystom.

W tym roku całoroczne stypendia (300 zł miesięcznie) otrzymali - Tomasz Gargas i Rozalia Knapik z I LO im. Jana Długosza, Jerzy Michalik i Bartłomiej Szczepanik z II LO im. Marii Konopnickiej oraz Joanna Jochymek z Akademickiego Liceum Bolesława Chrobrego.

60 tys. złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na www.szumowski.eu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto