Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica - Zdrój. Tor saneczkowy będzie się mieścił na górze Iwonka a nie na Górze Parkowej

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Na razie Krynica - Zdrój nie ma toru saneczkowego z prawdziwego zdarzenia
Na razie Krynica - Zdrój nie ma toru saneczkowego z prawdziwego zdarzenia fot. Łukasz Klimek
Władze Krynicy - Zdroju zmieniły lokalizację toru saneczkowego, który ma zostać wybudowany w tym znanym sądeckim uzdrowisku. Pierwotnie zakładano, że tor będzie się mieścił na Górze Parkowej, ale wobec obiekcji ze strony Urzędu Górniczego, zdecydowano się na górę Iwonka. Jak wyjaśnia burmistrz Piotr Ryba, w Polsce nie ma jak na razie profesjonalnego toru saneczkowego, zaś sanki, bobsleje i skeleton to ostatnie olimpijskie dyscypliny sportowe, które nie mają w naszym kraju własnego obiektu.

FLESZ - Nowe rozporządzenie w związku z pandemią

Piotr Ryba tłumaczy, że wątpliwości Urzędu Górniczego wiążą się z obecnością na Górze Parkowej złóż wód mineralnych.

- Pewnie dałoby się tak zmodyfikować projekt, aby urząd wyraził zgodę na jego pierwotną lokalizację, ale zajęłoby to zbyt wiele czasu i pochłonęło spore środki finansowe - mówi.

Zdaniem burmistrza, góra Iwonka, sąsiadująca z krynickim stadionem piłkarskim, to równie dobre miejsce na budowę nowoczesnego toru saneczkarskiego.

– Jesteśmy właśnie w trakcie dopinania studium zagospodarowania przestrzennego, zaś przygotowanie niezbędnej dokumentacji może potrać około dwóch, trzech lat - wyjaśnia.

Zgodnie z planami przyszły obiekt sportowy będzie liczył około 1,4 km długości, zaś wieża startowa stanie przy hali lodowej.

- Na razie w Polsce nie ma toru saneczkowego, dlatego liczymy, że inwestycja zostanie sfinansowana ze środków państwowych. Mowa tutaj o kosztach rzędu 100 mln złotych - podsumowuje Piotr Ryba.

Obecnie na Górze Parkowej znajduje się część starego toru, oddanego do użytku w 1929 roku. Drewniany tor o długości 500 metrów jest lodzony starymi metodami – konieczne do tego są odpowiednie temperatury w trakcie wykonywania prac (od -3 do – 8 stopni) oraz obfite opady śniegu. Corocznie w okresie od stycznia do końca lutego jest wykorzystywany przez młodych adeptów saneczkarstwa, rozgrywane są na nim zawody Ogólnopolskich Olimpiad Młodzieży w Sportach Zimowych, Mistrzostwa Polski w różnych kategoriach wiekowych a także Międzynarodowe Zawody o Puchar Krynicy.

Niesamowite krajobrazy z Radziejowej, Jaworzyny Krynickiej czy Wierchomli

Beskid Sądecki. Niesamowite krajobrazy z wieży na Radziejowe...

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto