Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój zimową stolicą Polski początków XX w. Tu rozwijał się hokej, saneczkarstwo i skoki. Tak wyglądały kiedyś zawody

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Wideo
od 16 lat
Nie wszyscy wiedzą, że Krynica-Zdrój w latach 20-40 XX w. była zimową stolicą Polski. Organizowane były tam Mistrzostwa Świata w saneczkarstwie i w hokeju na lodzie, a także międzynarodowy konkurs skoków narciarskich. To właśnie słynnym kurort pod Górą Parkową jest kolebką zimowych sportów, tam powstała skocznia narciarska, pierwszy tor lodowy oraz trasy dla narciarzy czy stadion lodowy dla hokeistów.

Zakopane od dziesiątek lat jest uznawane za stolicę polskiego narciarstwa, jednak niewielu wie, że jeszcze na początku XX wieku to Krynica była jednym z najlepszych ośrodków zimowych na terenie naszego kraju.

W latach 20. odbywały się tam pierwsze zawody sportów zimowych. W 1924 roku udało się zorganizować pierwsze mistrzostwa Polski w narciarstwie.

Krynica-Zdrój zimową stolicą Polski początków XX w. Tu rozwijał się hokej, saneczkarstwo i skoki. Tak wyglądały kiedyś zawody
Narodowe Archiwum Cyfrowe

" W tym samym roku Powstała Sekcja Narciarska “Beskid”, która z czasem została przekształcona w Krynicki Klub Narciarski. To właśnie on rokrocznie organizował “Narciarskie Mistrzostwa Krynicy”. Dzięki temu klubowi udało się wybudować pierwszą Skocznie Narciarską w tym regionie, która została prowizorycznie ukończona w roku 1924. Była ona terenowa. Znajdowała się na górze Krzyżowej. W 1927 roku na miejscu pierwotnego obiektu powstała olbrzymia skocznia konkursowa - czytam na portalu sportsinwinter.pl

Krynica-Zdrój zimową stolicą Polski początków XX w. Tu rozwijał się hokej, saneczkarstwo i skoki. Tak wyglądały kiedyś zawody
Narodowe Archiwum Cyfrowe

Drugie zawody w 1925 odbyły się na pierwszej skoczni na Górze Krzyżowej. Kilka lat później w uzdrowisku powstała skocznia imponujących jak na tamte czasy rozmiarów. W styczniu 1928 roku odbyły się na niej pierwsze zawody, w których wzięli udział m.in. najlepsi skoczkowie.

Była to największa skocznia w Polsce, oraz jedna z największych (32 metry) i najprecyzyjniejszych w Europie. Pozwalał na skoki powyżej 50 metrów, W trakcie II wojny światowej skocznia została spalona przez niemieckie wojska i nigdy jej nie odbudowano.

Także hokej na lodzie

W tym mieście były również inne obiekty sportowe. W roku 1928 z inicjatywy dr Stanisława Polakiewicza powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe. a komisji zdrojowej udało się wybudować stadion lodowy przy ul. Lipowej.

Fragment meczu hokeja podczas mistrzostw
Fragment meczu hokeja podczas mistrzostw Narodowe Archiwum Cyfrowe

W lutym 1931 odbyły się tam Mistrzostwa Świata. Krynica posiadała naturalne lodowisko ze sztucznym oświetleniem, trybuny były częściowo zadaszone. Tuż obok znajdowało się lodowisko treningowe wyposażone w kabiny służące do przebierania się zawodników. Jak wspomina portal hokej.net dzięki znakomitej akcji PR-owej a może nawet propagandowej mistrzostwa świata w Krynicy zostały okrzyknięte największą imprezą w dotychczasowych dziejach hokeja.

Pierwszy tor saneczkowy w Polsce popularny w Europie

Sportów zimowych było więcej a ze względu na ukształtowanie i sprzyjający mikroklimat Krynicy-Zdroju powstał tam pierwszy naturalnie mrożony tor saneczkowy. Na zboczach Góry Parkowej przez wiele lat znajdował się obiekt, który zaprojektował inż. Roman Loteczko zbudowany w 1929 r.

Tor saneczkowy w Krynicy. Saneczkarz zjeżdża po torze. W głębi widoczna drewniana wieża rozbiegowa.
Tor saneczkowy w Krynicy. Saneczkarz zjeżdża po torze. W głębi widoczna drewniana wieża rozbiegowa. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Rok wcześniej powstało Krynickie Towarzystwo Hokejowe, dzięki któremu obiekt powstał w uzdrowisku. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano w luty 1930 roku, rewelacyjni okazali się wtedy kryniczanie. Kilka lat później rozegrano tam Mistrzostwa Europy, a w 1958 rok Mistrzostwa Świata. Kolejne Mistrzostwa Świata organizowano w Krynicy w 1962 roku. Tor przeżył wiele prestiżowych wydarzeń, ale z czasem popadł w ruinę, mimo że był kilkakrotnie remontowany.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto