Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica, Żegiestów i Muszyna. Beskidzkie uzdrowiska na archiwalnej fotografii. Te miejsca już przed wojną oblegali turyści [ZDJĘCIA]

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Przedwojenna Krynica-Zdrój
Przedwojenna Krynica-Zdrój Narodowe Archiwum Cyfrowe
W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego jest wiele zdjęć sądeckich sądeckich uzdrowisk sprzed nawet 100 lat. Już wtedy uzdrowiska u podnóża Beskidu Sadeckiego urzekały swym pięknem, nie tylko zimą. Wielka popularnością cieszyła się Krynica, głównie ze względu na lecznicze wody mineralne, ale kuracjusze i wczasowicze kierowali się również do dwóch malowniczych miejscowości nad Popradem: Żegiestowa i Muszyny.

FLESZ - Deficyt w 2022 r. będzie niższy niż 3 proc. PKB

od 16 lat

Pierwsze domy zdrojowe w Krynicy stanęły już w połowie XIX wieku, a jej rozwój do czasów międzywojnia to zasługa kolejno m.in. Józefa Dietla, Henryka Ebersa czy Rudolfa Zubera. Sądecka perła uzdrowisk swoją popularność zawdzięcza także dostępności – w 1911 roku doprowadzono tu kolej, zaś na krótko przed wybuchem II wojny światowej, w 1937 roku otwarto kolej linowo-torową na Górę Parkową.

Żegiestów status uzdrowiska uzyskał w 1924 roku, a leczono tu choroby układu trawienia i reumatologiczne. Podobnie w latach 20. XX wieku Muszyna stała się uzdrowiskiem. W 1932 dokonano tu odwiertu dwóch pierwszych źródeł mineralnych: Antoni i Wanda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto