Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto burmistrzem w Limanowej? W Mszanie wystartował dotychczasowy zastępca. Walka trwa również o fotele wójtów

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Ta dwójka w nadchodzących wyborach powalczy o fotel burmistrza Miasta Limanowa
Ta dwójka w nadchodzących wyborach powalczy o fotel burmistrza Miasta Limanowa archiwum J.Juszkiewicz; W.Bieda
Wybory samorządowe zbliżają się wielkimi krokami. W niedzielę 7 kwietnia Polacy ruszą do urn, by głosować na swoich faworytów. W Limanowej obecny burmistrz pełniący swoją funkcję od 2010 roku będzie miał swoją kontrkandydatkę. W Mszanie Dolnej miejsce po obecnej burmistrz być może zajmie jej dotychczasowy zastępca.

66-letni Władysław Bieda (KWW Limanowska Wspólnota Samorządowa), w latach 1994-1998 radny Gminy Limanowa, następnie pełniący funkcję starosty limanowskiego (1999-2002), był radnym powiatu (2007-2010), a od 2010 roku pozostaje burmistrzem Limanowej. Zastąpił na tym stanowisku Marka Czeczótkę. Bieda wygrał wówczas wybory w drugiej turze pokonując obecnego radnego wojewódzkiego Prawa i Sprawiedliwości Grzegorza Biedronia. Obecny burmistrz zapewniał sobie reelekcję w wyborach w 2014 i 2018 roku.

- Już kilku osobom mówiłem, że jeżeli zdrowie pozwoli, a na razie na zdrowie nie narzekam, to wystartuję w wyborach samorządowych na burmistrza i złożę mieszkańcom miasta tę propozycję. A jakie będą losy, to zobaczymy – mówił rok temu Władysław Bieda w trakcie internetowego czatu z mieszkańcami.

Kandydat ten na swoim profilu na Facebooku rozpoczynając posty od frazy „Co słychać?” zaczął wymieniać ostatnie dokonania Magistratu w tym m.in. planowany gruntowny remont słynnego, nieczynnego od lat, hotelu „Siwy Brzeg”, który za kwotę ponad 9 mln zł zostanie zaadaptowany na potrzeby pobytu uczestników szkoleń organizowanych przez Limanowski Dom Kultury we współpracy z Małopolskim Centrum Kultury Sokół. Będzie on dysponował 72 miejscami noclegowymi. Nie obyło się bez „pstryczka” w kierunku rywalki.

„Oczywiście Pani Juszkiewicz napisze w swoim programie, że będzie budować mieszkania komunalne, chociaż w tej sprawie nie kiwnęła nawet palcem i to dosłownie bo nawet nie zagłosowała za wprowadzeniem do budżetu dotacji ponad 36 mln zł na te bloki. Taka jest wiarygodność kontrkandydatki” – napisał Bieda mając na myśli początek budowy ośmiu budynków wielorodzinnych przy ul. Bednarczyka w Limanowej, które będą oferować 104 lokale mieszkalne.

64-letnia Jolanta Juszkiewicz startująca z KWW „O lepsze jutro”, przewodnicząca Rady Miasta Limanowa, na swoim profilu w mediach społecznościowych zobowiązała się do „przywrócenia zaufania do urzędu burmistrza, odpowiedzialności za słowa, czyny i działania, wyeliminowania kłamstw i pustych obietnic, budowania dobrych relacji międzyludzkich, dobrej współpracy miasta z innymi samorządami, wsłuchiwania się w potrzeby limanowian czy konsultowania z Mieszkańcami ważnych dla rozwoju miasta i godnego życia decyzji”. Jak dodała unika debat „pod publikę”, manipulacyjnych rozmów, oszczerczych wypowiedzi a także kłamstw i obłudy.

W Mszanie Dolnej o fotel burmistrza rywalizuje duet Michał Grzeszczuk i Agnieszka Orzeł. Obydwoje nie należą do żadnej partii politycznej, a Grzeszczuk od 2021 roku był zastępcą obecnej burmistrz Anny Pękały, która już jakiś czas temu zapowiedziała, że nie będzie ubiegać się o reelekcję.

Gminy

Powiat Limanowski tworzy 12 gmin, z czego dwie są gminami miejskimi - Mszana Dolna i Limanowa. Pozostałych 10 gmin wiejskich to: Dobra, Jodłownik, Kamienica, Laskowa, Limanowa, Łukowica, Mszana Dolna, Niedźwiedź, Słopnice i Tymbark.

W wyścigu o fotel wójta w Gminie Limanowa bierze udział trzech kandydatów. To 54-letni Jan Skrzekut (KW PiS) ubiegający się o reelekcję, 59-letni Stanisław Młyński (KWW Samorządowe Przymierze), obecny radny gminy, członek PSL oraz najmłodszy z tego grona Damian Król, niezrzeszony. 34-latek startuje z Komitetu Wyborczego Wyborców Gmina nasz dom. Skrzekut wójtem został w 2018 roku, a wcześniej przez 12 lat działał jako gminny radny. Zawodowo spełniał się jako dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących "Mechanik" w Limanowej.

Ciekawie będzie w Gminie Mszana Dolna. W szranki stanie czterech bezpartyjnych kandydatów. Są to 32-letni Tomasz Węglarz, 40-letni Mirosław Cichorz, 56-letni Piotr Doll i 67-letni Bolesław Żaba, obecnie kierujący gminą.

W Gminie Tymbark 44-letni wójt Paweł Ptaszek powalczy z 48-letnią Bożeną Matras. Kandydaci nie należą do żadnej z partii politycznych.

W Gminie Łukowica na stanowisko wójta startuje dwóch młodych samorządowców: obecny wójt 36-letni Bogdan Łuczkowski i 38-letni Dariusz Tokarski, członek PiS.

W Gminie Słopnice jest tylko jeden mocny kandydat. To 66-letni Adam Sołtys, nie należący do żadnej partii, będący wójtem tej miejscowości od 1999 roku. Podobnie jest w Gminie Jodłownik – 51-letni Paweł Stawarz nie ma rywala tak jak 58-letni Władysław Sadowski w Kamienicy.

O wójta Gminy Niedźwiedź będą ubiegać się 51-letni Zenon Dziedzic i dziesięć lat starszy Rafał Rusnak (członek PiS). Wielu bo aż pięciu chętnych jest na objęcie funkcji wójta w Gminie Dobra. To Joanna Napiwodzka z Platformy Obywatelskiej (42 lata), 48-letnia Magdalena Zagrodzka, 51-letni Grzegorz Śliwiński, 53-letni Bogusław Kozioł i 56-letni Waldemar Kitlas.

W Laskowej jest trójka kandydatów. 47-letni Stanisław Michalczyk stoczy bój z 58-letnim Piotrem Stachem i 69-letnią Zofią Bukowiec (obydwoje PiS).

Wersalka i inne “ozdoby” witają przy wjeździe do Nowego Sącza

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto