Łącko. Budowa obwodnicy coraz bliżej realizacji. Planowany odcinek będzie omijał centrum Łącka. Jeszcze jesienią gotowe będą trzy warianty

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala, kiedy w miejscowości Czerniec trzy samochody zderzyły się na drodze wojewódzkiej nr 969. Główny szlak łączący Nowy Sącz z Nowym Targiem, został zablokowany.
Dwie osoby zostały ranne i trafiły do szpitala, kiedy w miejscowości Czerniec trzy samochody zderzyły się na drodze wojewódzkiej nr 969. Główny szlak łączący Nowy Sącz z Nowym Targiem, został zablokowany. zdjęcie archiwalne OSP Łącko
Udostępnij:
Jeszcze w tym roku mają powstać trzy warianty przebiegu obwodnicy drogi wojewódzkiej 969, która ma omijać centrum Łącka i Czernca. Wraz ze spadkiem ruchu w centralnej części miejscowości zmniejszy się jego uciążliwość dla mieszkańców. Na wspomnianym odcinku często dochodzi do wypadków.

FLESZ - Sukces Polski. Będą dopłaty dla polskich rolników

Nowa droga przeniesienie całość ruchu tranzytowego poza obszar miejscowości Łącko i Czerniec. Ma być bezpieczniej, bo na drodze wojewódzkiej nr 969, która tanowi główne połączenie Nowego Sącza z Nowym Targiem często dochodzi do wypadków. Planowana obwodnica może stanowić również alternatywny dojazd w relacjach wewnątrzgminnych pomiędzy peryferyjnymi osiedlami.

- Zarząd Dróg Wojewódzkich zlecił opracowanie wielowariantowej koncepcji wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej. My jako gmina też oczywiście uczestniczymy w tym finansowo. W okolicach listopada powinien zostać wybrany wariant wraz z uzyskaniem decyzji środowiskowej. W ZDW w Krakowie jednostka projektowa przedstawiła trzy pewne warianty przebiegu. Teraz będzie czas na to żeby ZDW się nad tym pochylił - mówi "Gazecie Krakowskiej" Jan Dziedzina, wójt gminy Łącko. Na bazie tego, kolejnym etapem byłoby zlecenie pełnej dokumentacji technicznej, wraz z uzyskaniem pozwolenia.

Obwodnica zakłada wyprowadzeniu ruchu z centrum miejscowości Łącko i Czerniec, a jej powstanie jest możliwe do końca tej dekady.

- Powiem to bardzo ogólnie, chcemy ten ruch wyprowadzić w stronę Dunajca, żeby te dwa centra miejscowości były ominięte - dodaje wójt.

Według przeprowadzonej analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, w ciągu drogi wojewódzkiej przechodzącej przez miejscowość Łącko, odnotowano szereg wypadków, w tym śmiertelnych. Budowa obwodnicy znacznie uspokoi ruch w tej okolicy, a tym samym wpłynie na poprawę warunków bezpieczeństwa. Jak twierdzi wójt wsparcie dla inwestycji dają też władze województwa małopolskiego.

- Kilka tygodni temu powstał dokument, gdzie jest mowa o takich właśnie inwestycjach drogowych o charakterze obwodnicy, które zdaniem panów marszałków są do zrealizowania do 2027 roku i nie chodzi tu o program "100 obwodnic" - tłumaczy.

Projektowana droga będzie miała ok. 3 km długości w zależności od projektu, w planach jest też budowa trzech obiektów mostowych na potokach Borkowski, Czarna Woda, Lichnia. Inwestycja może kosztować od 80 do nawet 160 milionów złotych. Na to część środków gminny samorząd chce zdobyć z programów unijnych.

Temat obwodnicy Łącka nie jest nowy, bo już od roku 1989 istnieje rezerwa terenowa w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Łącko. Ówczesne władze gminy wykazały się dalekowzrocznością i zapewniły mocny argument.

- Tym argumentem jest ,,wolny” od zabudowy pas gruntu, który może być rozpatrywany pod kątem lokalizacji drogi czyniąc to przedsięwzięcie coraz bardziej realnym - tłumaczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie