Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łącko. Otwarto kapsułę czasu znalezioną podczas remontu dachu kościoła. Wróci tam razem z wiadomością dla przyszłych pokoleń [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Zawartość kapsuły czasu znalezionej na wieży kościoła w Łącku
Zawartość kapsuły czasu znalezionej na wieży kościoła w Łącku Urząd Gminy Łącko/ Małgorzata Mordarska-Duda
W Łącku dokonano niecodziennego odkrycia. Podczas remontu dachu kościoła św. Jana Chrzciciela znaleziono kapsułę czasu. Miedziana tuba skrywała wewnątrz pamiątki pozostawione przez naszych przodków, które przetrwały wiele lat w kuli pod krzyżem na wieży kościoła.

FLESZ - Czy po zakażeniu covid-19 zyskujemy odporność?

Co skrywała kapsuła

Remont pokrycia dachowego kościoła parafialnego w Łącku rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. Wtedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że podczas prac uda się znaleźć kapsułę czasu.

Na szczelnie zamkniętą tubę natknęli się pracownicy, jednak otwarto ją dopiero w obecności Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W uroczystym otwarciu wzięły udział również inne osóby zaangażowanych w to przedsięwzięcie.

Nikt nie widział co znajduje się wewnątrz. W napięciu więc czekano na moment, w którym okaże się co skrywa tuba i kto pozostawił w niej pamiątki dla przyszłych pokoleń.

Wewnątrz znaleziono jedenaście monet, dwa medaliony okolicznościowe, a jeden z nich pochodził z 1871 roku. Były też rękopisy z różnych okresów historii, których autorzy pewnie nie spodziewali się, że ujrzą one światło dzienne po tylu latach.

Co ciekawe, część dokumentów i monet była starsza, a część nowsza. Najstarsza moneta pochodziła z 1800 roku, a najmłodsza z roku 1929. 

Co chcieli przekazać nasi przodkowie?

Niestety udało się odczytać tylko fragmenty, bo najstarsze dokumenty z biegiem lat zostały mocno uszkodzone.

-Stan dokumentów pozwolił na odczytanie jedynie fragmentów listów, jednak teraz trafią one do rekonstrukcji, by w jak najlepszym stopniu możliwe było zapoznanie się z ich treścią. Najstarszy list jest datowany na 1879 rok, drugi z rękopisów pochodzi z roku 1893, natomiast ostatni z listów spisany został w 1933 lub 1938 roku r. przez ks. Józefa Puta i jest to również data zamknięcia owej kapsuły czasu- informuje gmina Łącko

Wszystkie rękopisy pozostawili prawdopodobnie byli proboszczowie parafii w Łącku.

-Kapsułę udało się odnaleźć przy okazji realizowania projektu „Ochrona zagrożonych gatunków i siedlisk chronionych w ramach sieci Natura 2000 w Małopolsce”. W obszarze naszych działań jest zabezpieczenie letnich kolonii rozrodczych nietoperzy. Te kolonie mieszczą się na strychach starych kościołów, ale są one często bardzo zniszczone, przeciekają i trzeba je wymieniać. Kościół w Łącku był jednym z takich właśnie kościołów-mówi Małgorzata Mordarska-Duda, Zastępcą Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie

Kapsuła wróci na miejsce z nową wiadomością

Jak podkreśla, to nie pierwsze tego typu znalezisko. Wcześniej udało się odkryć podobną kapsułę czasu w Łukowicy. Tam dokumenty ukryto w szklanej butelce i zachowały się w pełni.

Wszystko co udało się znaleźć w Łącku zostało już zabezpieczone, wykonano dokumentację fotograficzną i materiały zostaną poddane obróbce konserwatorskiej.

Podjęte zostaną też próby odczytania tego, co zostało napisane na najbardziej zniszczonych dokumentach.

Znalezisko wróci na swoje miejsce. Jeśli nie oryginalne dokumenty, to przynajmniej ich kopie zanim zakończy się remont umieszczone zostaną tam, gdzie je znaleziono.

-Zamierzam przygotować swój list, który tam umieszczę. Takie wymiany dachów robi się niezwykle rzadko, a teraz kościół zostanie pokryty miedzią więc będzie służył długie lata. W tym liście opisze, co wydarzyło się na przełomie 2020 i 2021 roku. Dokument przygotuję we współpracy z proboszczem parafii, który jest właścicielem obiektu. Nie zapomnimy również o tym, aby opisać w nim czas pandemii, który przeżywamy- dodaje Małgorzata Mordarska- Duda

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto