Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lecznicza moc śliwy z Sechnej

[email protected]
Sechna od lat słynie z suszenia owoców. Dlatego producenci suszu postarali się, żeby był to produkt, z którego wieś zasłynie. Dzięki wójcinie Laskowej Stanisławie Niebylskiej, powstało Stowarzyszenie Producentów Owoców ...

Sechna od lat słynie z suszenia owoców. Dlatego producenci suszu postarali się, żeby był to produkt, z którego wieś zasłynie. Dzięki wójcinie Laskowej Stanisławie Niebylskiej, powstało Stowarzyszenie Producentów Owoców i Warzyw, w skład którego wchodzą producenci z czterech gmin: Iwkowej, Łososiny Dolnej, Żegociny i Laskowej. Suska sechlońska stała się produktem regionalnym.
Idą jak ciepłe bułeczki
Producenci suszu nie martwią się o zbyt. – Nasze śliwy sprzedajemy przede wszystkim na giełdach i do hurtowni – mówi prezes stowarzyszenia Kazimierz Joniec. – Robimy wszystko co w naszej mocy, żeby podbić nie tylko rynek krajowy, ale i europejski. – Dlatego tak bardzo zależało nam na zakwalifikowaniu do grona produktów regionalnych – mówi Piotr Waligóra.
Lecznicza moc śliwy
Suska sechlońska ma też w sobie leczniczą moc.
– Jest dobra na nadciśnienie, choroby żołądka, udary, choroby dróg oddechowych – wylicza zalety suszu Kazimierz Joniec. – Dawniej ludzie byli zdrowi, bo jadło się to, co było w domu. Często były to przede wszystkim suszone owoce, ich w gospodarstwie nigdy nie brakowało.
Równie dobra jest tradycyjna pamuła z suszu, którą w Sechnej potrafi przyrządzić każda gospodyni. – Świeże lub suszone owoce trzeba rozgnieść i podgotować, potem zaprawić mąką i solą i pamuła gotowa – zachwala Stanisław Kocoń, producent z Łososiny Dolnej.
Suszenie bez zmian
– Sposób, jakim nasi przodkowie suszyli owoce, zachował się do dzisiaj i praktycznie w tym procesie nic się nie zmieniło – mówi Michał Bednarek, jeden z najstarszych mieszkańców Sechnej. Śliwy rozkładane są na drewnianych laskach w suszarniach, których forma także zachowała się bez zmian aż do dzisiaj.
– Owoce suszymy nie tylko dymem, ale także suchym powietrzem. Dzięki temu suska sechlońska smakuje jak żadna inna – dodaje Waligóra.
(sygo, maj)

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto