Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leśne Molo docenione przez Stowarzyszenie Architektów Polskich. Ma szansę na prestiżową nagrodę

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Leśne Molo ma szansę na prestiżową nagrodę
Leśne Molo ma szansę na prestiżową nagrodę Klaudia Kulak
Funkcjonujące od zaledwie roku Leśne Molo w Starym Sączu cieszy się ogromną popularnością i odwiedzają je prawdziwe tłumy. To miejsce doceniają nie tylko turyści, ale również architekci. Atrakcja w tym roku ma szansę zdobyć nagrodę publiczności w 11. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i krakowski oddział Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Leśne Molo to wyjątkowe miejsce na Sądecczyźnie. Przyciąga tłumy turystów i to już nie tylko mieszkańcy pobliskich miejscowości, ale również turyści, którzy przyjeżdżają do Starego Sącza, aby zobaczyć Stary Sącz i pobliskie miejscowości z zupełnie innej perspektywy. Nic dziwnego, bo miejsce rzeczywiście jest bardzo atrakcyjne i ciekawe.

W tegorocznej edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski ma szansę na nagrodę.

Leśne Molo w Starym Sączu ma już rok i w tym czasie stał się hitem

Ta atrakcja turystyczna ma dopiero rok, ale odwiedziły ją ty...

- W konkursie przyznana zostanie Nagroda Publiczności — głosować można na jeden projekt w każdej z kategorii (Architektura mieszkaniowa, Architektura użyteczności publicznej i Przestrzeń publiczna). Głosy oddawać można od 16 grudnia 2022 do 16 stycznia 2023 roku - informują organizatorzy plebiscytu.

Leśne Molo nominowane zostało w kategorii Przestrzeń publiczna, gdzie rywalizuje między innymi z rewitalizacją Parku Strzeleckiego w Nowym Sączu, kładką pieszo-rowerową z zapory na Wzgórze Zamkowe w Dobczycacą, Parkiem Miejskim w Limanowej czy z Park and Ride w Oświęcimiu.

O tym, kto wygra plebiscyt zdecydują głosujący. Głos można oddać TUTAJ

Kilka słów o Leśnym Molo

Zanim wejdzie się na Miejską Górę, trzeba pokonać kilkuset metrowy odcinek bardzo stromego podejścia. To jednak nie zniechęca turystów, którzy bez względu na pogodę chętnie udają się w to właśnie miejsce.

Nowa atrakcja oferuje jednak nie tylko piękny widok. Można też pooddychać świeżym powietrzem, a trasa skonstruowana została w taki sposób, aby dostarczać emocji. Nic dziwnego, że to miejsce stało się prawdziwym hitem turystycznym.

Rozrywka dla miłośników adrenaliny

Ścieżka rozpoczyna się na samym szczycie Miejskiej Góry. Na platformę widokową można wejść z poziomu gruntu, natomiast gdy wchodzimy na kładkę o konstrukcji drewniano-stalowej podłoże coraz bardziej oddala się od naszych stóp. Na wysokości kilku metrów nad ziemią można też korzystać z siatek i hamaków, natomiast w kulminacyjnym punkcie, do którego docieramy po 200-metrowym spacerze znajdziemy się na wysokości 18 metrów nad ziemią.

- Koniec ścieżki położony jest wyżej niż czteropiętrowy blok. To robi wrażenie, a dodatkowo otwiera się przed nami przepiękny widok na Kotlinę Sądecką ze Starym Sączem na pierwszym planie. Widok rozpościera się nad koronami drzew - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza dumny z pomyślnie zrealizowanej inwestycji.  

Aby zobaczyć ten widok na własne oczy, trzeba jednak wcześniej odważyć się przejść po szklanej tafli. Mnóstwo atrakcji, których dostarcza „Leśne Molo” sprawiło, że obiekt przeżywał prawdziwe oblężenie. 

Są też inne atrakcje

Atrakcyjność tego miejsca zwiększają też dwumetrowe „krople rosy”, czyli szklane kule, które pomieszczą wewnątrz cztery dorosłe osoby. Umiejscowione są na trasie prowadzącej do platformy widokowej. Jest to część ścieżki przyrodniczej, na której można zapoznać się z tajemnicami życia płazów. 

Rozrywka dla całych rodzin

Do Starego Sącza mogą wybierać się wszyscy: dzieci, dorośli i seniorzy - każdy znajdzie coś dla siebie. Można tam też skorzystać z zamontowanych lunet, aby z zupełnie innej perspektywy zobaczyć otaczającą przyrodę.

Dla tych najbardziej odważnych tuż przy szklanym podeście zamontowano wiszącą kładkę. Przy każdym kroku porusza się, a będąc na takiej wysokości, robi to ogromne wrażenie. Zamontowano tam też siatki, z których najchętniej korzystają dzieci. Można się odbijać od nich, jak od trampoliny. Wizyta na Miejskiej Górze w Starym Sączu to też dobra okazja, żeby zrobić sobie pamiątkowe „selfie” z zapierającym dech w piersiach widokiem w tle.

Gdzie zaparkować?

Gmina na stronie urzędu zamieściła rozpiskę z najbliższymi parkingami.

- Wszystkich, którzy planują odwiedzić starosądeckie zabytki i atrakcje uprzejmie informujemy, że parkingi w Starym Sączu znajdziecie w rynku, bądź w jednej z wielu uliczek wokół niego. Dobrą opcją jest też pozostawienie auta na dworcu przesiadkowym (136 miejsc parkingowych) przy ul. Pod Ogrodami, obok Kina Sokół (ul. Batorego 23), bądź na darmowym parkingu za Urzędem Miejskim (wjazd od ul. Batorego) - informuje Rafał Kamieński, z Urzędu Gminy w Starym Sączu.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto