Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowa. Datki ze skarbony zostaną przeznaczone na budowę pomnika marszałka Piłsudskiego

Alicja Fałek, Karol Wojtas
Skarbona od kilku dni stoi w centrum Limanowej. Każdy, kto chce dołożyć się do budowy pomnika, może wrzucić swój datek
Skarbona od kilku dni stoi w centrum Limanowej. Każdy, kto chce dołożyć się do budowy pomnika, może wrzucić swój datek Karol Wojtas
Od tygodnia na limanowskim Rynku stoi skarbona, do której wszyscy chętni mogą wrzucać datki na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego, który ma powstać na Małym Rynku.

Skarbonka stanęła w pobliżu postoju taksówek po północnej stronie Rynku. Już można zobaczyć kilkadziesiąt banknotów o różnych nominałach wrzuconych do jej środka. Są to głównie polskie złote, ale sprawne oko wypatrzy również kilka banknotów euro.

Piłsudski na Kasztance

Na budowę pomnika Józefa Piłsudskiego potrzeba ponad 300 tys. zł. Fundusze zbiera Stowarzyszenie Limanowianie w Stulecie Niepodległości.

- Stawiając pomnik chcemy uhonorować nie tylko marszałka, ale także wszystkich bohaterów, dążących do odzyskania niepodległości Polski na polach bitewnych i w gabinetach politycznych - mówi Adam Lachcik, prezes Stowarzyszenia. - Mamy gotowy projekt pomnika, którego autorem jest Andrzej Pasoń, artysta rzeźbiarz ze Starego Sącza.

Monument wzniesiony zostanie w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości na rondzie na Małym Rynku w Limanowej. Dzięki tej lokalizacji dostępny będzie dla mieszkańców i turystów odwiedzających miasto.

Pomnik będzie odlany z brązu. To naturalnych rozmiarów postać Józefa Piłsudskiego na swoim ukochanym koniu - Kasztance. Stanie on na posadzce w formie mapy walk oraz szlaków bojowych marszałka. Do figury prowadzić będą schody. Na stopniach pojawią się napisy: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, „Tu czułem się w Ojczyźnie, czułem się potrzebny dla niej jako obrońca” oraz „Limanowianie w Stulecie Niepodległości”. Będzie też miejsce na nazwiska fundatorów. Za figurą Piłsudskiego będzie również szklany ekran, a na nim piaskowane obiekty związane z Limanową. Powstaną także dwa interaktywne punkty informacyjne.

Zbiera datki od lat

Skarbonka stojąca na limano-wskim rynku ma już ponad 20-letnią tradycję. Powstała w 1997 r. z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Krzyża na Miejskiej Górze. To właśnie jego członkowie wpadli na pomysł, żeby za pomocą skarbony zbierać pieniądze na realizację ich inicjatywy. Umiejscowienie jej w centrum miasta, w widocznym miejscu, miało też zachęcić do wrzucania datków

Skarbonę zaprojektował artysta plastyk Andrzej Giza z Limanowskiego Domu Kultury, a wykonał ją kowal i ślusarz Adam Czaja z Sowlin.

Po wybudowaniu i poświęceniu Krzyża Jubileuszowego skarbonka została przeniesiona na Miejską Górę. Tam zamocowano ją przy wejściu na taras widokowy. Rok później Polskę nawiedziła powódź. Żywioł mocno dał się we znaki m.in. mieszkańcom Makowa Podhalańskiego. Wówczas Związek Limanowian postanowił wykorzystać skarbonkę do zbiórki funduszy na pomoc temu miastu.

Kilka lat temu stojącą na Miejskiej Górze skarbonę zniszczyli nieznani wandale. Uszkodzili jej elementy, wyrwali z mocowania i wyrzucili w głąb lasu. Po tym zdarzeniu została ona schowana w bezpieczne miejsce.

Kilka tygodni temu Kazimierz Wojtas z Limanowej odnowił skarbonę. Prace renowacyjne przeprowadzono w jego zakładzie w Ujanowicach. Następnie skarbonę z nową tabliczką informującą o celu zbiórki umieszczono na Rynku.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: 48 tys. Polaków rocznie umiera przedwcześnie przez smog. Jeśli nie musisz, nie wychodź z domu

Autor: Agencja Informacyjna Polska Press, x-news

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto