Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Limanowa szykuje kolejne atrakcje dla mieszkańców i nie tylko. Będzie nowy park z sezonowym lodowiskiem, tężnią solankową i kawiarnią

Alicja Fałek
Alicja Fałek
Park przy ul. Kusocińskiego ma powstać obok Miasteczka Ruchu Drogowego
Park przy ul. Kusocińskiego ma powstać obok Miasteczka Ruchu Drogowego Wizualizacje UM Limanowa
Mieszkańcy Limanowej będą mieli kolejne miejsce do rekreacji i odpoczynku. Jeszcze w tym miesiącu zostanie ogłoszony przetarg na zagospodarowanie terenu przy ul. Kusocińskiego pod park z licznymi atrakcjami, w tym lodowiskiem/rolkowiskiem, tyrolką i ślizgawką oraz kawiarnią i tężnią solankową.

Władysław Bieda, burmistrz Limanowej, podczas ostatniego spotkania live z mieszkańcami zaprezentował koncepcję nowego parku, którego zagospodarowanie ruszyć ma jeszcze w tym roku. W lutym ogłoszony zostanie przetarg na wykonanie niezbędnych prac oraz obiektów małej architektury, a także trzech większych obiektów.

- Chcemy wykorzystać istniejący już teren zielony z nasadzonymi drzewami – zapowiada burmistrz Limanowej.

Chodzi o działkę poniżej szpitala, obok której znajduje się Miasteczko Ruchu Rowerowego. Aktualnie jej część stanowi trawiaste boisko, a drugą porastają drzewa i krzewy.

- Powstałyby alejki parkowe, a przy nich ławki. Oprócz tego byłyby też kubaturowe obiekty, okrąglaki. W planach jest kawiarnia z niedużą salą, bufetem, zapleczem i toaletami. Podobny kształt ma mieć tężnia solankowa – wymienia Władysław Bieda.

To jednak nie wszystko. Prowizoryczny budynek, który dziś służy jako magazyn do przechowywania i wypożyczalnia gokartów, ma zastąpić nowy, zdecydowanie większy obiekt. Swoje miejsce znajdą w nich gokarty ale także zaplecze sezonowego lodowiska, szatnie z wypożyczalnią łyżew oraz toalety dla użytkowników ślizgawki i miasteczka ruchu drogowego.

Władze Limanowej chcą, żeby system chłodzenia i cała instalacja do tworzenia pokrywy lodu, zostały zamontowane na stałe w betonowej płycie. Wówczas nie trzeba by było jej za każdym razem rozkładać i składać. Latem natomiast betonowy plac mógłby być wykorzystywany do jazdy na rolkach.

- Myślimy o montażu nagłośnienie, żeby można było puszczać muzykę. Pewnie jeszcze jakieś inne zastosowania znajdziemy dla tego placu, który myślę byłby wówczas całoroczną atrakcją – dodaje burmistrz.

To nie wszystkie z planowanych atrakcji Parku przy ul. Kusocińskiego. Koncepcja zakłada także budowę trzech placów zabaw, utwardzonego placów do gry w szachy, kręgle i bilard terenowy. Powstanie również taras widokowy, z którego z jednej strony będzie można zjechać ślizgawka, a z drugiej tyrolką. Teren zostanie oświetlony i porosną go nowe rośliny. Według założeń park byłby gotowy w połowie przyszłego roku.

- Myślę, że taki teren wypoczynkowy jest potrzebny w mieście. Widzimy, że to, co zostało zrobione w Parku Miejskim jest wykorzystywane przez ludzi. Przychodzi tam sporo mieszkańców, ale też z odległych miejsc przyjeżdżają, żeby korzystać z tych atrakcji – zaznacza burmistrz Limanowej.

Miasto na zagospodarowanie terenu obok Miasteczka Ruchu Drogowego pozyskała około 8 mln zł z Polskiego Ładu. To jednak nie jedyna inwestycja, jaką miasto ma w planach w tej okolicy.

- Wspólnie ze starostwem powiatowym podpisaliśmy porozumienie o budowie kompleksu rekreacyjno-sportowego przy ulicy Kusocińskiego, czyli na działce pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym a rzeką – przypomina Wacław Zoń, wiceburmistrz Limanowej. - Mamy już gotowy projekt wielofunkcyjnego boiska z bieżnią. Zobowiązaliśmy się też na pokrycie wkładu własnego tej inwestycji przez oba samorządy po połowie. Szukamy jednak dofinansowania.

Szacunkowy koszt realizacji tego zadania to około 30 mln zł. Projekt był zgłoszony w naborze do Polskiego Ładu, ale nie udało się pozyskać środków. Władze Limanowej mają jednak nadzieję, że w tym roku pojawią się unijne środki na tego typu zadania.

Wysokie. Rządowe miliony na inwestycje w szkoły. Budowa trwa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto