Nasza Loteria

Limanowskie święto folkloru znów przyciągnęło tłumy. Rekordowa ”Słaza Limanowska” 2023

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Wideo
od 16 lat
Dobiegła końca czterdziesta dziewiąta edycja wielkiego święta muzyki ludowej. Słaza Limanowska, czyli wydarzenie, które co roku przyciąga do Limanowej rzesze miłośników muzyki tradycyjnej zgromadziła tłumy nie tylko na scenie, ale również na widowni. W tym roku na deskach Limanowskiego Domu Kultury zaprezentowało się prawie 1000 uczestników!

Tegoroczny festiwal, który od lat kultywuje i chroni od zapomnienia bogate dziedzictwo kultury Lachów Limanowskich, Lachów Sądeckich, Lachów Szczyrzyckich, Lachów od Dobrej, Zagórzan oraz Górali Sądeckich przyciągnął rekordową liczbę zgłoszonych.

Wpłynęło aż 121 zgłoszeń, a na scenie LDK wystąpiło aż 941 osób w tym: 20 zespołów regionalnych, 3 grupy regionalne, 19 muzyków, 26 instrumentalistów, 1 multiinstrumentalista, 13 śpiewaków solistów, 13 grup śpiewaczych 16 gawędziarzy oraz 7 mistrzów z uczniami.

- Poziom, jaki prezentują zespoły, grupy obrzędowe, ale także indywidualni wykonawcy jest bardzo zadowalający i co najpiękniejsze ten poziom z roku na rok wzrasta. Mowa tutaj o poprawności wykonawczej i jest to powód do dumy. Podobnie jest z ilością uczestników, których stale przybywa, a trzeba pamiętać, że jest to festiwal o zasięgu jednego powiatu - przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Marian Wójtowicz, który od lat z pasją, humorem i zaangażowaniem prowadzi festiwal.

Oprócz uczestników dopisali również oglądający. Publiczność, która po brzegi od środy do niedzieli wypełniała sale koncertową to jednak nie wszyscy, którzy oglądali festiwal. Od kilku lat jest też możliwość śledzenia przesłuchań konkursowych on-line z czego wielu korzysta. - Te osoby piszą do nas, ale każde wejście też odnotowujemy i jest ich sporo - dodaje Wójtowicz.

Tradycją stało się, że oprócz występów na deskach sceny LDK, muzykę można usłyszeć również na korytarzu. Tam zazwyczaj po występach spontanicznie odbywa się druga impreza. Reprezentujący różne regiony muzycy integrują się i zawiązują się między nimi przyjaźnie. Mogą też nawzajem poznawać folklor innych regionów.

- To wytwarza taką naszą „słazową atmosferę”. Tutaj przyjeżdżają młodzi ludzie pełni werwy i zapału, którzy tańczą, grają i śpiewają. Tutaj mają okazję się wybawić. W naszym regionie odnotowujemy wzrost zainteresowania folklorem. Kiedyś niektórzy wstydzili się gwary, a dziś sytuacja jest odwrotna - zauważa Wójtowicz.

Festiwal jest współfinansowany przez Starostwo Powiatowe w Limanowej oraz MCK "Sokół" w Nowym Sączu. Gospodarzem Festiwalu jest Burmistrz Miasta Limanowa. Organizatorem "Limanowskiej Słazy" jest Limanowski Dom Kultury.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Witold Kozłowski Marszałek Województwa Małopolskiego, Mieczysław Uryga Starosta Limanowski, Władysław Bieda Burmistrz Miasta Limanowa, a patronat medialny Gazeta Krakowska.

Wyniki festiwalu

ZESPOŁY REGIONALNE

Dorośli

Grand Prix i nagrodę pieniężną w wysokości 3000 zł otrzymuje zespół ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 1500 zł otrzymują: Zespoły Regionalne: STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi, PRZYSZOWIANIE im. Edwarda Bocheńskiego z Przyszowej, SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca i LIMANOWIANIE im. Ludwika Mordarskiego z Limanowej.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 1200 zł otrzymują Zespoły Regionalne: GORCE z Kamienicy, SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic i JURKOWIANIE z Jurkowa.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 1000 zł otrzymują Zespoły Regionalne: KIJOM WORCI z Pisarzowej, DOLINA SŁOMKI ze Stronia, WILKOWICANIE z Wilkowiska i KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej.

Nagrodę specjalną im. Jerzego Obrzuta „Za wierność wobec tradycji” w wysokości 1000 zł i rzeźbę otrzymuje Zespół Regionalny SŁOPNICZANIE ze Słopnic.

Dzieci

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 800 zł otrzymują: Zespół Regionalny PNIOKI z Sadku-Kostrzy i Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 600 zł otrzymują Zespoły Regionalne: MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic, ZASADNIOKI z Zasadnego i MALI SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 500 zł otrzymują Zespoły Regionalne DOLINA SŁOMKI ze Stronia i MALI WILKOWICANIE z Wilkowiska.

GRUPY REGIONALNE

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 700 zł otrzymują: KGW Pasierbiec i SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 600 zł otrzymuje KGW Łososina Górna.

MUZYKI LUDOWE

Dorośli

Cztery równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 700 zł otrzymują: muzyka zespołu PNIOKI z Sadku-Kostrzy, MUZYKA ZE STRZESZYC, Rodzinna Kapela KOŚCIELNIOKI z Olszówki i muzyka Zespołu SŁOPNICKI ZBYRCOK.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 600 zł otrzymują muzyki: PRZYSZOWIANIE im. Edwarda Bocheńskiego i STAROWIEJSKI HYR ze Starej Wsi.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 500 zł otrzymują muzyki: DOLINA SŁOMKI ze Stronia, KAPELA Z JANOWIC, SŁOPNICZANIE i LIMANOWIANIE.

Wyróżnienie w wysokości 200 zł otrzymuje MUZYKA Z WILKOWISKA.

Młodzież

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne po 400 zł otrzymują muzyki: OLSZOWIANIE z Olszówki i MUZYKA ZE SECHNEJ.

II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymuje muzyka ZASADNIOKI z Zasadnego.

III miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 200 zł otrzymuje muzyka SŁOPNICZANKI ze Słopnic.

Wyróżnienie i nagrodę pieniężną w kwocie 100 zł otrzymuje muzyka SZCZYRZYCANIE ze Szczyrzyca.

Dzieci

I miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 400 zł otrzymuje muzyka MALI ŁOSTOWIANIE z Łostówki.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymują muzyki MALI SŁOPNICZANIE ze Słopnic i OLSZOWIANIE z Olszówki.

INSTRUMENTALIŚCI LUDOWI

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 180 zł otrzymują: Jakub Drabik z Kamienicy (skrzypce), Sara Kurek z Wilkowiska (skrzypce) i Wojciech Kaleta z Mszany Dolnej (złóbcoki).

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Aleksandra Śliwa ze Słopnic (skrzypce).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują grający na skrzypcach: Patryk Szewczyk z Dobrej i Iwona Cichoń z Łukowicy.

MULTIINSTRUMENTALISTA

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę pieniężną w wysokości 150 zł otrzymuje Piotr Pławecki ze Starej Wsi.

Młodzież

I i II miejsca nie przyznano.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymuje: Gabriela Hojda z Limanowej i Emilia Joniec z Wilczyc.

Wyróżnienie otrzymuje Sandra Kamińska z Mszany Górnej.

Dzieci

Nagrodę Dyrekcji Limanowskiego Domu Kultury „Dziecięca Osobowość Artystyczna” otrzymuje Julia Wilk z Przyszowej.

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Zuzanna Frys z Sadku-Kostrzy, Kamila Bieniek z Kamienicy i Iga Mastalerz ze Starej Wsi.

Pięć równorzędnych II miejsc i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Weronika Florek ze Słopnic, Maja Gontarska z Jodłownika, Julia Węglarz z Łętowego, Lena Lach z Jodłownika i Sonia Jarosz z Łostówki.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują skrzypaczki: Emilia Grzyb z Jodłownika, Martyna Krzanik z Łętowego i Anna Dawiec z Lubomierza.

Cztery wyróżnienia i nagrody rzeczowe otrzymują: Iga Sobczak z Wilkowiska, Emilia Wąchała z Lubomierza, Julia Dorczak z Mszany Dolnej i Julia Grabiec z Łętowego.

Martyna Ślusarczyk nie została sklasyfikowana, ponieważ wystąpiła w dwóch innych kategoriach.

ŚPIEW SOLOWY

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują: Barbara Stożek z Mszany Dolnej, Magdalena Dudek z Makowicy i Mariola Lorek z Przyszowej.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują: Krzysztof Kubisz ze Skrzydlnej i Wiesław Sadkiewicz ze Skrzydlnej.

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Roksana Frączek z Pisarzowej i Joanna Adamczyk ze Stronia.

Dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Zenona Zając ze Skrzydlnej i Maria Nawara z Olszówki.

Młodzież

I i II miejsca nie przyznano.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Zofia Opyd z Kamienicy.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje: Milena Rucińska ze Szczawy.

Dwa równorzędne II miejsca i nagrody rzeczowe otrzymują: Jan Podgórny ze Słopnic i Anna Gorczowska z Zasadnego.

GRUPY ŚPIEWACZE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 200 zł otrzymują: żeńskie grupy śpiewacze zespołu GORCE z Kamienicy i MSZANICANKI z Mszany Dolnej oraz męska grupa śpiewacza KIJOM WORCI z Pisarzowej.

Cztery równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne po 150 zł otrzymują żeńskie grupy śpiewacze: SŁOPNICKI ZBYRCOK ze Słopnic, PRZYSZOWIANKI z Przyszowej, KASINIANIE-ZAGÓRZANIE z Kasiny Wielkiej i Grupa Śpiewacza „TRADYCJA” z Męciny.

Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 140 zł otrzymują: żeńskie grupy śpiewacze: KGW Łososina Górna, SAMI SWOI z Krasnego-Lasocic, KGW Pasierbiec.

Wyróżnienia i nagrody pieniężne w kwocie 100 zł otrzymują: żeńska grupa śpiewacza PRZENOSZANKI z Przenoszy i męska grupa śpiewacza z zespołu LIMANOWIANIE z Limanowej.

Dyplom za udział oraz okolicznościowy upominek otrzymuje: męska grupa śpiewacza z KGW Olszówka.

GAWĘDZIARZE

Dorośli

Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują: Marian Janik ze Słopnic, Jan Lorek z Przyszowej i Karolina Gromala z Zarzecza.

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 120 zł otrzymują: Agata Kwit z Jastrzębia, Bogusław Nawara z Poręby Wielkiej i Monika Cepielik z Kamienicy.

Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne po 100 zł otrzymują: Mateusz Cepielik z Kamienicy, Artur Cudek ze Skrzydlnej, Krzysztof Kunicki ze Stronia i Andrzej Ciężadlik z Mszany Dolnej.

Dwa wyróżnienia w postaci dyplomów otrzymują: Norbert Grzyb z Kasinki Małej i Stanisław Białoń ze Skrzydlnej.

Młodzież

I miejsca nie przyznano.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Łucja Wojtas z Kamienicy.

Dzieci

I miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Olga Marcisz z Zasadnego.

II miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Krystian Krzemiński ze Słopnic.

III miejsce i nagrodę rzeczową otrzymuje Kamil Tęczar z Łętowego.

MISTRZ I UCZEŃ

Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 150 zł otrzymują; Joanna Ociepka z uczennicą Leną Kalisz (skrzypce) oraz Bogusław Nawara z uczniem Filipem Nawarą (skrzypce).

Trzy równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 130 zł otrzymują: Agnieszka Curzydło-Podgórny ze Słopnic z uczennicą Mileną Franczak (śpiew), Katarzyna Kret z uczennicami Justyną Paczuską (śpiew), Katarzyną Kowalczyk (skrzypce), Julią Cichańską (skrzypce) oraz Tomasz Król ze Starej Wsi z uczniem Patrykiem Królem (trąbka).

Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości po 110 zł otrzymują: Daria Cudek ze Skrzydlnej z uczennicą Esterą Opiołą (śpiew) oraz Aleksandra Wąchała z Lubomierza z uczennicą Leną Łabuz (skrzypce).

Na Małopolski Konkurs Obrzędów, Obyczajów i Zwyczajów Ludowych „Pogórzańskie Gody”, który odbędzie się w Łużnej w 2024 r., Komisja kwalifikuje zespoły regionalne SŁOPNICZANIE ze Słopnic oraz ŚWARNI ŁOJCE z Sadku-Kostrzy.

Na Karpacki Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych w Rabce-Zdroju w czerwcu 2024 r. Komisja kwalifikuje Dziecięcy Zespół Regionalny Gminy Dobra.

Na 58. Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej Komisja kwalifikuje: gawędziarkę Karolinę Gromalę z Kamienicy i gawędziarzy Mariana Janika ze Słopnic i Jana Lorka z Przyszowej; w kategorii instrumentalistów: Sarę Kurek z Wilkowiska (skrzypce), Jakuba Drabika z Kamienicy (skrzypce) i Wojciecha Kaletę z Mszany Dolnej (złóbcoki); w kategorii śpiewaków: Barbarę Stożek z Mszany Dolnej, Magdalenę Dudek z Makowicy i Mariolę Lorek z Przyszowej; w kategorii grup śpiewaczych: żeńskie grupy śpiewacze GORCE z Kamienicy, MSZANICANKI z Mszany Dolnej i męską grupę śpiewaczą KIJOM WORCI z Pisarzowej.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Limanowskie święto folkloru znów przyciągnęło tłumy. Rekordowa ”Słaza Limanowska” 2023 - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto