Mieszkańcy Niecwi obawiają się toksycznych odpadów

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Ponad 300 osób podpisało się pod listem do Urzędu Marszałka Województwa Małopolskiego
Ponad 300 osób podpisało się pod listem do Urzędu Marszałka Województwa Małopolskiego fot. Kinga Nikiel - Bielak
Mieszkańcy Niecwi (gm. Korzenna) od lat zmagają się z uciążliwym sąsiedztwem firmy Mo-BRUK, zajmującej się odzyskiem różnych odpadów, w tym także tych niebezpiecznych. Ostatnio dowiedzieli się, że firma zamierza zwiększyć limit przyjmowanych odpadów. Boją się, że rozwój przedsiębiorstwa wpłynie negatywnie na ich zdrowie i codzienne życie.

FLESZ - Kolejne niedziele bez handlu. Od stycznia zaostrzenie przepisów

Kiedy w grudniu ubiegłego roku na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego pojawiło się zawiadomienie o planach firmy Mo-BRUK na przyjmowanie większej ilości niebezpiecznych odpadów, mieszkańcy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Spotkali się z władzami gminy, a następnie przedstawicielami firmy. Wysłali także pismo do marszałka z prośbą o przyjrzenie się działalności ich uciążliwego sąsiada. Podpisało go ponad 300 osób.

- Mamy dosyć życia w ciągłym strachu o nasze zdrowie - mówili na spotkaniu przed siedzibą Mo-BRUKu.

Smród, pył i hałas

Anna Łaś mieszka w pobliżu firmy odzyskującej odpady. Podkreśla, że działalność Mo - BRUKUu fatalnie wpływa na jej codzienne życie.

- Smród, hałas i pył pochodzący z nie wiadomo jakich substancji. Nie idzie w ogóle okna otworzyć - skarży się.

Jej słowa potwierdza Piotr Kubisz, który również mieszka blisko kłopotliwej firmy. Podkreśla, że kiedy wieje wiatr, pył z zakładu niesie się na okoliczne pola uprawne. - To wszystko osiada na zbożach czy innych roślinach. A przecież ludzie to potem jedzą - mówi.

Podobne uwagi przedstawiają mieszkańcy innych miejscowości sąsiadujących z Niecwią. Oni także odczuwają skutki działalności Mo-BRUKu. Kierowcy w trakcie rozmów przez CB radio nazywają Niecew “Hiroszimą”.

Szukali pomocy

O swoich problemach mieszkańcy Niecwi i okolicznych miejscowości informowali m.in. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, Urząd Gminy w Korzennej oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Starosta spotkał się z marszałkiem Witoldem Kozłowskim i przekazał mu wszystkie pisma od mieszkańców - mówi Maria Olszowska, kierownik Biura Prasowego Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Wyjaśnia również, że starostwo nie jest właściwym organem w tej sprawie jako, że udzielenie pozwolenia na zwiększenie liczby przetwarzanych odpadów leży w gestii marszałka.

Także gmina Korzenna nie ma żadnych narzędzi i kompetencji, aby pomóc mieszkańcom w ich sporze z firmą Mo- BRUK. Wójt Leszek Skowron zwrócił się do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, o informację w sprawie wniosku spółki Mo-BRUK i konsekwencji zmiany charakteru zezwolenia na prowadzoną działalność w kontekście jego oddziaływania na środowisko. Poprosił również o kopię protokołu z ostatniej kontroli przeprowadzonej na terenie zakładu.

- Pozwoli to uzyskać rzeczową wiedzę, która jest niezbędna dla mnie, jak również mieszkańców, by rzetelnie ocenić sytuację - mówi Skowron.

Zbadamy sprawę

Ewa Gondek, kierownik nowosądeckiej delegatury WIOŚ podkreśla, że każde takie zgłoszenie ze stromy mieszkańców Niecwi było dokładnie rozpatrywane przez WIOŚ. Informuje również, że na wniosek marszałka województwa małopolskiego nowosądecka delegatura WIOŚ będzie opiniować także wniosek dotyczący zmiany pozwolenia zintegrowanego firmy Mo-BRUK S.A., która chce przyjmować więcej niebezpiecznych odpadów.

Mamy pozwolenia

Witold Mokrzycki, wiceprezes Mo-BRUKu stara się uspokoić mieszkańców. Wyjaśnia, że firma nie chce zwiększyć liczby przetwarzanych odpadów, a jedynie zmienić proporcje pomiędzy aktualnie przetwarzanymi.

- Efekty zmiany nie będą dostrzegalne dla mieszkańców - zapewnia.

Przekonuje również, że odpady przetwarzane są zgodnie z opatentowaną technologią, a zakład ma na to wszystkie niezbędne zezwolenia. Proces technologiczny jest nadzorowany przez laboratorium badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji.

- Przeprowadzane systematycznie kontrole nie wykazały dotychczas żadnych nieprawidłowości - zaznacza Mokrzycki. Dodaje, że znaczna część przetwarzanych odpadów nie jest zaliczana do kategorii niebezpiecznych.

Wideo

Materiał oryginalny: Mieszkańcy Niecwi obawiają się toksycznych odpadów - Gazeta Krakowska

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie