Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mniejsze zainteresowanie Budżetem Obywatelskim w Nowym Sączu. Spłynęło 95 wniosków

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Wideo
od 16 lat
Zakończył się nabór wniosków do Budżetu Obywatelskiego miasta Nowego Sącza na 2024 rok. Jeszcze zanim pojawiła się możliwość ich składania, temat wywołał w mieście wiele kontrowersji. Zainteresowanie radnych jego „uzdrowieniem” nie przełożyło się na zainteresowanie mieszkańców. W tym roku wpłynęło 95 wniosków. To o prawie połowie mniej niż jeszcze dwa lata temu.

Budżet Obywatelski (BO) to wydzielona część budżetu miasta, o której przeznaczeniu mogą decydować mieszkańcy, którzy głosują na poszczególne projekty. Taką możliwość sądeczanie mają już od ośmiu lat.

Temat BO w Nowym Sączu to jeden z tych, które często pojawiają się w debacie publicznej. Wątpliwości co do niego mieli nie tylko mieszkańcy, ale również radni, którzy ich imieniu podejmowali inicjatywy, których celem było jego „uzdrowienie”.

Zdaniem niektórych, w Nowym Sączu dochodzi bowiem do wielu nieprawidłowości, które psują jego idee. Dokładnie przyjrzeć się tematowi, a potem wprowadzić odpowiednie zmiany w jego regulaminie postanowiło kilku sądeckich radnych. Propozycje radnego Hojnora, Fecko oraz radnych klubu PiS na czele z Michałem Kądziołką trafiły na biurko wiceprezydent miasta.

W odpowiedzi pojawił się projekt uchwały zakładający zmiany w regulaminie. Przewidziano kilka zmian, między innymi to, że pięćdziesiąt procent pieniędzy ma być przeznaczone na projekty ogólnomiejskie, pozostała część na osiedlowe. Dodatkowo, aby projekt ogólnomiejski mógł wygrać, musi zyskać poparcie co najmniej 20 osób.

Jeśli chodzi natomiast o te osiedlowe, połowa kwoty na te projekty będzie dzielone ze względu na liczby mieszkańców, a druga połowa według powierzchni osiedla. Większość uwag zgłaszanych przez radnych nie została jednak wzięta pod uwagę.

W tym roku odbywa się pierwsza edycja BO po wprowadzeniu zmian, choć dziewiąta w historii miasta. Od 25 lipca każdy mieszkaniec mógł złożyć projekt, a nabór zakończył się 7 sierpnia.

- W tym roku mieszkańcy zgłosili 95 pomysłów, z czego 53 projektów zostało złożonych papierowo, a 42 wnioski wpłynęły elektronicznie. Najwięcej projektów, bo aż 82 procent, wpłynęło w ostatnim dniu naboru. Mieszkańcy złożyli 8 projektów ogólnomiejskich oraz 87 osiedlowych, w których w ciekawy sposób pomyśleli o wspólnych przestrzeniach oraz wskazali rozmaite możliwości spędzania aktywnie wolnego czasu - czytamy na stronie internetowej miasta.

Wśród pomysłów pojawiły się inicjatywy związane z pomocą bezdomnym zwierzętom, pomysły ekologiczne oraz warsztaty. W 2023 do dyspozycji mieszkańców jest dokładnie 3 900 060 zł. Na projekty ogólnomiejskie przeznaczono kwotę 1 950 030 zł. Pozostałą kwotę podzielono na poszczególne osiedla według ilości mieszkańców i powierzchni jaką zajmują.

Najwięcej projektów(7) zgłoszono na osiedlu Dąbrówka, a najmniej (po jednym) na osiedlach: Chruślice, Kilińskiego, Westerplatte i Zabełcze. To zdecydowanie mniej niż w ubiegłych latach. W 2022 roku złożono łącznie 113 wniosków, a rok wcześniej było ich 213.

- Wyniki głosowania poznamy 20 września, a wnioskodawcy, których projekty nie zostały dopuszczone do głosowania mogła złożyć odwołanie. Będą mieć na to czas do 25 września. Po tym etapie będzie jeszcze czas na głosowanie na te projekty, które przejdą pozytywną weryfikację i ostateczne już wyniki sądeczanie poznają 31 października - informuje Kamila Mateja, kierownik Biura Aktywności Obywatelskiej.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto