Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mobilne planetarium z Centrum Nauki Kopernik stanęło w Wójtowej. Pod jego kopułą można było spojrzeć w niebo pełne gwiazd

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Wideo
od 16 lat
Do podstawówki w Wójtowej przyjechał Planetobus z Centrum Nauki Kopernik. To nie lada gratka, bo przez dwa dni uczniowie placówki, ale też dzieci z Gorlic i Ropicy Polskiej mogły wziąć udział w bezpłatnych pokazach planetarium.

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duża kopuła o średnicy siedmiu metrów. W środku mieści się ok. 30 osób. Na półokrągłym „suficie” uczniowie oglądali pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. Zobaczyli niebo pełne gwiazd i poznali najciekawsze konstelacje widoczne na niebie.

- Gościmy Planetobusa. To program ministra edukacji i nauki oraz Centrum Nauki Kopernik z Warszawy. Już kilka lat temu zgłosiliśmy naszą szkołę do udziału w programie Nauka dla Ciebie. Już w ubiegłym roku gościliśmy Naukobusa, a w tym roku jest to Planetobus. Oprócz naszej szkoły z zajęć w mobilnym planetarium skorzystali uczniowie ze szkół gminy Lipinki, a także z Gorlic i Ropicy Polskiej - powiedział nam Arkadiusz Szura, dyrektor Szkoły Podstawowej im. ks. kanonika Walentego Kotarby w Wójtowej.

Ekipa edukatorów z Centrum Nauki Kopernik zachęcała do poznawania astronomii, bo to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, i spojrzeć w nieboskłon.

- Program nauka dla Ciebie ma za zadanie przybliżyć taką ciekawą naukę w małych wsiach i małych miejscowościach, gdzie trudno jest zebrać tę grupę, żeby pojechać do większego miasta i odwiedzić takie centrum nauki, dlatego Centrum Nauki Kopernik wychodzi z propozycją przyjazdów do małych miejscowości - mówi Lucjan Staszewski, edukator Centrum Nauki Kopernik. - Planetobus to takie małe, mobilne planetarium, które ma za zadanie przybliżyć dzieciom astronomię, naukę bardzo trudną, ale bardzo ciekawą, no bo przecież każdy z nas lubi wieczorem, jak jest bezchmurne niebo patrzeć w gwiazdy. W naszym mobilnym planetarium możemy zobaczyć te gwiazdy i gwiazdozbiory, które widać zawsze, a także te, które widać sezonowo, bo część nieba w zależności od tego, jaka jest pora roku, jest inna. Oprócz gwiazd i gwiazdozbiorów można też zobaczyć planety w naszym układzie słonecznym, a nawet dalej, mamy możliwość wybrać się w podróż poza nasz układ słoneczny, żeby zobaczyć całą naszą galaktykę - dodał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto