Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modyń/Stary Sącz. W regionie przybywa atrakcji turystycznych. Wieże widokowe to hit tego lata [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Nowe wieże widokowe w regionie
Nowe wieże widokowe w regionie Klaudia Kulak/ Gmina Łącko
Na jednym z najwyższych szczytów Beskidu Wyspowego powstała okazała budowla z platformą widokową. Można z niej podziwiać widok na malownicze pasma Beskidów, Pienin oraz Tatr. W ten sposób góra Modyń zwana „Górą Zakochanych” zyskała miejsce, które z całą pewnością przyciągać będzie turystów. Obiekt o wysokości 27 metrów oddano do użytku 30 czerwca. W turystykę inwestuje również Stary Sącz. Po platformie widokowej na Woli Kroguleckiej oraz słynnym już w cały kraju Bobrowisku, w koronach drzew na Miejskiej Górze wyrosło Leśne Molo, z którego będzie można korzystać już za kilka tygodni.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

Wieża zakochanych już dostępna dla turystów

Góra Modyń stanowi punkt styczny trzech gmin: Łącka, Łukowicy i Kamienicy. Punkt położony jest ponad 1000 metrów nad poziomem morza, na terenie aż pięciu miejscowości. To między innymi dlatego miejsce to było doceniane przez turystów i lokalnych spacerowiczów.

Nowa wieża to nie pierwsza tego typu budowla na górze Modyń. Przed laty stała tam drewniana konstrukcja, ale z biegiem lat uległa zniszczeniu ze względu na warunki pogodowe i ostatecznie zabrana przez huragan w latach 80. minionego wieku.

Gmina Łącko już kilka lat starała się o uzyskanie pozwoleń oraz zdobycie środków na budowę nowej wieży widokowej w tym atrakcyjnym turystycznie miejscu. Zwolennikami tego pomysłu byli również właściciele lasów w Woli Piskulinej i Woli Kosnowej, którzy zgodzili się na budowę wieży na ich terenie.

Budowa obiektu była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w ramach naboru przeprowadzonego przez Lokalną Grupę Działania Brama Beskidu, a także z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Inwestycja została również wsparta finansowo przez Gminę Kamienica i Gminę Łukowica, gdyż Modyń stanowi punkt styczny tych trzech gmin. Pozostała kwota stanowił wkład własny Gminy Łącko.

I udało się. Jak poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych wójt gminy Łącko- Jan Dziedzina, 30 czerwca odbył się odbiór robót związanych z budową wieży widokowej na Górze Modyń. Wykonawcą obiektu było Przedsiębiorstwo Budowlane „ESBUD” z Ochotnicy Dolnej.

- Mamy nadzieję, że teraz, dzięki tak wspaniałemu, ponad 27-metrowemu obiektowi, „Góra Zakochanych” stanie się jedną z najchętniej odwiedzanych destynacji turystycznych w regionie. Wyrażamy ogromną wdzięczność sąsiednim samorządom, które wsparły finansowo realizację tej inwestycji, a tym samym przyczyniły się do powstania kolejnej atrakcji turystycznej - napisał Dziedzina.

Leśne Molo w Starym Sączu prawie gotowe

Już za kilka tygodni będzie można korzystać też z Leśnego Mola, które powstaje na Miejskiej Górze w Starym Sączu. Będzie to kolejne miejsce na mapie miasta, gdzie powstanie ciekawa atrakcja turystyczna. Ścieżka w koronach drzew dostarczy mnóstwa rozrywek nie tylko mieszkańcom, ale przede wszystkim turystom spragnionym mocnych wrażeń.

Obiekt nie tylko pozwoli turystom na bliskie obcowanie z przyrodą, ale również dostarczy sporej dawki adrenaliny. Jak poinformował nas zastępca burmistrza Starego Sącza, Kazimierz Gizicki, prace przebiegają zgodnie z planem.

- Nie ma opóźnień i do końca lipca wszystkie prace zostaną zakończone. Pozostanie tylko dopełnienie formalności związanych z odbiorami. Mam nadzieję, że jeszcze przed końcem wakacji uda się nam otworzyć to miejsce- powiedział w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Gizicki.

To będzie rozrywka dla miłośników adrenaliny

Ścieżka rozpoczynać się będzie na samym szczycie Miejskiej Góry. Na platformę widokową będzie można wejść z poziomu gruntu, natomiast wchodząc na kładkę o konstrukcji drewniano-stalowej podłoże będzie coraz dalej od naszych stóp.

Na wysokości kilku metrów nad ziemią będzie też można korzystać z siatek i hamaków, które właśnie są montowane. W kulminacyjnym punkcie, do którego dotrzemy po 200 metrowym spacerze znajdziemy się na wysokości 18 metrów nad ziemią.

- Koniec ścieżki położony będzie wyżej niż czteropiętrowy blok. To będzie robić wrażenie, a dodatkowo otworzy się przed nami przepiękny widok na Kotlinę Sądecką ze Starym Sączem na pierwszym planie. Widok rozpościerał się będzie nad koronami drzew - zapowiada Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Aby zobaczyć ten widok na własne oczy, trzeba będzie jednak wcześniej odważyć się przejść po szklanej tafli.

- Mamy nadzieję, że budowa tego obiektu wpłynie na wzrost ruchu turystycznego w naszym mieście, a szczególnie w centrum. Ta atrakcja jest bowiem zlokalizowana bardzo blisko centrum i będzie się można dostać tam właściwie tylko pieszo - dodaje Lelek.

Będzie też ścieżka dydaktyczna

Obok ścieżki pojawiły się już także inne, dodatkowe atrakcje, a wśród nich dwumetrowe „krople rosy”, czyli szklane kule, które pomieszczą wewnątrz cztery dorosłe osoby. Jest to część ścieżki przyrodniczej, na której będzie można zapoznać się z tajemnicami życia płazów.

- Tych kul na miejskiej górze jest łącznie siedem. Ich wyjątkowość polega na tym, że przebywając wewnątrz będzie można w bardzo ciekawy sposób zapoznać się z kolejnymi etapami rozwoju płazów. Myślę też, że będzie można się tam schronić przed deszcze w czasie spaceru. To będzie kolejny już punkt widokowym w mieście, ale zupełnie inny od tych już istniejących. Mam nadzieję, że będzie dostarczał kolejnej porcji bardzo ciekawych i mocnych emocji- mówi burmistrz

Gmina Stary Sącz otrzymała na budowę ścieżki dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Interreg Polska Słowacja w kwocie 4,2 mln złotych. Stąd też atrakcja będzie udostępniona za darmo.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto