Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Moja Mała Ojczyzna: powiaty limanowski i nowosądecki

Redakcja
Dane statystyczne powiatu limanowskiego i nowosądeckiego: powierzchnia, liczba ludności, podział administracyjny.

Powiat limanowski

Powierzchnia - 951 km kw.
Ludność - 124 tys.
Podział administracyjny - 12gmin

Powiat limanowski obejmuje swymi granicami większą część Beskidu Wyspowego i północne stoki Gorców. Dzięki ukształtowaniu pasm górskich miłośnicy pieszych wędrówek, mogą skorzystać z rozbudowanego systemu szlaków turystycznych, pieszych, rowerowych oraz ścieżek edukacyjnych. Górzyste ukształtowanie terenu zostało wykorzystane przy organizacji wyścigu górskiego „Przełęcz pod Ostrą”, który jest eliminacją Mistrzostw Polski oraz Europy Środkowej w wyścigach górskich. Ponad sześciokilometrowa trasa została uznana za najpiękniejszą i najbezpieczniejszą tego typu trasą w Polsce.

W powiecie limanowskim panują wyśmienite warunki do uprawiania lotniarstwa, turystyki konnej, a w okresie zimowym narciarstwa w tym biegowego. Bogactwo dziedzictwa kulturowego, wierność tradycjom oraz liczne zabytki architektury sakralnej stanowią o wyjątkowym charakterze tych miejsc. Turystę z pewnością zaciekawi Klasztor OO. Cystersów w Szczyrzycu, Krzyż Milenijny (mierzący 28 m.) na miejskiej Górze w Limanowej, wieża widokowa na Mogielicy (1171m.) czy cmentarze z okresu I Wojny Światowej.

Tymczasem już teraz mieszkańcy powiatu oraz turyści mogą korzystać z atrakcji Pływalni Limanowskiej, której inwestorem jest powiat limanowski wspólnie z miastem Limanowa. Zarówno przy tej inwestycji, jak również m. in. przy budowie dziesiątków kilometrów chodników bardzo istotną rolę odegrały środki unijne.Wystarczy wspomnieć, iż w 2010 roku powiat limanowski łącznie uzyskał 20 mln 564 tys. zł unijnych dofinansowań.

Powiat nowosądecki

Powierzchnia - 1549 km kw.
Ludność - 202 tys.
Podział administracyjny - 16 gmin

Powiat nowosądecki położony jest w południowo–wschodniej części województwa małopolskiego. Jest drugim co do liczby ludności w Małopolsce. Na terenie Sądecczyzny znajduje się Popradzki Park Krajobrazowy.Pod względem powierzchni jest on jednym z największych w Polsce – zajmuje obszar 53670 ha.
Walorem Sądecczyzny są liczne zabytki architektury gromadzące cenne dzieła sztuki. Warto odwiedzić klasztor ss. Klarysek w Starym Sączu, ufundowany przez św. Kingę w 1280 r. Pozostały po kanonizacji św. Kingi Ołtarz Papieski w Starym Sączu, to unikat na światową skalę. Funkcjonuje on na zasadzie sanktuarium.
W pomieszczeniach pod ołtarzem znajduje się Sala Pamięci, w której można zobaczyć pamiątki z pielgrzymek Jana Pawła II, jego sprzęt turystyczny i osobisty.
Atrakcją są również cerkwie w Powroźniku, Wojkowej, Tyliczu, Jastrzębiku, Miliku, Krynicy-Zdroju, Łabowej, Bereście, Piorunce, Polanach, Muszynce, Mochnaczce, Dubnem, Szczawniku, Złockiem, Andrzejówce, Żegiestowie, Leluchowie, Kamiannej, Łosiach, Maciejowej, Roztoce Wielkiej, Boguszy, Wierchomli Wielkiej i Zubrzyku.

Ciekawostką są także ruiny zamków w Rożnowie, Rytrze, Muszynie i NowymSączu, dwory w Zbyszycach, Muszynie, Witowicach Dolnych, Wielogłowach, Rożnowie, a także pałace w Nawojowej, Tęgoborzy i Łososinie Dolne. Bogactwem naturalnym ziemi sądeckiej są licznie występujące tu źródła wód mineralnych. Lecznicze i orzeźwiające działanie wód znane jest nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Właściwości wód i klimatu świetnie wykorzystują uzdrowiska, wśród których najbardziej znanym jest Krynica -Zdrój oraz leżące w Dolinie Popradu: Muszyna, Złockie, Żegiestów i Piwniczna-Zdrój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto