Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mostki. Stanisław Pustułka znalazł prawdziwy "skarb". Znalezisko trafiło do muzeum w Starym Sączu

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Cenne artefakty trafiły do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu
Cenne artefakty trafiły do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu fot. arch. Stanisław Pusłułka
Stanisław Pustułka, członek Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny może mówić o prawdziwym szczęściu. W trakcie poszukiwań prowadzonych w miejscowości Mostki (gm. Stary Sącz) natrafił na cztery siekierki z brązu, których wiek archeolodzy oszacowali na ponad trzy tysiące lat.

Stanisław Pustułka, członek Stowarzyszenia Historyczno - Eskploracyjnego Sądecczyzny może mówić o prawdziwym szczęściu. W trakcie poszukiwań prowadzonych w miejscowości Mostki (gm. Stary Sącz) natrafił na cztery siekierki z brązu, których wiek archeolodzy oszacowali na ponad trzy tysiące lat.

Do sensacyjnego na Sądecczyźnie znaleziska doszło w ubiegłym tygodniu, w trakcie rutynowych poszukiwań z użyciem detektora wykrywającego metal.

- Nic nie wskazywało, że natrafię na taki "skarb" - mówi Stanisław Pustułka.

Na początku poszukiwań detektor milczał, ale nagle okazało się, że coś znajduje się w ziemi.

- Zwykle szukamy pozostałości po drugiej wojnie światowej i walkach partyzanckich, dlatego myślałem, że to może być jakiś artefakt z tamtych czasów - opowiada.

Szybko okazało się jednak, że zamiast pozostałości po walkach partyzantów Stanisław Pustułka natrafił na cztery siekierki, których wiek oszacowano na ponad trzy tysiące lat.

- Archeolog, który obejrzał siekierki, stwierdził, że pochodzą z kultury łużyckiej bądź pilińskiej i powstały około 1000 -1200 w. p.n.e. - wyjaśnia członek SHES i dodaje, że archeolodzy zaliczają je do tzw. typu czeskiego.

Jak wyjaśnia Bartłomiej Urbański, archeolog z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, siekierki to cenne znalezisko. Trafiło ono do Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

To nie jedyne znalezisko, którym mogą się pochwalić członkowie Stowarzyszenia Historyczno - Eksploracyjnego Sądecczyzny. W czerwcu, w trakcie wykopalisk na zamkowym wzgórzu w Nowym Sączu pasjonaci historii z SHES natrafili na judaika pochodzące z przełomu XIX i XX wieku. Wśród 103 przedmiotów wykopanych w trakcie prac archeologicznych znajduje się min. in. srebrna zastawa oraz przedmioty sakralne. Trafiły one do ziemi prawdopodobnie w czasie II wojny światowej.

Nowy Sącz. "Skarb" znaleziony w trakcie wykopalisk był prawd...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto