Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muszyna i Piwniczna współpracują ze Słowakami. Wartość projektów to dziesiątki milionów złotych

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
Maria Olszowska / Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
Wiceministrowie spraw zagranicznych Polski i Słowacji: Arkadiusz Mularczyk i Andrej Stančík spotkali się nie tylko w Nowym Sączu. Wspólnie wizytowali Piwniczną-Zdrój i Muszynę i spotkali się z samorządowcami Sądecczyzny.

Wspólne inwestycje polsko-słowackie w przygranicznych gminach

Nowy Sącz oraz pobliska Piwniczna i Muszyna stały się miejscem polsko-słowackich rozmów na temat współpracy politycznej i gospodarczej Polski i Słowacji.

- Podczas tych międzyrządowych konsultacji chcieliśmy pokazać Powiat Nowosądecki, Piwniczną i Muszynę, ale też bardzo dobrą współpracę między Polską a Słowacją. Chcemy poruszać najważniejsze tematy dla współpracy transgranicznej - nie tylko z punktu widzenia rządu, ale przede wszystkim mieszkańców terenów przygranicznych – zaznacza Arkadiusz Mularczyk, sekretarz stanu ds. Polityki Europejskiej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Na moście granicznym w Mniszku nad Popradem, jednej z bardzo istotnych inwestycji w naszym regionie, z ministrami spotkał się burmistrz Piwnicznej-Zdroju Dariusz Chorużyk. Miasto i gmina współpracują ze Słowakami korzystając z projektów transgranicznych.

Obecny na spotkaniu starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski poruszył kwestię ograniczenia tonażu dróg po słowackiej stronie.

- To bardzo ważna sprawa dla przedsiębiorców. Brak ograniczeń w tonażu mógłby sprawić, że handel ze Słowacją rozwijałby się znacznie lepiej. Zależy nam, aby nasza współpraca dotyczyła nie tylko budowy dróg, ale także opierała się na wymianie handlowej - mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Europejskich Słowacji Andrej Stančík stwierdził, że zadaniem Słowacji jest obecnie budowa autostrad.

- Chcemy, aby łączyły nas nie tylko mosty symboliczne, ale również te realne – dodał minister Andrej Stančík.
Po spotkaniu na moście granicznym, delegacja spotkała się z burmistrzem Muszyny Janem Golbą oraz samorządowcami i przedsiębiorcami z Sądecczyzny.

- Muszyna współpracuje z 20 samorządami po stronie słowackiej. W latach 2007-2022 zrealizowaliśmy 18 projektów na łączną kwotę 35 milionów złotych. Wśród nich jest projekt dotyczący ochrony dorzecza granicznej rzeki Poprad poprzez budowę kanalizacji, wybudowanie centrów rozwoju współpracy transgranicznej po obu stronach granicy, wybudowanie kładki współpracy i rozwoju pogranicza Sulin - Muszyna – Żegiestów – wymienia Jan Golba.

Inne projekty to: budowa ścieżek rowerowych, współpraca młodzieży i nauczycieli polsko-słowackich z zachowaniem wartości kulturowych regionów przygranicznych, odkrywanie źródeł wód mineralnych pogranicza polsko-słowackiego, czy edukacyjne zajęcia na terenie ruin muszyńskiego zamku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto