Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muszyna inwestuje żeby przyciągnąć turystów. Fenomen uzdrowiska doceniony w rankingu ogólnopolskim "Wspólnota" [ZDJĘCIA]

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Muszyna inwestuje w turystykę i dogania najlepszych
Muszyna inwestuje w turystykę i dogania najlepszych Jan Golba FB/ Artur Królikowski
Fenomen Muszyny, która awansowała na 14 miejsce w rankingu wydatków inwestycyjnych samorządów "Wspólnota", będąc jeszcze niedawno (2016-2018) na 131 miejscu. W ostatnich dwóch latach przeznaczono tu średnio 2106,72 zł na mieszkańca, czyli dokładnie dwa razy tyle, co w Nowym Sączu. Uzdrowisko jest także na siódmym miejscu w Polsce pod względem pozyskiwania środków z Unii Europejskiej.

FLESZ - Mocne wsparcie dla przemysłu rolno-spożywczego

od 16 lat

Dwutygodnik „Wspólnota”, poświęcony sprawom samorządu terytorialnego, opublikował ranking wydatków inwestycyjnych gmin za lata 2018-2020 w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Muszyna awansowała do drugiej dziesiątki rankingu w kategorii małych miast i zajmuje 14. miejsce. Władze lokalne nie szczędzą wydatków na rozwój infrastruktury turystycznej, która znacząco wpłynęła na rozwój gminy uzdrowiskowej.

- Wydajemy co roku duże pieniądze na inwestycje, to jest zawsze w granicach 30 procent, czasem więcej. Zależy od tego ile środków pozyskujemy. Ostatnie lata są świetne w pozyskiwaniu środków unijnych, jesteśmy w tej materii na siódmym miejscu w kraju. Dodatkowo są też środki z Interreg, dzięki temu rozwijamy trasy EuroVelo - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" burmistrz Jan Golba.

Według niego ranking nie oddaje rzeczywistych środków wydanych na inwestycję. Pod uwagę nie są brane nakłady spółek komunalnych, dzięki którym w Muszynie są realizowane niektóre inwestycje na wielką skalę.

- Aż 81 milionów wydaliśmy w spółce komunalnej pozyskując środki z funduszy krajowych i zagranicznych na budowę oczyszczalni ścieków, na nowe ujęcia i stację uzdatnia wody. To nie jest w ogóle brane pod uwagę w tym rankingu, a mogłoby wtedy być zupełnie inaczej, lepiej - mówi.

Muszyna postawiła na rozwój, jeszcze kilka lat wstecz miasteczko nie należało do gigantów jeżeli chodzi o standard bazy turystycznej i infrastruktury zewnętrznej. Budowa oczyszczalni była niezbędna do rozwoju infrastruktury turystycznej. Burmistrz jednak nie osiada na laurach i dalej konsekwentnie wprowadza w życie plany wpływające na rozwój uzdrowiska. Szykują się kolejne atrakcje.

- Przed nami najważniejsze, duże inwestycje związane z turystyką. Dopiero po ich realizacji będziemy mogli mówić, że Muszyna jest europejskim uzdrowiskiem. Póki co zmniejszyliśmy dystans do najlepszych. Mamy fantastyczne produkty, których być może gdzie indziej nie ma. Ale w zakresie infrastruktury dopiero zrobiliśmy to, co już niektórzy mieli dawno - tłumaczy Golba.

Inwestycje pozwolą na stworzenie mocnego produktu turystycznego. W planach jest budowa kolejki i wieży widokowej na górze Malnik, parku rodzinnego, na Zapopradziu mają powstać kolejne ogrody chiński, grecki i wiklinowy.

- Dzięki tym inwestycją już przestaną mówić, że przez Muszynę się przejeżdża, ale do Muszyny się przyjeżdża - kończy burmistrz.

W rankingu „Wspólnoty” Nowy Sącz zajął 31 miejsce wśród miast na prawach powiatu. W zestawieniu ujęto dane za lata 2018-2020, wcześniej w latach 2017-2019 był 39. Średnio na mieszkańca przeznacza się 1046,07 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto