Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muszyna. Mateusz i Bartłomiej Tokarczykowie po mistrzowsku modelują promy kosmiczne i rakiety [ZDJĘCIA]

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
11-letni Mateusz Tokarczyk to mistrz modelarstwa kosmicznego. Nietypowym hobby zaraził go tata Bartłomiej
11-letni Mateusz Tokarczyk to mistrz modelarstwa kosmicznego. Nietypowym hobby zaraził go tata Bartłomiej Arch. B. Tokarczyk
Modelarze z Muszyny wrócili z medalami Mistrzostw Polski Modeli Kosmicznych, które odbyły się w Lisich Kątach – Grudziądzu.

FLESZ - Sprzedam czołg czyli wojskowe aukcje na pojazdy z demobilu

W miniony weekend (25-27 września) w Lisich Kątach - Grudziądzu odbyły się Mistrzostwa Polski Modeli Kosmicznych. W zawodach uczestniczyli instruktor modelarstwa kosmicznego Bartłomiej Tokarczyk oraz jego 11-letni syn Mateusz Tokarczyk. Modelarze startowali w siedmiu dyscyplinach rakietowych. Junior Mateusz Tokarczyk w pierwszym dniu rywalizacji po emocjonującej dogrywce zwyciężył w kategorii rakiet ze spadochronem uzyskując tytuł Mistrza Polski. W drugim dniu zawodów instruktor Bartłomiej Tokarczyk w konkurencji rakietoplanów zajął drugie miejsce uzyskując tytuł Wicemistrza Polski. W konkurencji rakiet z taśmą trzecie miejsce zajął po raz kolejny Mateusz Tokarczyk. W najbardziej emocjonującej konkurencji rakiet makiet Mateusz po raz kolejny zdobył medal tym razem srebrny. Po raz pierwszy w historii muszyńskiego klubu Orion zawodnik junior zdobył komplet medali. Obaj zawodnicy, ojciec i syn, należą do Kadry Narodowej Polski a Bartłomiej Tokarczyk weźmie udział w Mistrzostwach Świata w Rumuni w 2021 roku.

- Specjalizujemy się w budowaniu makiet prawdziwych rakiet. Mamy prawdziwe projekty, skalujemy to i według tych planów sami wykonujemy części i sklejamy. W dalszej kolejności polega to ocenie technicznej na zawodach – zaznacza Bartłomiej Tokarczyk, na co dzień nauczyciel informatyki oraz instruktor modelarstwa.

Modele powstają z papieru, balsy, żywicy i od niedawna z elementów wydrukowanych w 3D. Napędzane są specjalnymi silnikami i posiadają spadochrony. Obok miniaturowych replik powstają również lekkie rakiety sportowe z mniejszymi już silnikami. Niektóre tzw. wysokościowe potrafią szybować do góry na 800 m. Podczas zawodów po skończonym locie należy taką rakietę odnaleźć, co nie zawsze jest łatwe, bo potrafi ona przenieść się na kilka kilometrów.

W Muszynie modele rakiet projektuje się już od ponad 40 lat. Najpierw było to Ognisko Pracy Pozaszkolnej, zaś teraz Uczniowski Klub Modelarski „Orion”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto