Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muszyna. W Dolinie Popradu pojawiły się kormorany. Ptaki szukają pożywienia w górskich rzekach [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
W Dolinie Popradu pojawiło się kilkadziesiąt kormoranów. Prawdopodobnie przybyły z okolic Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego
W Dolinie Popradu pojawiło się kilkadziesiąt kormoranów. Prawdopodobnie przybyły z okolic Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego Artur Królikowski
W okolicach Muszyny pojawiły się kormorany. Ptaki przyleciały w Dolinę Popradu prawdopodobnie z okolic Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego. - Powodem ich wędrówek jest poszukiwanie pożywienia - mówi Stanisław Michalik, nadleśniczy z Piwnicznej - Zdroju. Zaznacza, że ptaki, które stanowią naturalną konkurencję dla wędkarzy, są pod ochroną i tylko warunkowo myśliwi mogą otrzymać zgodę na odstrzał ustalonej wcześniej liczby osobników. Kormorany uchwycił na swoich zdjęciach Artur Królikowski, muszyński fotograf.

FLESZ - Delmikron – czy może dojść do podwójnego zakażenia?

od 16 lat

Choć kormorany na ogół są kojarzone z regionem jezior mazurskich na Sądecczyźnie pojawiły się kilkanaście lat temu.

- Na początku było to tylko kilka osobników, ale z czasem ich populacja powiększyła się - wyjaśnia nadleśniczy Michalik.

Ptaki upodobały sobie okolice Jeziora Rożnowskiego i Czchowskiego, kiedy jednak w zimie wody stojące zamarzają, zwierzęta szukają pożywienia w bystrych, górskich rzekach.

- Można je spotkać zarówno nad Popradem, jak i nad Dunajcem, gdzie polują na ryby. Kormoran potrafi zjeść dziennie około kilograma ryb, dlatego stanowi dla wędkarzy naturalną i niezbyt pożądaną konkurencję - tłumaczy Stanisław Michalik.

Jeszcze w latach 50 - tych kormorany, podobnie jak bobry, były gatunkiem zagrożonym. Obecnie jest ich w Polsce kilkaset tysięcy, jednak nadal są objęte ochroną. Zwykle przemieszczają się w stadach liczących około 20 - 30 osobników, chociaż zdarza się również, że wspólnie przemieszcza się tylko kilka osobników.

- Kormoran to ptak czujny i bystry i wcale nie jest tak łatwo go upolować. W naturze jego wrogiem jest m.in. orzeł bielik, a także lisy, kuny czy norki, o ile oczywiście uda im się dostać do gniazda - mówi nadleśniczy z Piwnicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto