Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myślała, że bierze udział w tajnej policyjnej akcji. Seniorka z Nowego Sącza zostawiła pieniądze i biżuterię pod drzewem

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Seniorka z Nowego Sącza padła ofiarą oszusta
Seniorka z Nowego Sącza padła ofiarą oszusta archiwum Polska Press
Oszust przedstawił się jej przez telefon jako policjant. Kazał sądeckiej seniorce spakować swoje oszczędności i biżuterię, a potem zostawić je we wskazanym miejscu. Niestety kilka godzin później okazało się się, że została oszukana. O całym zdarzeniu została powiadomiona policja, która teraz szuka sprawcy przestępstwa.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Mężczyzna zadzwonił do 72 letniej mieszkanki Nowego Sącza na telefon stacjonarny w godzinach popołudniowych. Przedstawił się jako policjant i poinformował kobietę, że jest obserwowana przez funkcjonariuszy, którzy rozpracowują właśnie grupę przestępczą.

- Kiedy mężczyzna zapytał czy seniorka ma w domu pieniądze lub kosztowości, odpowiedziała twierdząco. Wówczas polecił, by spakowała je i zostawiła pod drzewem na wskazanej przez niego ulicy – stamtąd miał je odebrać pracownik Policji, sfotografować i odpowiednio zabezpieczyć - relacjonuje Aneta Izworska z zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Oszust obiecał seniorce że zadzwoni do niej, gdy wszystko miało być już gotowe. Telefon nie zadzwonił, a zaniepokojona seniorka powiadomiła o incydencie policję.

- Dowiedziała się, że padła ofiarą oszustwa. 72-latka straciła gotówkę i biżuterię o łącznej wartości ponad 8 tysięcy złotych. Funkcjonariusze pracują nad tą sprawą i po raz kolejny apelują o ostrożność - dodaje Izworska.

Przypominają również podstawowe zasady bezpieczeństwa i radzą, jak nie dać się oszukać

  • W momencie, gdy ktoś podając się przez telefon np. za krewnego, policjanta, urzędnika itp. będzie żądał pieniędzy, podania tzw. danych wrażliwych albo przelania środków na wskazane konto bankowe, funkcjonariusze radzą, by natychmiast zakończyć taką rozmowę telefoniczną!
  • Przypominamy, że policjanci nigdy nie dzwonią do mieszkańców, by zaproponować im udział w prowadzonych przez siebie działaniach! Nigdy nie odbierają pieniędzy na przechowanie czy do celów prowadzonej akcji, jak również nie proszą o ich przekazywanie innym osobom!
  • Nie działajmy w pośpiechu, dajmy sobie czas do namysłu. Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich (trzeba pamiętać o rozłączeniu - dokładnym odłożeniu słuchawki - lub skorzystać z innego aparatu telefonicznego!) Zawsze potwierdzajmy „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście z osobą, za którą podaje się rozmówca.
  • Pamiętajmy, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania. Nie podawajmy również haseł i loginów do bankowości mobilnej ani nie przelewajmy pieniędzy na niezweryfikowane konta bankowe.
  • Jeśli chcemy wyeliminować niechciane anonimowe połączenia można skorzystać z usługi oferowanej przez operatorów sieci telefonicznych i zablokować połączenia z numerów zastrzeżonych.

  
Gdy pojawi się jakiekolwiek podejrzenie próby oszustwa, koniecznie należy powiadomić Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto