Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Sądecczyźnie można uprawiać survival. Nadleśnictwa wydzieliły specjalny obszar

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. pixabay.com
Wielbiciele survivalu i bushcraftu będą mogli spróbować swoich sił w sądeckich lasach. Nadleśnictwa Nawojowa i Piwniczna - Zdrój biorą udział w ogólnopolskim programie pilotażowym promującym tę formę wypoczynku na łonie natury. Akcja potrwa do 23 listopada, a jej uczestnicy będą musieli przestrzegać regulaminu, który jest dostępny na stronach internetowych obydwu nadleśnictw.

FLESZ - Najwięksi truciciele w UE. Jest Polska

Tomasz Romanowski, nadleśniczy z Nawojowej, przybliża szczegóły programu dla wielbicieli survivalu.

- Zdecydowaliśmy się udostępnić wydzielony obszar na granicy Beskidu Sądeckiego i Beskidu Niskiego. Obejmuje on niecało 1500 hektarów lasu - mówi.

Mowa tutaj o terenie pomiędzy Kamianną, Florynką a Kamionką Wielką, zaś w jego wyborze nadleśnictwo kierowało się m.in. opinią samych zainteresowanych.

- Wybrany teren musi się charakteryzować określonymi cechami, w tym przede wszystkim nie być zbyt ucywilizowany. Zwolennicy survivalu starają się unikać zdobyczy cywilizacji i preferują kontakt z przyrodą w warunkach maksymalnie zbliżonych do naturalnych - wyjaśnia Tomasz Romanowski.

Aby skorzystać z możliwości bushcraftu należy zgłosił mailowo datę i ilość osób. Jak podkreśla nadleśniczy, uczestnicy akcji powinni także włączyć aplikację "Ratunek".

- W wielu miejscach na terenie naszego nadleśnictwa nie ma zasięgu telefonii komórkowej. Aplikacja pozwoli nam na namierzenie osoby potrzebującej pomocy i dotarcie do niej wyjaśnia.

Wielbicieli bushcraftu obowiązują także przepisy przeciwpożarowe, co oznacza, że mogą oni posługiwać się ogniem otwartym jedynie w wyznaczonych miejscach. Jeśli z kolei biorą na wyprawę psy, powinny być one trzymane na smyczy.

Podobne atrakcje dla survivalowców przygotowało również Nadleśnictwo Piwniczna. Udostępniony obszar wynosi 1414 hektarów i znajduje się w południowej część tzw. Gór Leluchowskich, tuż przy granicy ze Słowacją.

- Program trwa od 10 lipca i pierwsze wrażenia osób, które skorzystały z tej możliwości są pozytywne - mówi Stanisław Michalik, nadleśniczy z Piwnicznej.

Michalik prosi turystów o rozwagę i świadomość, że będą biwakować na terenie o zmiennych warunkach atmosferycznych.

- Liczę, że osoby uprawiające bushcraft wiedzą, jak się przygotować do nocowania w lesie - mówi i przypomina o konieczności zaopatrzenia się w aplikację "Ratunek".

Program potrwa do 23 listopada.

Atrakcje Sądecczyzny oraz subregionu sądeckiego na zdjęciach z drona

Sądecczyzna i okolice z lotu ptaka. Najpiękniejsze atrakcje ...

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto