Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na stokach narciarskich pojawiły się patrole policyjne. Gdzie i kiedy?

Tatiana Biela
Tatiana Biela
fot. KM Policji Nowy Sącz
Już od Sylwestra, na stokach Beskidu Sądeckiego pojawią się patrole policyjne pilnujące bezpieczeństwa narciarzy. Policjanci będą również patrolować tereny przyległe do stoku, w tym parkingi oraz bazę gastronomiczną znajdującą się w rejonie stacji narciarskich. Jeżeli warunki atmosferyczne będą sprzyjające funkcjonariusze pojawią się na stokach również w okresie ferii zimowych.

FLESZ - Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Sądeccy policjanci już od dzisiaj w służbie na stokach. Będą czuwać nad bezpieczeństwem szusujących i ich mieniem

Jak informuje asp. Iwona Grzebyk - Dulak Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, policyjni narciarze pojawią się wymiennie kilku stokach narciarskich.

- 31 grudnia oraz 1 i 5 stycznia będą patrolować na zmianę na cztery stoki w Krynicy-Zdroju i Tyliczu, natomiast 4 i 6 stycznia będą pełnić służbę na stoku w Wierchomli i w Rytrze - mówi.

Przedstawicielka sądeckiej policji wyjaśnia, że funkcjonariusze będą pełnić służbę nie tylko na stoku, ale również na terenie do niego przyległym, wraz z parkingiem i bazą gastronomiczną znajdującą się w rejonie stacji narciarskiej.

- Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa oraz ochrona życia i zdrowia narciarzy, czyli m.in. zapobieganie bójkom, pobiciom, narażeniu na utratę życia lub zdrowia czy uszkodzeniu ciała. Rolą policjantów będzie także zapobieganie kradzieżom, szczególnie sprzętu narciarskiego - tłumaczy.

Funkcjonariusze będą również wyciągać konsekwencje wobec osób jeżdżących na nartach w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających, ponieważ takie osoby stwarzają realne zagrożenie dla innych użytkowników stoku. Za takie przewinienie ustawodawca przewidział karę grzywny (zgodnie z treścią art. 24 kodeksu wykroczeń od 20 zł do 5 tys. zł).

- Dbając o bezpieczeństwo narciarzy, policjanci będą też zwracać uwagę na osoby które łamią zasady bezpieczeństwa, regulamin stoku, czy też nie korzystają z kasku ochronnego, do którego używania zobowiązane są osoby, które nie ukończyły 16-go roku życia - dodaje.

Jak zapewnia Iwona Grzebyk - Dulak policjanci będą również współpracować z ratownikami GOPR-u, wspomagając ich działania podczas wydarzeń nadzwyczajnych w górach, jak również udzielać pomocy uczestnikom zdarzenia, ustalać jego przebieg i świadków. Będą również reagować na każdą prośbę o udzielenie pomocy.

W razie wystąpienia przypadków łamania prawa czy wydarzenia nadzwyczajnego, należy dzwonić pod numer alarmowy 112 lub kontaktować się z ratownikami GOPR pod nr tel. 985 lub 601 100 300.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Na stokach narciarskich pojawiły się patrole policyjne. Gdzie i kiedy? - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto