Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie zwrócą pieniędzy za nowy piec? RIO kwestionuje miejską uchwałę

Alicja Fałek
Z wymianą pieca wstrzymuję się do podpisania umowy z miastem. Teraz okazuje się, że dobrze robię - mówi Barbara Stefańska.
Z wymianą pieca wstrzymuję się do podpisania umowy z miastem. Teraz okazuje się, że dobrze robię - mówi Barbara Stefańska. Fot. jerzy cebula
Mieszkańcy, którzy po 24 stycznia wymienili piece, mieli otrzymać częściowy zwrot pieniędzy, w ramach programu KAWKA. Ale RIO mówi, że to nielegalne!

Władze Nowego Sącza chciały równo potraktować mieszkańców i refundować zakup nowych pieców osobom, które kupiły je po 24 stycznia tego roku. Taki zapis znalazł się w miejskiej uchwale z czerwca, ustanawiającej regulamin udzielania dotacji w ramach programu KAWKA. Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie uważa, że to niezgodne z prawem i chce ten zapis uchylić. Oznacza to, że mieszkańcy, którzy się pośpieszyli z wymianą pieca na bardziej ekologiczny, nie dostaną od miasta pieniędzy.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie ostateczną decyzję podejmie w środę.
- Rada Miasta Nowego Sącza w przyjętej uchwale dopuszczała możliwość refundowania zadania, które wykonano przed wejściem w życie uchwały - zaznacza Mirosław Legutko, rzecznik prasowy Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie. - Naszym zdaniem jest to niedopuszczalne. Dopłatę mogą otrzymać jedynie te osoby, które umowę z miastem podpiszą po wejściu w życie uchwały i po tym wymienią piec - dodaje.

Legutko podkreśla jednak, że Izba kwestionuje jedynie dwa zapisy uchwały określającej zasady funkcjonowania programu KAWKA. Ich uchylenie nie będzie jednoznaczne z unieważnieniem całego dokumentu. Władze miasta od decyzji RIO będą mogły się odwołać do sądu administracyjnego, a wszystko wskazuje na to, że tak właśnie się stanie.

- Kwestionowany punkt został przeanalizowany od strony prawnej i Urząd Miasta Nowego Sącza sporządził zdanie odmienne do stanowiska RIO - mówi Krzysztof Witowski z biura prasowego urzędu. - Znany jest identyczny przypadek w jednej z gmin, w którym taki sposób refundacji, pomimo zakwestionowania go przez RIO, został uznany przez sąd za zgodny z prawem. Stoimy na stanowisku, ża tak samo powinien wyglądać nasz przypadek - dodaje.

Krzysztof Witowski zwraca uwagę, że polskie prawo w wielu aspektach jest nieprecyzyjne i niejednoznaczne, stąd odmienne interpretacje tego samego przepisu. Dlatego też miasto nie wycofuje się z programu i jeszcze w tym miesiącu zostaną podpisane z mieszkańcami pierwsze umowy. Wniosków o dofinansowanie wymiany pieca wpłynęło na razie 86.
- Uchylenie fragmentu uchwały w żaden sposób nie wstrzyma działań związanych z programem KAWKA - przekonuje Witowski.

Inaczej patrzy na tę kwestię krakowska RIO. - Miasto chciało dla mieszkańców dobrze - uważa Mirosław Legutko. - Jednak z dotacji skorzystają ci, którzy z wymianą pieca czekali. Stracą osoby, które już mają nowy sprzęt - dodaje.
Chodzi o niemałe pieniądze. Wymieniając piec węglowy na gazowy, każdy mieszkaniec może otrzymać do 6,5 tys. zł, a stary węglowy na ekologiczny - 3,6 tys. zł. Sącz jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto