Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niektórzy zaczynali w garażu, a teraz zna ich cała Polska.To sądeccy MILIONERZY. Top największych pracodawców na Sądecczyźnie

Joanna Mrozek
Joanna Mrozek
Zaczynali od zera a teraz zna ich cała Polska
Zaczynali od zera a teraz zna ich cała Polska archiwum polska press
Sądecczyzna to zagłębie milionerów między innymi dzięki znanym w całej Polsce, a nawet świecie dużym firmom i zakładom produkcyjnym. Przygotowaliśmy listę największych pracodawców na Sądecczyźnie, które zatrudniają wielu osób, a ich produkty zna każdy. Chyba każdy kupił chodź raz produkty firmy Konspol, lody Koral, albo jechał pociągiem produkowanym przez NEWAG. Być może waszych domach macie okna produkcji Dako, a bramę marki Wiśniowski. Początki wielu milionerów nie były łatwe, część z nich zaczynała produkcję w garażu, aby po czasie dorobić się majątku. Przedstawiamy najbardziej znane marki w regionie.

Sądeccy milionerzy, zna ich cała Polska

Nie od dzisiaj wiadomo, że Sądecczyzna to prawdziwe zagłębie firm, których produkty podbiły nie tylko polskie, ale również zagraniczne rynki. To właśnie z naszego regionu pochodzą światowej klasy okna dachowe, jedne z najchętniej kupowanych w kraju lodów, czy też lecznicze wody mineralne dostępne w sklepach w całej Polsce. Każda z czołowych sądeckich marek to także gwarancja milionowych zysków dla ich właścicieli, którzy często budowali swoje imperia niemal od zera.

Od zera do miliardera - Bracia Koral

Lata temu jeździli białym maluchem. Przednie siedzenie pasażera było wyjęte, żeby zrobić w autku miejsce na wielki termos na lody, które razem robili w suterenie domu kilkadziesiąt kroków dalej, tuż przy rynku. Takim pojazdem latami rozwozili lody po okolicy, w niedzielę jeździli po odpustach.- W tym pokoju spali na zmianę - pokazuje Anna Hańska, która poznała ich, gdy na samym początku swojej drogi do pierwszego miliarda wynajmowali od jej teściowej wspomnianą suterenę i jeszcze jeden pokój. - Jak któryś już padał przy tych lodach, to przychodził tu trochę odpocząć - tłumaczy.

Robota była ciężka, bo na początku nie mieli maszyn, albo tylko te najprostsze. Ale w niedzielę wyglądało tak, jakby po sumie cały tłum z pobliskiego kościoła Matki Boskiej Bolesnej ustawiał się w kolejce do okienka w ich cukierni.

- Lody robili świetne. Prawdziwe, na śmietanie. A nawet jak im trochę zostało, to nigdy nie sprzedawali ich na następny dzień. Rozdawali dzieciakom z okolicy, a resztę wyrzucali - wspomina z zapałem Anna Hańska. I dodaje, że jak pamięta ich podejście do pracy, to wcale jej nie zaskoczyło, że po latach stali się tym kim są. - Wiedzieli, co chcą osiągnąć - tłumaczy.

W rejestrach limanowskiego cechu zachowała się informacja, że Józef Koral był tam rzemieślnikiem od 1984 do 1989 roku. Później już wyrośli z rzemieślniczego gorsetu, stali się przedsiębiorcami.

Oto lista znanych firm z Sądecczyzny

  • Konspol
  • Bracia Koral
  • Batim
  • Wiśniowski
  • Litwiński,
  • NEWAG,
  • Fakro
  • Dako
  • Szubryt
  • ZET Transport

Stadion Sandecji. Montaż krzesełek na trybunie D! Jan Kos: będą trzy kolory

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto