Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy pomnik wpisze się w krajobraz miasta. Powstaje w sąsiedztwie kościoła św. Kazimierza

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Tak będzie wyglądał "Pomnik za wolność" w Nowym Sączu
Tak będzie wyglądał "Pomnik za wolność" w Nowym Sączu MCK Sokół
Już wkrótce w krajobraz Nowego Sącza wpisze się nowy pomnik. Zostanie umiejscowiony obok kościoła pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu, a prace związane z przygotowaniem terenu pod jego montaż już się rozpoczęły. Jego odsłonięcie zaplanowano na 17 września. Tego dnia obchodzona będzie kolejna rocznica napadu Rosji na Polskę - w naszym kraju to Dzień Sybiraka. Od budowę pomnika od lat zabiegał Artur Czernecki, wiceprzewodniczący sądeckie rady miasta.

„Pomnik Za Wolność - Ofiarom Kaźni II Wojny Światowej”, którego autorem jest znany artysta prof. Czesław Dźwigaj powstaje na działce należącej do miasta, która znajduje się na placu pomiędzy budynkiem Zespołu szkolno-przedszkolnego nr 4, a kościołem pw. św. Kazimierza w Nowym Sączu. To nie pierwszy projekt Dźwigaja w Nowy Sączu. Artysta jest także autorem pomnika papieża Jana Pawła II na rynku.

- O powstanie „Pomnika Za wolność” od lat zabiegało wielu sądeczan i działaczy z różnych środowisk. Dotychczas jednak nie było „dobrego wiatru” dla jego powstania. Idee przekazał nam poseł Patryk Wicher zachęcając nas do tego, abyśmy postarali się o jego powstanie - przyznał w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Piotr Gąsienica, zastępca dyrektora Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ

MCK Sokół aplikowało o finansowanie w Muzeum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Ogólnopolski program "Rzeźba w przestrzeni publicznej", ma na celu finansowanie pomników zaprojektowanych i wykonanych przez znaczące postaci. W ubiegłym roku MCK Sokół składało taki wniosek, ale został on odrzucony, w tym roku się udało. Całkowity koszt pomnika to pół miliona złotych i jest finansowany w stu procentach ze środków zewnętrznych.

"Pomnik za Wolności" w zamyśle ma upamiętnić miejsca kaźni: Auschwitz, Mauthausen, Ravensbruck, Dachaun, Starobielska, Ostaszkowa, Twer, Smoleńsk oraz Katyń.

- To będzie pomnik, który będzie łączył wszystkie środowiska. Nad prochami naszych przodków, którzy gineli za wolność nikt nie będzie uprawiał polityki. Mamy nadzieję, że pod nim spotykać się będą mieszkańcy miasta z różnych środowisk. Co roku będzie on wzbogacany o grudki ziemi przywożone z miejsc kaźni. W ziemi będą tuby, do których będziemy je wkładać - dodaje Gasienica

Według założeń oraz idei pomnik ma łączyć sądeczan, jednak wywołał w marcu burzliwą dyskusję wśród sądeckich radnych. Nie wszystkim spodobała się nazwa.

- Auschwitz, Majdanek, Ravensbruck, to są miejsca, w których popełniono największe zbrodnie jakie tylko ludzkość poznała. Akurat obozy koncentracyjne to ostatnie miejsca, które mogą kojarzyć się z wolnością. Te miejsca symbolizują totalne zniewolenie, horror, zbrodnie, ludobójstwo na wielu narodach. Ta nazwa przywołania w tym kontekście jest niefortunna - mówił radny Maciej Prostko z Koalicji Nowosądeckiej.

Zastrzeżenia były też do wyglądu pomnika. Radny Jakub Prokopowicz skrytykował autora porównując projekt do kubka do kawy wykonanego w programie paint przez gimnazjalistę.

- To co jest tutaj przedstawione obraża tych bohaterów, ciężko jest znaleźć mi słowa żeby opisać jak słaby jest to projekt - mówił.

Wojciech Piech z ramienia klubu PiS Wybieram Nowy Sącz przyznał, że budowa takiego pomnika powinna mieć miejsce w Nowym Sączu już kilka lat temu. Był w szoku, że inicjatywa, która powinna zostać poparta przez wszystkich radnych wywołała takie emocje.

- Niektórzy nie mając ku temu żadnych kompetencji silą się, żeby krytykować dzieło jednego z najwybitniejszych polskich rzeźbiarzy prof. Czesława Dźwigaja - mówił radny Piech.

Ostatecznie radni poparli tę inicjatywę, bo pojawiła się obawa, że środki zewnętrzne mogą przepaść jeśli w nazwie i projekcie zostaną wprowadzone jakieś zmiany.

To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy pomnik wpisze się w krajobraz miasta. Powstaje w sąsiedztwie kościoła św. Kazimierza - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto