Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy rok szkolny w Nowym Sączu: naukę rozpoczyna 20 tys. uczniów

Emilia Drożdż
fot. archiwum polskapresse
Około 20 tysięcy uczniów rozpocznie dzisiaj nowy rok szkolny w Nowym Sączu. Absolwenci gimnazjów wybrali w większości licea ogólnokształcące i technika. W szkołach średnich dominują klasy o profilach humanistycznych. Stopniowo rośnie jednak liczba uczniów zawodówek oraz klas z rozszerzoną matemtyką i fizyką.

Zobacz także: Powiat nowosądecki: mniej nauczycieli na nowy rok szkolny

Niżu demograficznego nie widać już w sądeckich szkołach. Około 800 uczniów pójdzie do klas pierwszych szkół podstawowych w Nowym Sączu. Absolwenci gimnazjów w większości podejmą naukę w liceach ogólnokształcących i technikach.

Od kilku lat obserwuje się większe zainteresowanie szkołami zawodowymi (ok. 35 proc.). Szczególną popularnością cieszą się w nich klasy dla mechaników samochodowych i lakierników. Żaden oddział w technikach nie jest tak oblegana jak ten w Zespole Szkół nr 1, gdzie kształci się techników żywienia i gospodarstwa domowego. Na 30 miejsc zgłosiło się tutaj ok. 150 chętnych.

W nowosądeckich liceach ogólnokształcących wciąż dominują klasy z rozszerzonym językiem polskim, historią i wiedzą o społeczeństwie. Uczniowie coraz częściej wybierają jednak poszerzoną matematykę, fizykę, biologię i chemię.

- W naszej szkole klasy z matematyką i fizyką od lat cieszą się największą popularnością - podkreśla Dorota Smaga, która przejmuje dyrekcję w II LO im. Marii Konopnickiej po odchodzącym na emeryturę wieloletnim dyrektorze Tadeuszu Orliczu.

- Ten trend jest odpowiedzią na potrzeby rynku pracy, gdzie zatrudnienie łatwiej znajdą inżynierowie i fachowcy - przyznaje Waldemar Olszyński, dyr. Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu.

Dużą popularnością cieszą się też licea o profilach dziennikarskim, plastycznym i wojskowym. Nowy rok szkolny przywita ok. 2 tysięcy nauczycieli.

Jaka klasa, takie studia i praca

Waldemar Olszyński, dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta w Nowym Sączu. - Klasy humanistyczne, a zwłaszcza pedagogiczne dają małe szanse na znalezienie zatrudnienia. Znacznie lepiej radzą sobie na rynku pracy absolwenci szkół technicznych i zawodowych. Na szczęście sytuacja na rynku edukacyjnym zaczyna się normalizować. Dyrektorzy szkół otwierają nowe specjalności na zamówienie urzędu pracy. Więcej młodych ludzi wybiera szkoły uczące zawodu i klasy o profilach przyrodniczych i matematycznych, a po nich studia kierunkowe.

Ostre, kontrowersyjne, zabawne. Czytaj blogi Przemka Franczaka i Pawła Zarzecznego

Chcemy taniego Paliwa! **Podpisz petycję do polityków przed wyborami**

Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto