Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Akademia Nauk Stosowanych otwiera nowy kierunek. Jest na niego duże zapotrzebowanie

Tatiana Biela
Tatiana Biela
O utworzenie nowego kierunku zabiegali także absolwenci sądeckiej uczelni, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania w szkołach podstawowych i średnich
O utworzenie nowego kierunku zabiegali także absolwenci sądeckiej uczelni, którzy chcą uzyskać uprawnienia do nauczania w szkołach podstawowych i średnich arch. ANS, FB
Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu otwiera do przyszłego roku akademickiego (2023/24) nowy kierunek - filologię angielską z przygotowaniem pedagogicznym. - To studnia II stopnia - wyjaśnia dr Robert Rogowski, dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych sądeckiej uczelni. Rekrutacja rozpocznie się w czerwcu, zaś termin egzaminu wstępnego przewidziano na przełom lipca i sierpnia.

O przyjęcie na nowy kierunek, realizowany w formie stacjonarnej, mogą ubiegać się absolwenci studiów licencjackich filologicznych i lingwistycznych z wiodącym językiem angielskim.

- Muszą się oni legitymować poziomem C1 - mówi dr Rogowski.

Ponadto, jak wyżej wspomniano, uczelnia przeprowadzi dodatkowo egzamin wstępny sprawdzający m.in. umiejętności komunikacyjne kandydatów.

- Mają one duże znaczenie, ponieważ nowe studia będą uprawniały absolwentów do nauczania zarówno w szkołach podstawowych - w klasach od IV do VIII, jak i w szkołach ponadpodstawowych - tłumaczy dziekan Wydziału Nauk Humanistycznych.

Utworzenie nowego kierunku poprzedziła gruntowna analiza zapotrzebowania na nauczycieli języka angielskiego w Nowym Sączu i w regionie.

- Jak się okazało, dyrektorzy szkół skarżą się na poważne problemy kadrowe. Dotyczą one zarówno mniejszych ośrodków, jak i dużych miast - mówi Robert Rogowski.

Sygnały o zapotrzebowaniu na filologię angielską z przygotowaniem pedagogicznym płynęły także od absolwentów sądeckiej uczelni.

- Warto tu jednak zaznaczyć, że osoba, która ukończy nasz nowy kierunek niekoniecznie będzie musiała pracować jako nauczyciel. Oczywiście posiadać będzie wymagane uprawnienia, ale to nie wyklucza podjęcia zatrudnienia w innych zawodach, w których niezbędna jest płynna znajomość języka angielskiego - tłumaczy dr Rogowski.

Nowy kierunek otwiera także absolwentom drogę do studiów podyplomowych.

Co daje ukończenie studiów II stopnia na kierunku filologia angielska z przygotowaniem pedagogicznym?

  • kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w szkołach podstawowych (klasy IV-VIII).
  • kwalifikacje do nauczania języka angielskiego w szkołach ponadpodstawowych.
  • możliwość pracy w szkołach językowych oraz prowadzenia kursów językowych
  • znajomość języka angielskiego na poziomie C2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
  • uporządkowaną i pogłębioną wiedzę w zakresie językoznawstwa, literaturoznawstwa oraz umiejętność praktycznego zastosowania tej wiedzy w pracy nauczyciela języka angielskiego.
  • wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu pedagogiki, psychologii, dydaktyki ogólnej i metodyki nauczania języka angielskiego.
  • możliwość podjęcia dalszej nauki na studiach trzeciego stopnia (studiach doktoranckich).
W sądeckiej kuchni mieszają się różne wpływy - pasterskie, węgierskie, rusińskie, góralskie, żydowskie a nawet niemieckie

Karczmy regionalne w Beskidzie Sądeckim. Tutaj spróbujesz sp...

Sytuacja pracownika na rynku pracy

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto