Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Bronisława Rychter-Janowska na przekór awangardzie – wystawa w sądeckim muzeum

Agnieszka Małecka / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
Piotr Droździk / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu
70 nastrojowych obrazów z motywami staropolskiej wsi oraz portrety i tkaniny artystyczne można oglądać na „Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej”. Ekspozycję zorganizowano w zabytkowych wnętrzach jednego z oddziałów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu - Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrzach Mieszczańskich - miejscu harmonizującym tematami i charakterem malarstwa tej cenionej artystki.

- Wystawę prac Bronisławy Rychter-Janowskiej pokazujemy jako pierwsi w Małopolsce, z czego bardzo się cieszymy. Bronisława była bardzo płodną artystką, namalowała kilka tysięcy obrazów. Na wystawie w Galerii Marii Ritter pokazujemy 70 prac tej artystki, związanej zarówno z Krakowem, jak i ze Starym Sączem - zaznacza Edyta Ross-Pazdyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Malarka, żyjąca w latach 1868-1953, była znana i ceniona już za życia. Wczesne lata szkolne spędziła m. in. w Starym Sączu u boku matki, nauczycielki w jednej ze starosądeckich szkół. Pierwszym nauczycielem malarstwa był jej starszy brat, malarz Stanisław Janowski (mąż Gabrieli Zapolskiej).

- Bronisława rozpoczęła swoją edukację na pensji w Starym Sączu, u sióstr Klarysek. W późniejszych latach ukończyła studiom nauczycielskie, dzięki któremu mogła uczyć, m.in. w Siołkowej koło Grybowa. To kolejny jej związek z Sądecczyzną - wyjaśnia Anna Florek z Muzeum Okręgowego.

- Jednak pęd do malarstwa zwyciężył i Bronisława postanowiła wyjechać do Monachium, za sprawą brata, Stanisława Janowskiego. Bronisława dużo pracowała na to, by móc stać się samodzielną malarką. Po zakończeniu edukacji na powrót przyjechała do Starego Sącza. W miasteczku nad Popradem, w 1909 roku, otworzyła prywatną szkołę rysunku i malarstwa. Miała dość nowatorskie podejście, co spotkało się z protestem mieszkańców nadpopradzkiego miasteczka. Zarówno ksiądz proboszcz, jak i inni obywatele byli oburzeni, że młodzi adepci sztuki malują nagich modeli. Było to dla nich niezwykle bulwersujące i zakończyło się wielkim skandalem. Bronisława wyjechała a szkoła została zamknięta - opowiada Anna Florek.

Bronisława jednak nie poddała się i cały czas tworzyła. W 1917 r. na stałe osiadła w Krakowie. Na wystawie w Galerii Marii Ritter możemy oglądać obrazy powstałe na Sądecczyźnie: dla niej motywy staropolskich dworków i ich wnętrza, portrety, a także liczne pejzaże.

- Interesującymi eksponatami na wystawie są unikatowe tkaniny artystyczne, wykonywane metodą aplikacji, stanowiące mało znany, a bardzo ciekawy aspekt jej twórczości. Wybór Galerii Marii Ritter i Starych Wnętrz Mieszczańskich, jako miejsca ekspozycji podyktowany jest kameralnym charakterem prac i chęcią wprowadzenia
ich w przestrzeń dawnego mieszkania z przełomu XIX i XX w. Ponadto obrazy przedstawiające fragmenty staropolskich saloników, znakomicie korespondują z miejscem wystawy. Uzupełnieniem ekspozycji są archiwalne fotografie, dokumenty oraz szkicowniki artystki - dodaje Edyta Ross-Pazdyk.

W sierpniu ukaże się także katalog z pracami artystki. Wystawę „Dworki, pejzaże, portrety. Twórczość Bronisławy Rychter-Janowskiej” można oglądać do 1 października 2022 r.

Eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą z kolekcji osób prywatnych oraz z Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli w Starym Sączu - Dom na Dołkach, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, Muzeum Krakowa, Sądeckiej Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego w Nowym Sączu oraz zbiorów własnych Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

FLESZ - Polska coraz bardziej rowerowa

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto