Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz: były komendant policji pokieruje Tarczą dla ofiar przemocy

Stanisław Śmierciak
fot. stanisław śmierciak
Były komendant sądeckiej policji insp. Witold Bodziony stanął na czele fundacji Tarcza, która zajmuje się pomocą ofiarom przestępstw, by w stanowczy sposób mogły przeciwstawić się swym oprawcom. Jako komendant policji Bodziony doskonale poznał specyfikę takich przestępstw. Przekonał się też jak bardzo zastraszone są ofiary, które po zgłoszeniu przejawów agresji muszą nadal żyć pod jednym dachem z oprawcą. Zazwyczaj po kilku dniach wycofują skargi złożone na policji lub w prokuraturze, w przekonaniu, że dzięki temu unikną cierpień.

Znęcanie się nad najbliższymi jest sprawą skrzętnie skrywaną jeszcze bardziej przez ofiary niż przez sprawcę, który również nie chwali się tym, co wyczynia za zamkniętymi drzwiami. Jak mówi Bodziony, wbrew stereotypom oprawcami bywają nie tylko mężczyźni i nie tylko ludzie z rodzin patologicznych. Również wykształcone, wręcz dystyngowane damy oraz osoby cieszące się powszechnym szacunkiem miewają całkiem inne oblicze w swoich czterech ścianach.

- Musiałam z dziećmi ratować się ucieczką z domu do schroniska, bo nie było innego sposobu obrony przed agresją męża, który pracuje w tym samym zawodzie co ja - wyznaje przerażona kobieta, która jest lekarzem.

Wśród próśb o pomoc skierowanych do sądeckiej fundacji Tarcza najbardziej spektakularna była od mężczyzny od kilku lat bitego przez żonę. Inne instytucje mające pomagać w takich przypadkach nie dawały wiary, że oprawcą może być dystyngowana, wykształcona dama o zdawałoby się nienagannych manierach.

Fundacji Tarcza przewodzi były komendant miejski policji w Nowym Sączu Witold Bodziony. Jak twierdzi - do takiej społecznej działalności skłoniły go doświadczenia wyniesione z wieloletniej służby w mundurze. - Życie jest znacznie bardziej skomplikowane niż urzędnicze stereotypy - mówi Bodziony.

- Ludzie maltretowani wstydzą się swych problemów, a jeszcze bardziej boją ich upublicznienia. Gdy przychodzą do nas, najpierw proszą, by sprawa nie wyciekła do mediów. Później opowiadają o murze obojętności z jakim spotykają się w instytucjach mających za cel niesienie pomocy. Charakterystyczna jest dla nich całkowita nieznajomość prawa i procedur. Żądają natychmiastowych aresztowań i wyroków skazujących, bo - jak mówią - jeśli wrócą do domu, a oprawca dowie się o skardze, to znów zmaltretuje, a może i zabije.

W pierwszym roku działalności Bodzionego w Tarczy z jego pomocy skorzystało 38 osób. Większość potrzebowała wsparcia psychologów. Fundacja ma dwoje takich specjalistów. Następna w kolejności jest pomoc prawna, a na końcu materialna.

Do prowadzenia i rozwijania działalności fundacja potrzebuje środków. - Istnieją dobre programy centralne otwierające dostęp do funduszy unijnych - mówi Witold Bodziony. - Rzecz w tym, że starać się o nie trzeba w strukturze hierarchicznej, a tu na miejscu napotykamy na biurokratyczne uciążliwości. Dotknęło nas chociażby zbyt późne podanie przez jedną z lokalnych instytucji aktualnych statystyk dotyczących przemocy i pieniądze unijne przepadły.

Za pieniądze, które były wówczas do zdobycia, Tarcza mogła zapewnić pomoc kilku kolejnym osobom. Dramaty musiały trwać dłużej, bo fundacja nie mogła ich przerwać. Walka z biurokracją lokalną jest zdaniem Bodzionego najtrudniejsza. Według niego urzędnicy często widzą w fundacji zagrożenie swojego monopolu na "dobroć" i rywala pokazującego, że można działać rzeczywiście szybko i skutecznie w starciu z patologiami.

Kogo teraz stara się osłaniać sądecka Tarcza? Zgłosiła się prosta kobieta z pięciorgiem dzieci. Mąż, bez zawodu, stracił pracę i zaczął pić. Gdy żona lub dzieci bronią mu wynoszenia rzeczy z domu, bije ich bez litości, nie pozostawiając jednak śladów.

Zobacz piękne, wysportowane kobiety. Weź udział w naszym plebiscycie na najładniejszą sportsmenkę Małopolski

Sylwester w Krakowie 2011/2012: sprawdź oferty klubów, imprezy oraz ceny!

Miss Polonia z dawnych lat! Zobacz archiwalne zdjęcia kandydatek

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Nowego Sącza. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto