Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Chcesz dostać SMS o stanie powietrza?

Edyta Zając
Lidia Śmigowska wierzy, że projekt, który zgłosiła do budżetu obywatelskiego, może być  dobrą zmianą dla miasta.- Nie chodzi  tylko o system informacyjny, ale o uświadomienie mieszkańcom Sącza  problemu
Lidia Śmigowska wierzy, że projekt, który zgłosiła do budżetu obywatelskiego, może być dobrą zmianą dla miasta.- Nie chodzi tylko o system informacyjny, ale o uświadomienie mieszkańcom Sącza problemu Edyta Zając
Aplikacja na telefony komórkowe, system powiadamiania poprzez SMS - tak dwoje sądeczan chce informować o toksycznym zagrożeniu.

Trwa głosowanie nad budżetem obywatelskim i do 1 lipca można wybrać jeden z 20 projektów. Większość z nich, bo 19, dotyczy rozbudowy miejskiej infrastruktury: nowych parkingów, osiedlowych placów zabaw, a także chodników.

Sądeczanie Lidia Śmigowska i Jacek Gwóźdź zaproponowali dla odmiany kontrolę jakości powietrza w mieście.

- Uważamy, że budżet oddany do dyspozycji mieszkańcom powinien przede wszystkim promować kulturę i edukację. Chodniki i place zabaw powinno budować miasto - uważa Śmigowska. Dla niej i współautora projektu Jacka Gwoździa najważniejsza jest poprawa jakości powietrza. Nauczycielka i informatyk chcą wyedukować mieszkańców za miejską kasę.

- Na co dzień nie uświadamiamy sobie zagrożenia. Tymczasem toksyczne substancje zawieszone w powietrzu poważnie wpływają na nasze zdrowie. Nowy Sącz, niestety, już dawno przestał być sielską oazą, gdzie z odległych metropolii przyjeżdżało się pooddychać pełną piersią - dodają.

Chcą zorganizować system informujący o jakości powietrza. Źródłem danych byłby Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Od kilku lat Nowy Sącz przoduje na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce, a nawet w Europie. Niechlubny wynik to przede wszystkim efekt ogrzewania domów i mieszkań w starym budownictwie niskiej jakości paliwem, w tym odpadami.

- Każdy z nas powinien wiedzieć, że cokolwiek wyemitujemy do powietrza, nie znika jak mydlana bańka. Pył PM2,5 ze względu na swoją wielkość, bezpośrednio z pęcherzyków płucnych dostaje się do krwiobiegu. Zawarty w nim benzoapiren ma działanie rakotwórcze - zauważa Ewa Gondek, dyrektorka sądeckiej delegatury WIOŚ.

Jeśli projekt „Czyste niebo nad Sądecczyzną” zyska akceptację mieszkańców, to w budynkach użyteczności publicznej: przedszkolach, szkołach i przychodniach, będą tablice informujące o jakości powietrza. W chwili przekroczenia norm dostaniemy ostrzeżenie SMS-em.

Dzięki aplikacji mobilnej na smartfony i tablety mieszkańcy będą mogli planować wypoczynek i dostosować aktywność do jakości powietrza. W razie alarmu smogowego kobiety w ciąży, matki z małymi dziećmi i osoby z chorobami przewlekłymi dostaną powiadomienie, że powinny zrezygnować ze spacerów.

- Nie chodzi nam wyłącznie o szerzenie informacji, ale o edukację sądeczan. Chcemy, by ochrona powietrza stała się wspólną sprawą, żeby świadomość zagrożenia wpływała na nasze mądrzejsze wybory. Zwłaszcza te dotyczące ogrzewania - dodaje Śmigowska.

W najnowszym raporcie Światowej Organizacji Zdrowia stolica Sądecczyzny zajmuje 14. miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Pod lupę wzięto 795 miast z 67 krajów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto