Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Coraz bliżej budowy "sądeczanki"? RDOŚ będzie wybierać między trzema wariantami przebiegu drogi

Tatiana Biela
Tatiana Biela
GDDKiA preferuje wariant C, podczas gdy lokalne samorządy optują za wariantem A
GDDKiA preferuje wariant C, podczas gdy lokalne samorządy optują za wariantem A wizualizacja GDDKiA
Do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Krakowie wpłynął wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy dwujezdniowej drogi krajowej nr 75 na odcinku do Brzeska do Nowego Sącza. - Kolejny etap prac przygotowawczych zmierzających do budowy "sądeczanki" za nami - komentuje Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury. RDOŚ będzie teraz analizować trzy warianty przebiegu "krajówki" czyli wariant A, C i F.

FLESZ - Mniej plastiku na owocach i warzywach

od 16 lat

Wspomniany wniosek został złożony wraz z raportem oddziaływania na środowisko oraz mapami obszaru, na którym będzie realizowana ta długo oczekiwana na Sądecczyźnie inwestycja.

- Odcinek II DK75 będzie drogą klasy głównej przyspieszonej, z dwoma jezdniami, każda po dwa pasy ruchu, o długości około 50 km - informuje Iwona Mikrut z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

Dodaje, że zgodnie z planami GDDKiA dojazd do drogi będzie dostępny poprzez węzły i skrzyżowania z wyeliminowaniem zjazdów.

GDDKiA optuje za wariantem C

Jak wyjaśnia przedstawicielka GDDKiA, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rekomenduje tzw. wariant C.

- To rozwiązanie optymalne, a jego wybór poprzedzony został analizami całego obszaru od Brzeska do Nowego Sącza, w pasie o szerokości prawie 20 km, gdzie zaproponowano i przeanalizowano 26 pełnych przebiegów - mówi.

Dodaje, że prace projektowe trwały trzy lata i obejmowały m.in. analizy techniczne możliwości przebiegu drogi z założeniem wytyczenia wariantu najtańszego a także analizę istniejącego i planowanego zagospodarowania przestrzennego oraz obszarów wrażliwych pod względem środowiskowym.

- Warianty A i F wskazujemy jako rozwiązanie alternatywne - zaznacza Iwona Mikrut.

W czerwcu, w siedzibie GDDKiA w Krakowie, z inicjatywy ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka zostało spotkanie w którym wzięli udział wzięli parlamentarzyści oraz samorządowcy, w tym: marszałek Małopolski, prezydent Nowego Sącza, burmistrz Czchowa oraz wójtowie gmin: Łososina Dolna, Iwkowa, Gnojnik, sekretarz gminy Lipnica Wielka, a także wojewoda Małopolski.
W przeciwieństwie do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad lokalne samorządy optowały jednak za wariantem A.

Chcemy wariantu, który łączy a nie dzieli

Wybór wariantu A, nazwanego wariantem samorządowym, to efekt porozumienia, jakie podpisali 2019 samorządowcy z Brzeska, Gnojnika, Iwkowej, Czchowa, Lipnicy Murowanej, Łososiny Dolnej, Chełmca oraz Nowego Sącza, a więc z miast i gmin po których terenie przebiegać będzie "sądeczanka".

- W dalszym ciągu stoimy na stanowisku, że to najlepsze rozwiązanie dla wszystkich zainteresowanych stron - mówi dzisiaj Andrzej Romanek, wójt gminy Łososina Dolna.

Romanek podkreśla, że wariant A rodzi najmniej protestów społecznych, a także w największym stopniu uwzględnia interesy lokalnych samorządów.

- Ta droga ma łączyć gminy a nie dzielić - wyjaśnia.

Rozwiązanie samorządowe jest droższe w wykonaniu, ale jak zaznacza Romanek w przyszłości okaże się bardziej ekonomiczne.

- Tu chodzi nie tylko o samą budowę drogi, ale także jej utrzymanie. A wariant A jest krótszy od wariantu C o sześć kilometrów - wylicza.

Romanek liczy, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska przychyli się do wariantu samorządowego.

- Jeśli stanie się inaczej, zawsze istnieje możliwości odwołania się od tej decyzji - zaznacza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto