Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Czy w mieście powstanie muzeum kolei. Są na to duże szanse

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Budynek przy ul. Kolejowej już od lat stoi pusty. To dobre miejsca na muzeum kolejnictwa
Budynek przy ul. Kolejowej już od lat stoi pusty. To dobre miejsca na muzeum kolejnictwa fot. Tatiana Biela
Członkowie Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei chcą utworzyć w Nowym Sączu Muzeum Kolejnictwa. Stowarzyszenie od lat gromadzi różne pamiątki związane z powstaniem i rozwojem kolei na Sądecczyźnie, jest także organizatorem przejazdów pociągami retro po Małopolsce. Miłośnicy kolejnictwa wybrali już nawet obiekt, w którym może się mieścić przyszłe muzeum.

FLESZ - Polacy pracują najciężej w Europie

Łukasz Wideł, prezes stowarzyszenia uważa, że opuszczony budynek przy ul. Kolejowej idealnie nadaje się na siedzibę przyszłego muzeum.

- Obiekt ten należy do Polskich Kolei Państwowych, i chociaż do wielu lat spółka próbuje go sprzedać, na razie nie znalazł się żaden nabywca - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską".

Członkowie stowarzyszenia dokładnie zwiedzili cały budynek i przyznają, że zanim będzie można mówić o umieszczeniu tam muzealnej ekspozycji, dawną siedziba poczty musi przejść kapitalny remont.

- Rozmawialiśmy w sprawie utworzenia muzeum z samorządem woj. małopolskiego, który jest zainteresowany odkupieniem obiektu od PKP - wyjaśnia Wideł.

Na razie trwają rozmowy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego a spółką Polskie Koleje Państwowe. Jeśli zakończą się one po myśli stowarzyszenia, zamierza ono przenieść do muzeum eksponaty gromadzone od lat w Izbie Tradycji Kolejarzy Węzła Nowosądeckiego.

- Mamy w naszej kolekcji kilkaset różnych artefaktów w tym m.in. mundury, urządzenia do sterowania ruchem kolejowym, stare bilety, a także bardzo dużo zdjęć, planów, schematów oraz innych pamiątek przekazanych nam do stowarzyszenia - wylicza Łukasz Wideł.

Muzeum Kolejnictwa będzie wówczas stanowić oddział Muzeum Okręgowego i to ono opiekować się będzie zgromadzoną przez pasjonatów kolejnictwa kolekcją.

Co z przejazdami pociągami retro?

Wciąż także ważą się losy jednej z największych turystycznych atrakcji Małopolski czyli przejazdów pociągami retro. Choć członkowie stowarzyszenia chcieliby wyruszyć na tory już w lipcu, nie wiadomo czy ich planów nie pokrzyżuje pandemia koronawirusa.

- Wszystko zależy od sytuacji epidemiologicznej - podkreśla Łukasz Wideł.

Pociągi retro po raz pierwszy zaprosiły podróżnych w sentymentalną podróż po małopolskich szlakach w 2011 roku. Od tego czasu co roku gromadzą tysiące turystów, których skusiła perspektywa podróży dawnymi składami po malowniczych szlakach kolejowych Małopolski. Wycieczki organizowane są przy współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce, który udostępnia zabytkowe lokomotywy i wagony.

Znaleziska SHES

Nowy Sącz. Archeolodzy przeszukują Kocie Planty i teren po ż...

Pobierz

Jak korzyshttps://nowysacz.naszemiasto.pl/panel/material/edycja/8285558.htmltać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto