Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Ekologiczne autobusy zbyt drogie w utrzymaniu? Podwyżki cen gazu dały się we znaki sądeckiemu MPK [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Sześć ekologicznych autobusów marki SOLARIS, napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG to stosunkowo nowy nabytek Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. Teraz spółka ma problem z ich utrzymaniem
Sześć ekologicznych autobusów marki SOLARIS, napędzanych sprężonym gazem ziemnym CNG to stosunkowo nowy nabytek Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Nowym Sączu. Teraz spółka ma problem z ich utrzymaniem MPK Nowy Sącz
Dwa lata temu flota sądeckiego MPK została poszerzona o sześć nowych autobusów zasilanych sprężonym gazem ziemnym CNG. Niestety gwałtowny wzrost cen za to paliwo dał się we znaki sądeckiemu przedsiębiorstwu. Wobec pięciokrotnego wzrostu ceny surowca rozważają chwilowe wyłączenie z eksploatacji nowoczesnych i ekologicznych autobusów, które miały pomóc miastu w walce ze smogiem.

FLESZ - Polacy smakoszami czekolady

od 16 lat

Ekologiczne autobusy trafiły do MPK w listopadzie 2020 roku. Sześć pojazdów marki SOLARIS miało być cegiełką, która spółka dokłada do poprawy jakości powietrza w mieście.

Na ten cel wydano 9 mln złotych. Nikt nie spodziewał się, że kilkanaście miesięcy później ekologiczne autobusy staną się tak drogie w utrzymaniu. Ceny wzrosły niestety znacząco, a to sprawiło, że spółka jest zmuszona zastępować je innymi pojazdami, którymi dysponuje - niestety napędzanymi olejem opałowym.

- Z dnia na dzień dowiedzieliśmy się, że cena gazu wzrosła dla nas aż pięciokrotnie. Autobusy na gaz oczywiście nadal jeżdżą po mieście. To przecież prawie nowe, bardzo ciche i komfortowe pojazdy. Jeżeli jest jednak możliwość, staramy się zastąpić je dieslami, ale mamy ograniczoną liczbę autobusów i nie możemy zupełnie przestać jeździć tymi na gaz - mówi w rozmowie z „Gazetą Krakowską” Jerzy Leszczyński, prezes spółki MPK.

Dodaje, że autobusy ekologiczne stanowią osiem procent taboru, więc nie jest to w tym momencie bardzo duży problem. Zaznacza jednak, że samochody miały pomóc walczyć o czyste powietrze w mieście, tymczasem w okresie zimowym spółka zmuszona jest - kiedy to możliwe - zamieniać je na te mniej ekologiczne.

- Kotlina sądecka niestety jest bardzo zanieczyszczona. Dlatego właśnie chcieliśmy dołożyć się do zmian w tym zakresie - zaznacza Leszczyński.

Wiadomo, że spółka MPK ma w planach poszerzanie floty o kolejne autobusy na gaz. Między innymi dlatego powstała własna stacja gazowa. Prezes Leszczyński ma nadzieję, że problemy są przejściowe i wkrótce wszystko wróci do normy.

- Ten problem dotyczy przecież nie tylko nas, ale również innych przedsiębiorców, chociażby piekarzy. Oni niestety nie mają alternatywy. My bronimy się jak umiemy, bo wzrost cen bardzo nas zaskoczył - mówi.

Aby zaoszczędzić, w biurowcach oraz hali warsztatowej wygaszone zostały też piece gazowe. Zamiast tego do ogrzania pomieszczeń spółka używa oleju opałowego.

- Mamy na szczęście podwójne piece. Zareagowaliśmy więc szybko. Cena oleju opałowego wzrosła o dwadzieścia procent, a nie pięciokrotnie, jak cena gazu - zaznacza Leszczyński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Nowy Sącz. Ekologiczne autobusy zbyt drogie w utrzymaniu? Podwyżki cen gazu dały się we znaki sądeckiemu MPK [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto