Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz fenomenem ogólnopolskiego rankingu

Iwona Kamieńska
(ˆ Infografika Elżbieta Rzyczniak)
Agenda Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw rozwoju na zlecenie polskiego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego zbadała, jak się żyje w różnych zakątkach Polski. Analizie poddano trzy podstawowe sfery: zdrowie, wykształcenie i zamożność mieszkańców. Nowy Sącz okazał się jednym z fenomenów rankingu, który utworzono na podstawie danych z każdego powiatu - grodzkiego i ziemskiego.

Nowy Sącz wysoko w ogólnopolskim rankingu

Stolica Sądecczyzny uplasowała się na 23. miejscu ogólnopolskiej listy obejmującej 380 pozycji. Co ciekawe, w ciągu kilku lat poprawiła swoje notowania aż o 10 miejsc! Jak zauważa dr Krzysztof Pawłowski, twórca sądeckiej Wyższej Szkoły Biznesu, gdyby z pierwszej trzydziestki wyeliminować duże miasta, jak Warszawa (1. miejsce) Lublin (17.), Poznań (6.), Wrocław (14.), Kraków (5.), Gdańsk (15.), Rzeszów (7.), Opole (11.), Olsztyn (12.) oraz powiaty podwarszawskie, korzystające z bliskiego sąsiedztwa stolicy, to zmieścilibyśmy się w pierwszej dziesiątce.

Na tle stolicy Beskidu Sądeckiego blado wypada nawet niedaleki Tarnów, sklasyfikowany na 32. pozycji, choć również wspiął się mocno w górę z 45. lokaty zajmowanej cztery lata wcześniej. Poza granicami Nowego Sącza nie jest już jednak tak kolorowo. Powiat nowosądecki, według "Krajowego raportu o rozwoju społecznym", mocno odbiega jakością życia od miejskiego dobrobytu. Został sklasyfikowany dopiero na 259. miejscu i wypadł słabiej niż sąsiednie powiaty - limanowski (236. miejsce) i gorlicki (173.).

Prezydent Nowego Sącza Ryszard Nowak jest dumny z obrazu miasta ujętego w liczbach. - Cieszę się i mam nadzieję, że ci, którzy tylko narzekają na otaczającą ich rzeczywistość, zrozumieją, że żyją w przyjaznym miejscu, z którego powinni być dumni - powiedział. - Staramy się tworzyć dobrą atmosferę w każdej sferze życia miasta. Na tym polega moja idea sprawowania władzy: nie przeszkadzać. Pozwalać ludziom, a więc i miastu,iść do przodu.

Raport analizuje dane z lat 2007-2010, którymi dysponuje Główny Urząd Statystyczny i urzędy skarbowe. Można go znaleźć od kilku dni na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Liczby sprowadzono do współczynników. Pierwszy - współczynnik zdrowia - wyliczono biorąc pod uwagę długość życia i liczbę zgonów na nowotwory i choroby układu krążenia. Drugi - edukacji - zależy od poziomu wykształcenia mieszkańców i wyników egzaminów, jakie osiągają uczniowie w gimnazjach. Zamożność określono na podstawie zeznań podatkowych.

Trzy wymienione składowe posłużyły do wyliczenia współczynnika rozwoju społecznego, który ma dać całościowe wyobrażenie o jakości życia w danym miejscu. Oprócz nich były jeszcze dodatkowe czynniki, uwzględniające nakłady na zdrowie i edukację,czyli to, ile pieniędzy lokalne samorządy wydają na te sfery życia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto