Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Inteligentna gablota ma szansę podbić nie tylko polski rynek. To projekt autorstwa sądeczan. Zobacz zdjęcia

Tatiana Biela
Tatiana Biela
Inteligenta gablota ma wiele różnych funkcji. To szansa dla osób z różnymi formami niepełnosprawności na lepszy kontakt ze sztuką prezentowaną w muzeach
Inteligenta gablota ma wiele różnych funkcji. To szansa dla osób z różnymi formami niepełnosprawności na lepszy kontakt ze sztuką prezentowaną w muzeach arch. Janusz Obtułowicz
W Nowym Sączu powstało urządzenie, które ma szansę zrewolucjonizować nie tylko polskie muzealnictwo. To inteligentna gablota wystawiennicza dostosowana do potrzeb osób z różnymi formami niepełnosprawności. - Na razie gotowe są cztery prototypy, docelowo ma być ich 12 - zapowiada Janusz Obtułowicz, szef zespołu, który opracował projekt tego nowoczesnego urządzenia.

Pomysł na gablotę ułatwiającą osobom z niepełnosprawnościami bliski kontakt z eksponatami muzealnymi narodził się na bazie wieloletnich doświadczeń Janusza Obtułowicza, pracującego na co dzień w nowosądeckim Muzeum Okręgowym.

- Choć na przestrzeni lat wprowadzono wiele różnych udogodnień dla odwiedzających muzea i mających np. problem z poruszaniem się, jak na razie zmiany te nie objęły gablot w których prezentowane są eksponaty - wyjaśnia.

Aby wypełnić tę lukę Obtułowicz, wraz z grupą innych pasjonatów, założył więc start up

Monit

, zaś jego zespół wziął udział w konkursie organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Jego efektem było opracowanie wspomnianej gabloty, która ma szansę wejść nie tylko na polski rynek muzealniczy.

Na czym polega unikalność gabloty?

Nowoczesne urządzenie autorstwa nowosądeczan zostało specjalnie wyprofilowane tak, aby ułatwić do niego dostęp osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich.

- To jednak nie wszystko bo ekspozytor, na którym umieszczony jest dany obiekt muzealny, może poruszać się w pionie, dostosowując swoje położenie do potrzeb danej osoby - tłumaczy Obtułowicz.

Goście muzealni mający problemy ze wzrokiem także zostali uwzględnieni w planach projektantów. Gablota wyposażona została w specjalne oświetlenie nie tylko umożliwiające jej łatwą lokalizację, ale także pozwalające na dokładne obejrzenie muzealnego eksponatu.

- Urządzenie wyposażone zostało także w kod QR, odsyłający do strony internetowej prezentującej dany obiekt w języku migowym - kontynuuje Janusz Optułowicz.

Opinie o gablocie są pozytywne

Wyprodukowane dotychczas cztery prototypy inteligentnej gabloty spotkały się z pozytywną opinią zarówno środowiska muzealnego, jak i osób z różnymi niepełnosprawnościami.

- Obecnie kładzie się bardzo duży nacisk na program Dostępność Plus dzięki któremu z produktów, usług i przestrzeni może korzystać na równi jak największa liczba osób. Nasz projekt znakomicie wpisuje się w ten trend i liczymy, że uda się go wprowadzić nie tylko na polski rynek - mówi Obtułowicz.

Jest na to spora szansą bo Unia Europejska także stawia na projekty, które umożliwiają włączenie osób z różnymi niepełnosprawnościami do wszelkich produktów i usług.

Ekspert KIG: W II poł. 2023 r. inflacja zacznie wyraźnie spadać

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto