Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Jak wyglądało nasze miasto w okresie II wojny światowej? Podróż w czasie zapewni wyjątkowy projekt sądeckiej fundacji [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Fot. Archiwum Yad Vashem, archiwum Polska Press
Gromadzone przez lata nagrania rozmów ze świadkami historii, dokumenty, zdjęcia i informacje dotyczące Nowego Sącza w okresie II wojny światowej wkrótce będą dostępne łatwiej niż kiedykolwiek. Za pośrednictwem witryny wojennysacz.pl będzie można wyruszyć na wirtualny spacer po wojennym Nowym Sączu. Dzięki pracy, w którą od lat wkłada wysiłek wiele organizacji, wszystkie kompletowane informacje dotyczące tego okresu w historii miasta dostępne będą w jednym miejscu.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

W ramach realizacji projektu powstanie wirtualna mapa Nowego Sącza, na której zaznaczone będzie około dziewięciu studyjnych tras. Podzielone zostaną tematycznie, a wszystkie będą dotyczyć okresu okupacji.

Historia kobiet, historia terroru niemieckiego lub życia codziennego to tylko przykłady tras, które będą wkrótce dostępne dla mieszkańców i gości.

-Mamy cały czas poczucie, że historia Nowego Sącza, jest wielkim atutem tego miasta. Uważamy, że może ona być wizytówką, która będzie przyciągała również turystów. Nasza inicjatywa ma też uświadomić mieszkańców Nowego Sącza, w jak bogaty historycznie miejscu żyją- mówi Maria Molenda z fundacji Nomina Rose, która jest inicjatorem akcji i pomysłodawcą projektu.

Dzięki nowej witrynie internetowej pasjonaci, ale również młodzież szkolna, nauczyciele i studenci będą mogli poznawać miejsca na terenie miasta, gdzie działy się ważne wydarzenia.

-To będzie coś w rodzaju dużej encyklopedii tego okresu. Opowiemy tam nie tylko o wydarzeniach, ale również postaciach i miejscach z okresu II wojny światowej. Chcemy też upamiętnić w tym projekcie obozy pracy przymusowej nie tylko z naszego miasta, ale również pobliskich miejscowości- dodaje Molenda

W projekt jest zaangażowany zespół historyków, oraz zespół artystyczny. Poza mapą będą tam dostępne filmy i podcasty. Zgromadzone zostaną też archiwa archwizowane w różnych instytucjach na świecie.

Swoje materiały udostępnią między innymi: MCK Sokół, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka, Archiwum Narodowe w Krakowie, Sądecka Bibliotek Publiczna i wiele innych instytucji miejskich.

-Jesteśmy też otwarci na współprace z sądeczanami lub osobami, które mają dostęp do materiałów historycznych z tego okresu związanymi z Nowym Sączem. To będzie wyjątkowy projekt na skalę całego kraju. Chyba żadne miasto nie ma czegoś podobnego- dodaje Moledna

Na stronie czas do uruchomienia projektu odlicza specjalny licznik. Już wkrótce będzie można udać się w wirtualną podróż w czasie.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto