Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Jest szansa, na utworzenia Parku Nawojowskiego. Radni i prezydent są na "tak" [ZDJĘCIA]

Tatiana Biela
Tatiana Biela
W lecie Park Nawojowski stanowiłby znakomite miejsce dla ochłody i odpoczynku od słońca
W lecie Park Nawojowski stanowiłby znakomite miejsce dla ochłody i odpoczynku od słońca fot. Damian Radziak
Jest szansa, że mieszkańcy os. Nawojowska będą mieli park, o który zabiega fundacja Nowe Kierunki. Na razie trwają starania o znalezienie zastępczej działki dla bloków mieszkalnych, które miały powstać na terenie osiedlowego lasku. Petycję w sprawie ocalenia tego skrawka miejskiej zieleni podpisało już ponad 1300 osób.

FLESZ - Będą zmiany zasad w noszeniu maseczek?

O staraniach fundacji i mieszkańców os. Nawojowska pisaliśmy już kilkakrotnie na łamach "Gazety Krakowskiej". Zwolennicy utrzymania w dzielnicy zielonej enklawy nie chcą, by prawie dwieście 60 - letnich drzew rosnących na działce przy. ul 29 Listopada, trafiło pod topór w związku z realizacją rządowego programu budowy mieszkań.

- Nie jesteśmy przeciwnikami rozwoju miasta, ale nie chcemy mieszkać na betonowej pustyni - mówi Bartosz Niemiec, mieszkaniec osiedla i jeden z inicjatorów akcji utworzenia parku.

Niemiec wyjaśnia, że są inne możliwości rozwiązania tego problemu.

- Mowa tutaj o zamianie działek. Lasek znajduje się na działce, którą miasto przekazało do Krajowego Zasobu Nieruchomości. Jeśli znajdzie się inne miejsce pod budowę nowych mieszkań, uda się uratować zieleń oraz zrealizować rządowe plany - mówi.

W lutym zwolennicy utworzenia Parku Nawojowskiego zorganizowali happening, w których wzięło udział kilkadziesiąt osób.

- Chcieliśmy zwrócić uwagę władz miasta na tę kwestię i pokazać, że mieszkańcom naprawdę zależy na ocaleniu zielonego zakątka na coraz bardziej zabudowanym osiedlu - tłumaczy Bartosz Niemiec.

Uczestnicy akcji rozwieszali na drzewach plakaty z hasłami nawołującymi, by drzewa ocalić i rysunki dzieci, przedstawiające ich wymarzony park. - „Chcemy parku, chrońmy zieleń”, „Drzewa to życie” - można było przeczytać podczas na plakatach.

- Jak wiemy, Nowy Sącz jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast w Polsce, a badania naukowe jasno mówią, że roślinność i zieleń miejska bardzo pozytywnie wpływa na zmniejszanie ilości pyłów zawieszonych w powietrzu - podkreślał wówczas Mikołaj Gumulski, z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

Radni obiecują wsparcie

Sprawa Parku Nawojowskiego trafiła do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Nowego Sącza.

-Radni uznali nasze rozwiązanie za słuszne. Ponadto radny zaś Krzysztof Głuc przekazał nam również, że rozmawiał o pomyśle utworzenia parku i zamiany działek z prezydentem Ludomirem Handzlem - mówi Magdalena Matusik, mieszkanka os. Nawojowska.

Sama jest matką trójki dzieci i podkreśla, jak ważne jest, by na osiedlu znajdowało się zielone miejsce rekreacji. Wyjaśnia, że w lasku rosną głównie lipy, które zostały posadzone w rzędach.

- Wystarczy tylko wybudować tam kilka alejek, oczyścić teren z samosiejek i mamy gotowy park - zaznacza.

Krzystof Głuc, radny klubu PiS Wybieram Nowy Sącz i doradca wicepremiera Jarosława Gowina przyznaje, że sprawa Parku Nawojowskiego leży mu na sercu. Na zaproszenie Głuca do Nowego Sącza przyjechał Michał Sroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Przekazał informację, że na działce ma powstać 180 mieszkań. Nie był jednak przeciwny ewentualnej zamianie działek, jeśli miasto zaproponuje odpowiedni teren pod realizację programu rządowego - wyjaśnia.

Głuc rozmawiał także o Parku Nawojowskim z prezydentem Ludomirem Handzlem.

- Prezydent był otwarty na różne rozwiązania, dlatego jestem w tej kwestii dobrej myśli - mówi.

Sam Ludomir Handzel w rozmowie z "Gazetą Krakowską" deklaruje, że zależy mu, aby Nowy Sącz znowu nazywany był "miastem kwiatów i zieleni"

- Jeśli będziemy jako miasto dysponować odpowiednią działką, to nie widzę przeszkód, aby os. Nawojowska miało swoją enklawę zieleni - nadmienia.

Ruszyła akcja poszukiwania działki

Bartosz Niemiec podkreśla, że wolontariusze skupieni wokół fundacji Nowe Kierunki, a także mieszkańcy zainteresowani utworzeniem parku rozpoczęli poszukiwania odpowiedniej działki, która sprosta wymaganiom Krajowego Zasobu Nieruchomości.

- Mamy już kilka działek na oku, ale na razie nie zapadła w tej sprawie ostateczna decyzja - tłumaczy.

Dodaje, że działka powinna mieć dobrą drogę dojazdową, nie może być także zalesiona.

Miasto także zobowiązało się do poszukiwania w swoich zasobach odpowiedniego terenu.

- Liczymy, że maju zostaną nam przedstawione pierwsze propozycje - mówi Magdalena Matusik.

Teren na którym znajduje się lasek jest podzielony na trzy działki. Jedna przeznaczona zostanie pod budowę nowego kościoła, druga trafiła w ręce prywatne. Fundacja Nowe Kierunki i mieszkańcy osiedla walczą o trzecią działkę, czyli tę, która trafiła do Krajowego Zasobu Nieruchomości.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto