Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Kobiety widziane oczami Bolesława Barbackiego. Pierwsza po lockdownie wyjątkowa wystawa w sądeckim Muzeum Okręgowym [ZDJĘCIA]

Klaudia Kulak
Klaudia Kulak
Wystawa w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu
Wystawa w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu Klaudia Kulak
Decyzją sądeckich rajców rok 2021 w Nowym Sączu został ogłoszony rokiem Bolesława Barbackiego. Jest to związane z przypadającą 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci tego wielkiego sądeckiego artysty. Z tej okazji w mieście na różne sposoby upamiętniana jest ta postać. Na ul. Wąskiej pojawił się mural z jego wizerunkiem, wydany został album dotyczący jego twórczości, a oryginalne działa prezentuje na wystawie sądeckie Muzeum Okręgowe.

FLESZ - Polskie mieszkania w ogonie Europy?

„Jej portret” czyli wystawa prac, których bohaterkami są kobiety malowane przez Barbackiego to jedna z pierwszych ekspozycji, które można obejrzeć w sądeckim muzeum po lockdownie. To właśnie teraz nadarza się bowiem jedyna w swoim rodzaju okazja, aby zobaczyć nie tylko obrazy od lat będące w zasobach muzealnych, ale przede wszystkim te z zasobów prywatnych, których nie wystawiano nigdy wcześniej.

Bolesław Barbacki był artystą, malarzem, pedagogiem, prawnikiem, kostiumologiem, aktorem i zakochanym w Nowym Sączu człowiekiem. W tym mieście urodził się, mieszkał i tworzył. Przede wszystkim jednak uznawany jest za jednego z najwybitniejszych portrecistów międzywojnia i to właśnie ten obszar jego twórczości uwypuklono organizując wystawę w sądeckim Muzeum Okręgowym.

Jako malarz realista Barbacki szczególnie upodobał sobie portrety kobiece. Wyróżniają się one nie tylko realizmem ukazania postaci, ale również wyeksponowaną umiejętnością tworzenia przy pomocy narzędzi malarskich portretu psychologicznego przez autora tych dzieł.

-Niejeden malarz poległ, próbując stworzyć portret ukazujący kobiecą naturę. Na tych obrazach widać cechy charakterystyczne dla wnętrza osoby portretowanej. Barbacki portretował kobiety przy pracy, ale również żony generałów, które zamawiały u niego akty. Póżniej wywoływały one oburzenia na salonach. Wtedy namówienie do pozowania było wielkim wyzwaniem. Wymagało to zaufania- opowiada Robert Ślusarek, dyrektor Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu

W zasobach sądeckiego Muzeum Okręgowego znajduje się około sześćdziesiąt obrazów i rysunków autorstwa Bolesława Barbackiego. Spośród nich wybrano te, których bohaterkami są kobiety i uzupełniono o obrazy pochodzące z prywatnych kolekcji. Klientkami artysty były bowiem w dużej mierze żony znanych i szanowanych mieszczan, wysokich urzędników, ziemian czy lekarzy, ale również kobiety z najbliższego otoczenia artysty, połączone z nim relacjami rodzinnymi, uczuciowymi i przyjacielskimi.

Scenariusz wystawy przygotowała Edyta Ross-Pazdyk, kierownik Działu Sztuki Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. To właśnie jej udało się dotrzeć do prywatnych właścicieli obrazów. Tak powstała wystawa prac, które w tym kontekście nie były dotąd upubliczniane.

-W odróżnieniu od obrazów przedstawiających mężczyzn były one bardziej dekoracyjne, kolorowe i swobodniejsze w podejściu do ujęcia modelki. Jako malarz realista Barbacki kładł ogromny nacisk na wierne oddanie portretowanej osoby, bez upiększeń i idealizacji oraz na ukazanie jej strony psychologicznej, co osiągał poprzez uchwycenie odpowiedniego wyrazu twarzy, spojrzenia czy gestu- mówi Ross-Pazdyk, kuratorka wystawy

Zaproszenie na wystawę kierowane jest do miłośników sztuki szczególnie teraz, kiedy muzea powoli w reżimie sanitarnym wznawiają swoją działalność. Dodatkowym ciekawym elementem ekspozycji jest stworzony gabinet Bolesława Barbackiego.

Kiedy możliwe będzie organizowanie większych niż kilkuosobowe zgromadzeń sądeckie muzeum planuje również filisaż wystawy (uroczyste zakończenie) połączony z promocją albumu autorstwa Piotra Droździka wydanego przez Muzeum Okręgowe, który w pełni poświęcony jest postaci i twórczości Bolesława Barbackiego.

-To bardzo ważna postać w historii miasta, ale chyba zbyt mało doceniana nie tylko jako artysta, ale również działacz społeczny. Tymczasem był jednym z najważniejszych twórców w dziejach malarstwa polskiego- dodaje Ślusarek

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Pobierz

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłaatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto